Akademisyenler yalnız değildir

Eğitim Sen Bolu Şubesi Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının son bulması ve barış ortamının sağlanması için bildiri yayınlayan ve imza toplayan 1100 Akademisyen’e destek oldu.

Akademisyenler yalnız değildir

Haber: Semih BAYKAL

 

Eğitim Sen Bolu Şubesi Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici, 1100 Akademisyen’e destek olmak için yazılı basın açıklması yaptı. Gezici yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Ülkemizin güneydoğu il ve ilçelerinde açık bir savaş hali var. Bir yandan aylardır süren sokağa çıkma yasakları sonucu yaşam ve hak ihlalleri, öte yandan ise sivilleri de hedef alan can güvenliğinin tamamen ortadan kalktığı koşulları kaygı ile izliyoruz. Savaş hali, dün akşam Diyarbakır Çınar İlçesinde sivilleri ve güvenlik güçlerinin ailelerini de hedef aldı. Acımasız savaş asker, sivil, çocuk demeden can almaya devam ediyor. Yurttaşlar ekseriyetle savaş halinin sona ermesini ve kalıcı bir barışın bölgede tesis edilmesini istiyorlar. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde sayıları bini aşkın akademisyen “ Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi” öncülüğünde bir araya gelerek ülkemizde “Barış Talebi” ile bir bildiri kaleme aldılar” diye söyledi.

 

“ ‘NEFRET DİLİ’  İLE KARŞILIK BULDU”

 

Açıklamasının devamında Gezici şunları ifade etti; “Bu söylem başta iktidar çevreleri olmak üzere, yandaş basın kuruluşlarında nefret dili ile karşılık buldu. YÖK ise derhal harekete geçerek ülke çapında imzacı akademisyenlere yönelik hukuksuz soruşturmalar açıyor ve ardından yine hukuksuz görevden uzaklaştırma kararları veriyor. Barış diline karşı nefret dili! İmzacı akademisyenlerin can güvenliğine yönelen açıklamalar, ifadeler birbirini kovaladı. Suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş mafya lideri daha da ileri giderek işi akademisyenlerin kanları ile duş alacaklarına kadar götürdü. Bu bir vahşet çağrısıdır, ortaçağ ilkelliğidir. İnanılmaz bu süreçten derhal çıkılmasını talep ediyoruz. Bolu’da AİBÜ’ de görev yapan ve bildiriye imza koyan Eğitim Sen Bolu Şubesi üyesi 3 akademisyenin can güvenliğini tamamen ortadan kaldıran, kışkırtıcı, hedef gösteren yayınların derhal durdurulmasını talep ediyor, Konu ile ilgili olarak 3 akademisyen arkadaşımızın cumhuriyet savcılığına başvurularının dikkate alınmasını ve cumhuriyet savcılarının harekete geçmesini bekliyoruz. AİBÜ Rektörü’nü de öğretim üyelerimizin can güvenliği, itibarsızlaştırma ve akademik özgürlüğü yok etmeye yönelik bu girişimler karşısında tavır almaya davet ediyoruz. Eğitim Sen olarak biz üniversitelerin kışlaya, kampüslerin külliyeye dönüştürülmesine izin vermeyeceğimizi, akademik özgürlüklerden yana tavır aldığımızı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih ÖZDEMİR
Salih ÖZDEMİR - 5 yıl Önce

kişladanda külliyedende sizin gibi hainler bebek katilleri çıkmadı çıkmaz ama siz aydın müsveddelerinden ihanet çetelerine destekten teröristleri tedaviye kadar her türlü aymazlık ve maşa olmaya devam ediyorsunuz illaki bunun bir karşılığı olur hemde misliyle

ilginç
ilginç - 5 yıl Önce

diyarbakırda bomba ile şehit edilen baba ile kızı 4 aylık bebekler hiç mi vicdan yok sizde bu milletin ekmeğini yiyorsunuz atalar demiş ki köpek bile yemek yediği kaba ihanet etmezmiş.onun için size bir şey söyleyemiyoruz inşallah at gözlüklerini çıkarır gerçekleri görürsünüz

cemal sarıkaya
cemal sarıkaya - 5 yıl Önce

sizi nefretle kınıyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128