Aileler Perişan Oldu

Erol YILDIZ yazdı....

Aileler Perişan Oldu

Eskiye karşı alerjimiz arttı. Hele ki, Cumhuriyet dönemi karşımıza çıkınca sanki cin görmüş gibi oluyorlar. Nedenini sormayacağım. Zaten her şey aleni ortada. Küllerinden var edilerek yeniden doğan bu ülke, çağdaş ve yeniliklere doğru yönlendirilerek, her alanda modernize edilmişti. Kadınlarımızın yıllar önce çağdaş toplumlar seviyesindeki görünümü bile kaybolarak, işin siyasi boyutuyla adeta kafaların içi matkapla boşaltılarak, içine farklı bir sıvı enjekte edildi. Fikir tartışılmaz. Herkesin görüşü kendisine aittir. Ben saygı duyarım ama, çağdaşlığa karışılırsa toplumun diğer kesimini etkiliyor.

 

Memleketin dört bir yanını saran üniversitelerimiz, sadece eğitim konusuyla yürütümü söz konusu olamaz. Bu benim görüşüm. Her ile açılan üniversite ile iş bitmiyor. Öğrencinin en önemli konusu, onun barınmasıdır. Ona barınacak yer temin edilmezse, sıkıntılar baş gösterecektir. Bu görüş nedeniyle kredi ve yurtlar kurumu adı altında kurum gündeme getirilerek, öğrencilerin ihtiyaçları giderilmeye çalışıldı. Yıllar geçti fakat, ihtiyaç olan yurtların arttırılması gerekirken işler siyasilerin oyuncağı haline getirildi. İllerde bulunan yurt müdürlükleri çalışmalarını daha iyi hale getirebilmek amacıyla müdürlüklere, daha sonra bölge müdürlüklerine çevrildi. Buradaki personel istihdamı yenilendi. Yeni kadrolar kuruldu. Yurtlardaki yetişmiş elemanların elinden yaptığı işler alınarak, bölgede konuşlandırılan personele yüklendi. Bu hale getiren ben değilim. Şimdi ise yapılanlar her alanda olduğu gibi tersine çevrilerek, bölge müdürlükleri ortadan kaldırılıyor. Eskisi gibi yönetim il bazında olacak. İl Müdürlükleri kuruluyor. Belediyelerde kültür ve sosyal işlerde olduğu gibi, birbirinden zıt anlamlıların bir araya gelmesi sonucunda görevler karışıyor. Kredi yurtlar da neden Gençlik ve Spor’a bağlı zaten anlamış değilim.

 

Şimdi işin içinde değişik kulp takılarak personel farklı yerlere görevli gönderiliyor. Koca başka ilde, karısı cehennemin kırında. Gerekçe ne diye sorsanız, cevap yok. Var aslında cevap, kalifiye personelimizden yararlanıyoruz. İllerde yeni açılan müdürlüklerin yürümesi için personeli aktarıyoruz. Amaç insanların huzurunu bozmak değil, insanlardan yararlanmak deniliyor. Görevlendirme konusu iç hizmet ve teşkilat kanunlarında var. Kimsenin itirazı yok buna. Esas konu, görevlendirdiğin kişilerin aile sorunlarını had safhalara ulaştırman. Evlerinin huzurunu kaçırman. Sorun yaratman. Ben aile ve sosyal politikalar bakanı olsam, bu konuya itiraz ederdim. Madem amaç aile ve sosyal politikalar sorunudur, yapılması gereken en önemli konu bu. Eş Trabzon’da görevli, diğeri Siirt’e görevlendirme. Lafta bu tabi. İleride bakalım kim kime kavuşacak. Koca Bolu’da eşi Kocaeli’ne görevlendirme. Eş Ankara’da diğeri Van’da. Eş Diyarbakır’da diğeri İstanbul’da. Yapmayın beyler. Bu eziyettir. Şu anda aileler diken üzerinde. Okuyan çocukları var. Bu çocuklar nasıl okuyacak. Ana baba şefkatinden uzak hayat sürecekler. En önemlisi hayatı zorlaştırıyorsunuz. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128