Akgül : “Rektör bey kendi derdine düşmüş durumda”

Bolu Ülkü Ocakları Başkanı İsmail Akgül ile yaptığımız özel röportaj da AİBÜ Öğrenci Konseyi seçimlerini değerlendirdi. Seçim sürecinde Rektörün kendi derdine düştüğünü belirterek; “Kritik hamleler yapmaktan çekindiğini” söyleyen Akgül, Öğrenci Konseyi’nde yetkili bir öğrenci hakkında ise şok bir iddiada bulundu.

Akgül : “Rektör bey kendi derdine düşmüş durumda”

Özel Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu İl Ülkü Ocakları Başkanı İsmail Akgül seçim sürecinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un kritik hamleler yapmaktan çekindiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı “Rektör bey zaten kendi derdine düşmüş ve  arada kalmış durmda. Üniversitede FETÖ operasyonlarında çok fazla sayıda personel alındı. Kendisi de bir strese girmiş durumda. Benim düşüncem kendisi şu an kritik hamleler yapmaya çekinir durumda. Bu süreç aslında belirli bir camianın bir süreci değil. Bu öğrencinin seçim süreci. Rektörlüğün bu konuda duyuru, afiş ve seçimin saydamlığı konusunda bir çalışma yapması lazımdı. Fakat Rektör bey kendi derdine düştüğü için bir hamle yapmak istemiyor. Tabi ki bir de işin hükümet kanadı var. Malum kendiside şu an görevde. Herkes koltuğunun peşine düşmüş durumda. Bu yüzden kendiside bu süreçlerde pasif durumda. Bakıyorsunuz üniversiteye kimin girip çıktığı belli değil. Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı rahatça dolaşıyor. Ben aynı zamanda Ülkü Ocaklar Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanlığı yapmaktayım. Ben eğitim faaliyetleri çerçevesinde oraya çıkabilirim ama sen siyasi bir topluma bağlısın. Orada siyasi bir seçim yok sen neden çıkıyorsun? Ülkü Ocakları her ne kadar siyasi bir toplum olarak gözükse de değil. MHP'nin bir kolu olarak gözüküyor olabilir ama durum farklı. Ülkü Ocakları'nın faaliyetleri, etkinlikleri politikaları farklı. Biri siyaset üzerine yoğunlaşırken biri Kültür ve Eğitim üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu yüzden Rektör, hocanın üzerinde de bir baskı var. Kendisinin üzerinde zaten bir psikolojik baskı var. Aynı zamanda hükümet kanadında baskı yiyince yapacak bir şey kalmıyor” dedi.

YENİ KAPI RUHU YERELDE YAŞATILMIYOR

Akgül çarpıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü;  Ben açıkçası Yenikapı ruhunun yerelde yaşatıldığını düşünmüyorum. Tamam, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bu konu da hassas olsa da, yerele baktığımızda hala bir çıkar çatışması, kişisel menfaatler daha çok gözetildiği ortada. Çok süre geçmeden bir grubun çıkarının daha çok ön planda tutulduğu görülüyor. Yerelde vatan millet kavramları geride kalmaya tekrardan başladı. Biz bunları hükümet için yapmadık. Ülkücü Harekat olarak vatanını milletini seven kişiler olarak yine yapardık. Gönül isterdi ki saydam ve adil bir seçim olsun. Mevcut Konsey Başkanının kendi topluluğu dışında bir çok topluluk var. Biz 20 topluluğa davetiye yolladık ağırlamak istedik. Ülkücü Harekatı bir kenara bırakalım bizi sevmiyor destek sağlamıyorsunuz. Diğer toplulukların peki suçu ne? Onlara neden destek sağlamıyorsun? Bunların kafa yapısı hep bana hep bana. Ama inşallah biz bu seçimlerden hayırlı bir sonuç alacağız”

“CEMAAT EVLERİNDE KALIP, SOHBETLERE KATILDI”

İsmail Akgül öğrenci konseyinde ki bir öğrenci hakkında ise şok bir iddiada bulundu. Akgül başkan yardımcılığı görevinde olan Yaşar Taşkıran’ın FETÖ’cü olduğunu söyledi ve “Almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda şu an AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Yaşar Taşkıran'ın FETÖ operasyonları çerçevesinde göz altına alınıp bırakıldığını biliyoruz. Daha öncesinde içinde Bolu Ülkü Ocakları'nda bulunduğu görevlerde de yakınlığını biliyorduk ve iletişimimizi kestik. Daha sonrasında da üniversite de yapılacak etkinliklerin istişare toplantılarında kendisinin katılırsa bizim katılmayacağımızı da başkan Burak Saygılı'ya iletmiştik. Kendisinin cemaat evlerinde kaldığını, sohbetlere katıldığını üniversiteli öğrencilerimizden duyduk. Şimdi seçimlere geldiğimizde ise bu iş adaletli güvenilir ve saydam olmalı. İnsanların gönlünü rahatlatmalı. Ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi burada da seçimleri elektronik sistemler üzerinden yapıldı. Bilgisayar programcısı olan arkadaşlarımızın da bize anlattığına göre oynamalar yapılabiliyor. Bununla beraber baskı altına alınabiliyor” dedi.

