AİBÜ Yeni Mezunlarını Alkışlarla Uğurladı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 2012-2013 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Bolu Atatürk Stadyumu’nda yapıldı. Törene binlerce kişi katıldı.

AİBÜ Yeni Mezunlarını Alkışlarla Uğurladı
 Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) 2012-2013 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Bolu Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Büyük coşkuya sahne olan törende, 3 bini aşkın öğrenci mezun olmanın sevincini, aileleri ile birlikte doyasıya yaşadı. Törene, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Baro Başkanı Ferit Atalay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Bahar, Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Prof. Dr. Cabir Terzioğlu, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, Başkan Yardımcısı Esin Avunduk ve eşi Cahit Avunduk ile vakıf üyeleri, dekanlar, bölüm başkanları, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokul müdür ve müdür yardımcıları, il müdürleri, öğretim üyeleri, daire başkanları ile öğrenciler ve aileleri katıldı. İlk tören Gölköy yerleşkesinde düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Atatürk ve İzzet Baysal anıtlarına çelenk konuldu.Bolu Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen 2012-2013 Mezuniyet Töreni ise Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı tarafından verilen iftar yemeği ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler stadyuma girdiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın verdiği konser ilgiyle izlendi. Törenin açılış konuşmasına son yıllarda üniversitede görülen gelişmeleri anlatarak başlayan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, göreve geldikleri günden bu yana yeni açılan birim ve bölümlerle birlikte üniversitenin kapasitesini her alanda yaklaşık ‘iki’ katına çıkardıklarını söyledi. Yeni akademik yılda 25 binlere yaklaşacak öğrenci sayısıyla ‘daha büyük ve daha gelişmiş bir üniversite’ olmanın haklı gururunu yaşayacaklarını belirten Coşkun, “Bu yıl verdiğimiz 3 bini aşkın mezunumuzla da ülkemizin yetişmiş insan gücüne önemli katkıda bulunmuş olacağız.” dedi. Konuşmasına genç mezunları kutlayarak devam eden Rektör Coşkun, AİBÜ’nün kurucusu merhum İzzet Baysal başta olmak üzere yetişmelerinde emeği geçenleri unutmamaları gerektiğini vurguladı.

 

‘Üniversitemize Olan Aidiyetinizi Devam Ettirin’

 

Coşkun “Diplomanızın üzerinde yazan ve üniversitemizin ismini taşıyan İzzet Baysal’ı unutmayınız.  İzzet Baysal gibi hep dürüst ve ahlaklı kalın, kendinize güvenin, çok çalışın, mesleğinizde en iyi noktalara gelmeyi şiar edinin ve memlekete nasıl faydalı olurum endişesi içinde olun. İzzet Baysal’ı örnek alarak sizlerin okuyup yetişmesine vesile olan Ali Ericek’i, Süreyya Astarcı’yı, Yaşar Çelik’i, Bolu Bağışçılar Vakfı’nı ve burada isimlerini sayamadığım pek çok hayırseverimizi de unutmayın. Sizlerin yetişmesinde emeği olan hocalarınızı da unutmayın. Üniversitemize olan aidiyetinizi devam ettirin.” Dedi.

 

“Atatürk’ün gençleri hayat mücadelesinde de başarılı olmalı”

 

İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, Bolu’nun üniversite sayesinde mutlu bir gün daha yaşadığını ve öğrencilerin ise mezun olabilmenin haklı gururu ve onurunu taşıdığını ifade ederek, “Ne mutlu bize ki mezunlarımızı milletimizin ve insanlığın hizmetine uğurluyoruz. Bugün uğurladığımız mezunlarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk’ün gençleri olarak hayat mücadelesinde de başarılı olsunlar.” Diye konuştu.. Baysal, esas hayat mücadelesinin ise mezun olduktan sonra başladığını vurgulayarak, öğrencilerden bu mücadele sırasında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde edindikleri tecrübelerden yararlanmalarını ve ömrünü hayırlara ve eğitime adamış merhum İzzet Baysal’ı örnek almalarını istedi. Mezun olmanın sevincini, üniversiteden ayrılmasının ise hüznünü yaşadığını ifade eden dönem birincisi Tuğba Neşe Erkan ise konuşmasında, merhum İzzet Baysal’ı hayırla yad ederek hem eğitimine hem de bugünlere gelmesine katkı sağlayan başta İzzet Baysal olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

AİBÜ Mezunlar Derneği Genel Sekreteri Nihal Öğten ise derneğin, üniversitenin kimliğini yüceltmek için var olduğunu belirterek, mezun olan öğrencileri bir arada görmek istediklerini söyledi.V ali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, yaptığı konuşmada gençlere seslenerek, hayat yolunda daha çok çalışarak memleketimize ve milletimize hizmet etmelerini ve milli birlik ve beraberlik ruhunu her zaman yüreklerinde taşımalarını istedi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da öğrencileri kutlayarak başarılarının devamını dilediler. 

 

Üniversite Sıralamasında Dereceye Kız Öğrenciler Girdi

 

Konuşmaların ardından, fakülte ve yüksek okullar ile meslek yüksek okulları arasında dereceye giren öğrencilere AİBÜ ile İzzet Baysal Vakfı adına başarı ve takdir belgeleri ile plaket ve cumhuriyet altını verildi. Hediye ve belgeler, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri dönem birincisi Tuğba Neşe Erkan’a Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ve İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal; dönem ikincisi Yasemin Ertan’a Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin ile İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Avunduk; dönem üçüncüsü Derya Avcı’ya ise CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ile Bolca Hindi Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram tarafından takdim edildi.

Meslek Yüksekokulları arasında dereceye giren Gerede MYO Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Zeynep Yağcı’ya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven ile İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Mesut Kalaycıoğlu; Yeniçağa Yaşar Çelik MYO İnşaat Teknolojisi’nden İbrahim Karaaslan’a Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; Mudurnu Süreyya Astarcı MYO Organik Tarım öğrencisi Reyhan Tuncer’e ise Dr. Mesut Kalaycıoğlu ödüllerini sundu. Törende daha sonra enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları arasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Bahar, Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Prof. Dr. Cabir Terzioğlu, Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdür ve müdür yardımcıları, İzzet Baysal Vakfı üyeleri, il müdürleri ve hayırsever işadamları tarafından verildi.

Tören, öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesi ve öğrencilerin keplerini fırlatması ile sona erdi.   Öğrenciler birlikte doyasıya eğlenirken, tören sonundaki havai fişek gösterisi ilgiyle izlendi.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 22:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
aibü böte
aibü böte - 8 yıl Önce

türkiye nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi agü değil aibü dir... bu yanlış en kısa zamanda düzeltilmelidir

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124