AKADEMİSYENLER GÖZALTINA ALINDI

Geçtiğimiz günlerde imzaya açılan ve 2 bin imzayı bulan "Bu suça ortak olmayacağız" metnine Bolu'dan imza atan 3 akademisyenin evlerine dün sabah saatlerinde polis tarafından baskın yapıldı. Evlerinde ve ofislerinde yaklaşık 10 saat boyunca yapılan aramanın ardından Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüler. 3 akademisyenin evinde bulunan bilgisayarların imajları alınarak Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Polislik Şube Müdürlüğü’ne çözümlenmesi için gönderildi.

AKADEMİSYENLER GÖZALTINA ALINDI

HABER: KASIM ŞAHİN - FARUK ÇİDEM

 

Geçtiğimiz günlerde imzaya açılan ve 2 bin imzayı bulan "Bu suça ortak olmayacağız" metnine Bolu'dan imza atan 3 akademisyenin evlerine dün sabah saatlerinde polis tarafından baskın yapıldı.

Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney'in evlerinde ve fakültelerindeki odalarında yapılan arama saatlerce sürdü. Akademisyenlerin cep telefonları ve bilgisayarlarında yapılan aramalar sabah saatlerinde başladı ve uzun bir süre devam etti.

 

Prof. Kılıçbay'ın evindeki arama esnasında Eğitim Sen Bolu Şubesi Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici ve avukat Özaydın Çetin de orada bulundu. Gezici; "Akademisyen arkadaşların evlerinde ciddi bir arama gerçekleştiriliyor. Barış hoca bilgisayarının içinde doçentlik tezleri bulunduğundan ve diğer dokümanlarının zarar görmesini engellemek için polislere imaj vermek istemedi. Hocayı kimseyle görüştürmüyorlar. Emekli akademisyen olan babası da imzacılar arasında. Onun durumunu ise şimdilik bilemiyoruz" şeklinde konuştu.

 

EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER

 

Evlerinde ve ofislerinde arama yapılan Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney akşam 17.00 saatlerinde ifadeleri alınmak için emniyete götürüldüler.

 

ÜNİVERSİTE DE SORUŞTURMA AÇMIŞTI

 

Metne imza attıkları günden itibaren hedef haline getirilen 3 akademisyen için Abant İzzet Baysal Üniversite'si rektörü Hayri Coşkun şunları söylemişti; ""Bu bildiriyi onaylamamız, kabul etmemiz mümkün değil. Akademisyenlerimizin böyle bir bildiriye imza atması da kabul edilebilir bir durum değil. Haklarında mevzuata göre gerekli soruşturmalar başlatıldı, yürütülecek."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 4 yıl Önce

sadece bildiriye imza atan alenileri değil esas mesele aleni olmayan bölücüleri bulup adalete teslim etmek önce vatan

bolu lu
bolu lu - 4 yıl Önce

olması gerken yapılmış.umarım ceza da alırlar

murat yıldız
murat yıldız - 4 yıl Önce

sayın olay gazetesi? siz bu metni imzalayanları soruşturmanın cadı avı olduğunu mu düşünüyorsunuz? allah aşkina si̇z neyi̇ ve ki̇mleri̇ savunuyorsunuz? si̇zler ne dedi̇ği̇ni̇ği̇zi̇n farkinda misiniz?

ender ender
ender ender - 4 yıl Önce

hdpkkyi destekliyorlarsa hendek te kazsınlar beklenir bunlardan kandil hemen sizi 2 katı maaşa işe alır koşun geç kaldınız

SIRADAKİ HABER