“HÜKÜMETİN MADDİ İMKANLARINI…”

 Akgül, öğrenci konseyinin kendi adaylarının başkan olabilmesi için hükümetin maddi imkanlarının kullanıldığını söyledi ve şu sözleri kullandı “Seçim propagandası tabi ki yapılabilir fakat biz Ülkücü Harekat olarak hiç bir zaman maddiyatı kullanarak insanları bir yerlere çekmeye çalışmadık. İnandığımız dava uğruna mücadele verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Arkadaşlar hükümetin maddi imkanlarını kullanarak üniversitede ki arkadaşlarımıza BİM Marketleri'nden 25 TL'lik hediye çekleri, bedava otobüsler ile bir yerlere götürmeler. Çeşitli daha vaatler var”

“BASININ ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ”

Öğrenci Konseyi’nin istedikleri yapılmadıkları zaman FETÖ’cü olmakla suçladığını ve seçim süreci bittikten sonra bu kişileri basının önüne çıkaracağını söyleyen Akgül “Sizi FETÖ'cü diye mimlerim diyen arkadaşları basının önüne çıkaracağız. Bizim şu an böyle bir eylemde bulunmamamızın nedeni Ülkücü Harekatı seçim sürecini provoke etmekle suçlanmasını istemediğimizdendir. Seçim sonrasına gelince kamu oyunu bilgilendirmek adına tabi ki bu arkadaşları tek tek ortaya çıkaracağız. Şimdi çeşitli baskılar var. Üniversitede hepimiz okuduk. Bir insana istediğini yaptıramıyorsan, sen görevini yapmıyorsan, seçmen seni bu şekilde görüyorsa zaten sana cevabını verir. Sen kendini çıkmazda görüyorsan, kendinin başarılı olamayacağını biliyorsun bir strateji geliştiriyorsun. Şu an ki en hassas nokta FETÖ. Sende bunu çok iyi kullanıyorsun. Bunu yapmazsan sen FETÖ'cüsün. Sen elinde ki gücü hizmet etmek için kullan. Öğrencilere hizmet için kullan. Sen bu gücü anlık faaliyetler için kullanırsan elbet bir gün ayağına dolanacak. Ben artık şunu düşünüyorum acaba kendilerinde mi bir sıkıntı varda insanları fişlemeye çalışıyorlar. Gerekirse şikayette bulunacağız. Kendileri en ufak şeyde bunların arkasına sığınıyor. Ülkücü Harekat şunu yaptı, can güvenliğimiz yok diyerek şikayet ediyorlar. O yüzden biz kimseyi bu seçim sürecinde kimseyi tehdit etmedik. Bizim çıtamız en yukarda. Kendileri bu noktaya erişemedikleri için bizi aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bu oyunu da gelmeyeceğiz. Bu süreci atlattıktan sonra her şeyi anlatacağız her şeyi sizlerle paylaşacağız” dedi.

“ÜLKÜCÜ OLSUN OLMASIN BİZİM ÖĞRENCİMİZİN AKLI BAŞINDA”

Akgül, son olarak seçim sürecini değerlendirdi ve şu ifadeleri kullandı “Biz elimizden geldiği kadar fakülte girişlerinde arkadaşlarımızla öğrencilerimizi oy kullanması yönünde teşvikte bulundu. Kime kullandığınızın bir önemi yok sadece oyunuzu kullanın. Fakat baktığımızda sürecin başlangıcı sıkıntılı. Cuma günü öğleden sonra duyuru yapılıyor. Kendi adaylarına 1 buçuk aydan önce duyurusu yapılıyor. Kendi adayları hazırlıklarını yapıyor. Cuma günü kendi arkadaşlarımızı gönderdiğimizde bu gün yok pazartesi gelin diyorlar. Ne yani adaylık süreci bir gün mü? Denk gelen tarih vize sonrası kimi arkadaşımız memleketinde kimi arkadaşımızın olanlardan haberi yok. Kendi adaylarına sana sağlanan imkanlarla bilet alıyorsun ulaşım sağlıyorsun. Neyse ki üniversiteli arkadaşlarımız çok akıllı ve kendilerini biliyorlar. Ülkücü olsun olmasın bütün öğrencilerimiz ne tür eylemlerin olduğunun farkında. 25 TL'lik hediye çeklerine, otobüs biletlerine satmadıklarını herkes görecek. Şu anda 13 bölümün sonuçları elime geldi. Bunların 9 tanesini bizim adaylarımız alınlarının akı ile almayı başarmış. Ana kale dedikleri Eğitim Fakültesi'nin tamamını almış durumdayız. Onlar zaten yıkıldı artık. Şu anda çamur atma süreci başladı. Bizim kalbimiz temiz. Biz üniversitede vatanını milletini seven herkesin yanındayız. Ülkücü olsun olmasın biz orada herkese hizmet etmek için bulacağız. Onların bu seçim süreçlerinde planları vardı alt üst oldu. Şunu unuttular yüce Allah'ın planların üstünde bir planı vardı. Hak eden kişiler kazandı"

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128