AİBÜ’DE SKANDAL İDDİA

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi hakkında Türkiye’yi sarsacak skandal bir iddia ortaya atıldı. Bolu Olay Gazetesi’ne Abbas Mordeniz isimli bir şahsın gönderdiği yazı ortalığı birbirine katacak kadar çok önemli. Mordeniz, gönderdiği yazıda AİBÜ’nün düzenlediği 2015 yılı Yabancı Uyruklu öğrenci sınavına 295 öğrencinin katıldığını ve 49 öğrencinin bu sınavda 100 tam puan aldığı, bu 49 öğrencinin İstanbul’da eğitim veren bir kursun öğrencisi olduğunu iddia etti.

 AİBÜ’DE SKANDAL İDDİA

Haber: Kasım ŞAHİN – FARUK ÇİDEM

Abbas Mordeniz gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “İstanbul’da faaliyet gösteren Çağdaş Yöntem Dersanesi’ne giden öğrencilerden 49 tanesinin 100 tam puan alması bir şans eseri değildir. Bu kurumun daha önce de bu tür olayların içinde olduğu biliniyor. Bir dönem yine İstanbul Üniversitesi’nde sınav öncesi öğrencilerin elinde sınav kitapçığı ve cevapları olduğunu tespit ettik. Güvenliğe ve polise haber vermemize rağmen bir şey yapamayacaklarını söylediler ve üstü kapatıldı. Bu kurumun bir cemaat yapısıyla alakası var mı yok mu tam olarak bilemiyorum. Ama öğrencilerin geldiği ülkelere bakarsak oralarda kimlerin okulları olduğunu biliyoruz” dedi.

“SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ CEMAATE YARADI”

Cemaatle iki yıldır mücadele edildiğini belirten ama bazı şeylerin gözden kaçtığını söyleyen Mordeniz; “2010 yılında YÖK Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınav sistemini değiştirdi. Merkezi olarak yapılan sınav sisteminin değişmesi tamamen cemaatin yararına oldu. Bugün mücadele edildiği söyleniyor ama bazı noktalarda gözden kaçan şeyler oluyor. Bu tür işler çevirerek hala ciddi bir kadrolaşmaya gidiyorlar” şeklinde konuştu.

23 yıldır dershane sektörünün içinde olduğunu söyleyen Mordeniz; “Piyasada faaliyet gösteren bazı dershaneler kendisine farklı rant kapıları açıyorlar. Öğrencilere parayla soru satarak gelir elde ediyorlar. Ya da özel üniversitelerden öğrenci başına komisyon alıyorlar. Ayrıca soruların kimden geldiğini ya da nasıl temin edildiğini üniversite bilir. Eğer soruları üniversite yönetimi hazırlamış ise içeriden birisi bu soruları İstanbul’daki dershaneye sızdırmış olabilir. Ya da soruların nerede hazırlandığından bağımsız olarak birileri bu dershaneye para karşılığında soruları vermiş olabilir” dedi.

Yazılı bir ihbarda bulunan Abbas Mordeniz isimli vatandaş, ülkemizdeki bazı sınavlarda (KPSS örneğinde olduğu gibi) bu tür şüphe uyandıran durumlar yaşanmakta, adli ve idari mercilerce yapılan soruşturmalarda nahoş gerçekler karşılanmaktadır diyerek, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sınava katılan diğer öğrencilerin olası mağduriyetlerinin giderilmesi ve olası haksız kazançların engellenmesi adına, konunun bu bilgiler ışığında tarafınca soruşturulmasını, 100 tam puan yapan öğrencilerin araştırılmasını, düzenlenen sınavın kaynağını ve cevaplarının herhangi bir kişi veya kuruma sızdırılıp sızdırılmadığını sorgulamasını talep ediyorum. Konunun takipçisi olacağımı, konunun açıklığa kavuşturulması için YÖK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde soruşturma açılması talebinde bulunduğumu bilgilerinize sunarım. Abbas Mordeniz”

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vurgun Yedim
Vurgun Yedim - 5 yıl Önce

üni̇versi̇te yapisini ve yöneti̇mi̇ni̇ i̇yi̇ tanidiğim i̇çi̇n bunun da doğru olduğuna emi̇ni̇m.

buzdağı
buzdağı - 5 yıl Önce

bu buzdağının sadece görünen yüzü. daha neler var neler var. bir de araştırma görevlisi sınavlarını başvuran adayların dosyalarını ve iyi olan dosyaların nasıl elendiğini ve kimlerin alındığını görseniz. yüreğiniz yanar. devletin milletin paraları ve kadroları nasıl cemaate veriliyor görürsünüz.

BOLULU
BOLULU - 5 yıl Önce

bencede doğru olma i̇hti̇mali̇ yüksek.

SIRADAKİ HABER

banner128