Akçakoca’da ki Fakıllı Mağarası Bolulular’ın gözdesi oldu

Akçakoca’da bulunan Fakıllı Mağarası'nı Kurban bayramında başta Bolulular olmak üzere yüzlerce kişi ziyaret etti.   Batı Karadeniz'in önemli turistik alanlarının başında gelen Akçakoca Fakıllı...

Akçakoca’da ki Fakıllı Mağarası Bolulular’ın gözdesi oldu

Akçakoca’da bulunan Fakıllı Mağarası'nı Kurban bayramında başta Bolulular olmak üzere yüzlerce kişi ziyaret etti.

 

Batı Karadeniz'in önemli turistik alanlarının başında gelen Akçakoca Fakıllı Mağarası'nı bu yıl 4 bin 325 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Akçakoca Kaymakamı Aykut Pekmez, Fakıllı köyüne 7 kilometre uzaklıkta bulanan mağaranın bölge turizmine önemli katkı sağladığını ifade ederek, sarkıt ve dikitleriyle güzel bir görünüme kavuştuğunu söyledi.2008 yılında ziyarete açılan mağaranın ''Batı Karadeniz'in turizme açılan ilk ve tek mağarası'' olduğunu dile getiren Pekmez, ''Fakıllı Mağarası sadece Düzce'nin değil, Türkiye'nin de önemli turizm değerlerindendir. Mağaramızı 2012 yılında 4 bin 325 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu sayının yılsonuna kadar artmasını bekliyoruz'' diye konuştu.
     
Astım ve nefes darlığına iyi geliyor

Pekmez, uzunluğu bin 12 metre olan mağaranın oluştuğu jeolojik zamanın bilinmediğini kaydederek, ''33 metrede bulunan düden konumlu aktif, yarı aktif ve fosil bölümleri olan bir yerdir. Özellikle 'Beyaz oda' olarak anılan bölümler damlataş bakımından zengindir. Yüzeye yakın olan mağara, yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir. Astım ve nefes darlığı olan hastalar için iyi gelir. Kışın sıcak, yazın ise serin olma özelliği vardır. Birinci derecede doğal sit alanıdır.'' Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128