AİBÜ’de skandal konferans

Abant İzzet Baysal Üniversitesi dün gerçekleştirdiği nükleer santral konulu konferansla tüm dikkatleri üzerine çekti. Özellikle çevrecilerin tepkisini çeken konferansta nükleer santrallerin mutlaka Türkiye’de kurulması gerektiği söylendi.

 AİBÜ’de skandal konferans

HABER: FARUK ÇİDEM

Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrallerin ülke gündemine bomba gibi düşmesiyle birlikte televizyon ekranlarında kamu spotu halinde nükleer santral güzellemesi yapılmasına rağmen tepkiler hiç de azalmış değil. Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kaza, güvenli reaktörlerin bir masaldan ibaret olduğunu kanıtladı. Bu kazadan önce Japonya'nın en güvenli santralleri yaptığı iddia ediliyordu. Tüm dünya yenilenebilir enerjiye yönelirken ülkemizde nükleer santrallerin kurulması pek çok soruyu ortaya çıkarıyor.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta Türkiye’nin Enerji Durumu ve Nükleer Enerji konusunda konuşma yapan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Erdoğan ; “Bağımsızlığın birinci şartı ekonomik gelişmişlik, bunu gerçekleştirmenin en önemli şartlarından biri ihtiyaç duyulan miktarda enerjiye sahip olmaktır. Türkiye mutlaka nükleer santraller kurmalı ve nükleer enerjiye sahip olmalıdır. Bu konuda Cumhuriyet hükümeti olumlu bir adım atmıştır. Hiç zaman kaybedilmeden nükleer teknolojiye ayrılan para arttırılmalı, bu konuda yeterli teknik ve çağdaş bilgiye sahip elemanların yetiştirilmesi ivedelikle sağlanmalıdır.” diye konuştu.

 

GERÇEKTEN ÖYLE Mİ?

 

Gelişmiş ülkelerin tamamının nükleer enerjiden faydalandığına dikkati çeken Prof. Dr. Hasan Erdoğan’ın söyledikleri gerçekten böyle mi? Gelişmiş ülkelerin ve nükleer santrallerden dolayı çok acılar çekmiş ülkelerin bu konuya nasıl baktıkları kısa bir araştırmayla elde edilebiliyor.

Nükleer enerjinin dünya elektrik ihtiyacını en yüksek düzeyde karşıladığı tarih 1993'tü. Üstelik bu rakam sadece %17 idi. 2012 yılına gelindiğinde bu oran giderek azalarak %10'a düştü. Dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki Almanya, Çin, Hindistan ve Japonya şu anda yenilenebilir enerjilerden nükleer enerjiye oranla daha fazla elektrik elde ediyor. Üstelik nükleer enerjinin dünya birincil enerji üretimi içindeki payı sadece ticari üretim sayılsa bile %4,5'i geçmiyor.

 

DİĞER ÜLKELERDEN ÖRNEKLER

Japonya nükleer santrallerinin büyük bir kısmını kapattı.

Almanya hükümeti 7 santrali kapattı. 2022 yılı sonuna kadar nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmesi konusunda karar alındı.

İtalya'da nükleer santral kurulması konusu referanduma taşındı ve halkın %95'e yakını nükleere hayır dedi.

İsviçre 3 yeni nükleer reaktör planını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı.

Kuveyt Başbakan yardımcısı Dr. Mohammad Al-Sabah elektrik üretmek amacıyla nükleer güce ve nükleer teknolojiye sahip olma isteklerinden vazgeçtiklerini açıkladı.

 

KORKUNUN SEBEBİ BİLGİ EKSİKLİĞİ Mİ?

 

Nükleer santrallerden neden korkulmasının en büyük sebebinin bilgi eksikliği olduğunu dile getiren Hasan Erdoğan şunları söyledi;  “Bunun en önemli sebebi, bilgi noksanlığı. Kaza sonucu çevreye yayılan radyasyon, nükleer santrallerden korkulmasının en önemli sebeplerinden biri. Ancak günümüz teknolojisinin güvenlik sistemleri otomatik olarak devreye girdiğinden santralin faaliyetini hemen hemen durdurmaktadır. Çernobil’deki kaza insan hatasından meydana gelmiştir. Felaketin sebebi kullanılan teknolojinin çok eski olmasıdır. Bu kazanın Türkiye’deki etkisi ki ben orada bizzat çalıştım, bir göğüs filminin insanda bıraktığı etki kadar olmuştur. Bu TAEK’in raporunda da vardır.”

Hasan Erdoğan her ne kadar zararı eski teknolojiye yüklemiş olsa da bu işi en iyi Japonların yaptığı söylendiği zamanlarda Fukuşima’da ki patlamanın neyle açıklanacağı merak konusu.  

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
nükleer karşıtı
nükleer karşıtı - 5 yıl Önce

bunlarda akp yalakası olmuşlar anlaşılan. ülkeyi n tür bir felakete sürüklediklerinin farkında değillermi? bal gibi biliyorlar ama...!

emekçi
emekçi - 5 yıl Önce

bütün nüklüer santraller gelişmiş ülkelerde. nüklüer enerji, sanayi, bilim ve düzen batıda. size ne oluyor anlamıyorum ki hoca doğru söylemiş. almanyaya, fransaya, amerikaya bakın arkadaş. bu kadar cahil yada yanlı siyaset yapmayın. ayıptır.

SIRADAKİ HABER

banner128