Akademisyenlerden bir bildiri daha

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Şevket Özdemir, Yard. Doç. Dr. Saadet Aydın, Yard. Doç. Dr. Mete Çetik, Yard. Doç. Dr. Cengiz Ekiz, ikinci bildiriye imza atanlar arasındadır.

Akademisyenlerden bir bildiri daha

HABER: FARUK ÇİDEM
Geçtiğimiz hafta “Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla yayınlanan bildirinin ardından yaşanan olaylara karşı bir imza kampanyası daha başlatıldı. 611 profesör, doçent ve yardımcı doçentin yayınladığı bildiriye Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Şevket Özdemir, Yard. Doç. Dr. Saadet Aydın, Yard. Doç. Dr. Mete Çetik, Yard. Doç. Dr. Cengiz Ekiz imza verdiler.

Akademisyenlerin imzaya açtıkları metin şu şekilde;

"Biz aşağıda imzası olan akademisyenler, fikir ve ifade özgürlüğü ilkesine bağlıyız ve bu ilkenin akademik yaşamın temel unsuru olduğuna inanıyoruz. Bu temelde, ülkedeki çatışma ortamıyla ilgili kişisel değerlendirmelerimizden bağımsız olarak, siyasi iradenin ve YÖK’ün çok sayıda üniversite mensubunun imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye karşı gösterdiği tepkiyi yanlış ve kaygı verici buluyoruz. 


İfade özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz. Üniversite ve akademisyenin görevi akıl yürütme ve vicdan muhakemesi sonunda vardığı fikirleri toplumuyla paylaşmaktır. Fikrin eleştirilmesi demokrasinin, fikri ifade edenin cezalandırılması ise otoriterliğin niteliğidir. Akademisyenlerin ülke sorunlarıyla ilgili dile getirdikleri görüşlerinin siyasi irade tarafından cezalandırılmaya çalışılması, akademik özgürlüklere darbedir. Böyle darbeler her şeyden önce toplumsal gelişmeyi durdurur.

Ülke demokrasisine verilecek en büyük zarar, fikri söylemek değil, fikri ifade ettirmemektir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128