“Akil insanlar” umut saçtı

.

 “Akil insanlar” umut saçtı

 Hükümetin başlattığı çözüm süreci kapsamında Bolu’ya gelen Akil İnsanlar Heyeti Bolu’lu kanaat önderlerine süreç ile ilgili görüşlerini aktardılar. Taraf gazetesi yazı işleri müdürlerinden Yıldıray Oğur Türkiye’de 83 gündür hiç kimsenin terör yüzünden hayatını kaybetmediğine dikkat çekerek; “Bizler konuştukça ölümler olmuyor, insanlar hayatta kalıyor” şeklinde konuştu

Akil İnsanlar Heyeti'nin Karadeniz Bölgesi grubu dün Gazelle Otel’de Bolu’daki kanaat önderleri ile bir araya geldiler. Orhan Gencebay ve Vedat Bilgin’in rahatsızlıkları nedeniyle katılmadığı toplantıya Yusuf Şevki Hakyemez,Fatma Benli,Şemsi Bayraktar,Kürşat Bumin,Oral Çalışlar,Yıldıray Oğur ve Bendevi Palandöken katıldılar.Toplantının açılış konuşmasını yapan TESK başkanı Bendevi Palandöken Bolu’nun önemli bir kent olduğunu söyleyerek; “Bolu’nun havası sert insanları merttir.Bir vakıf üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesinin önemli bir örnek teşkil ettiğini söyleyebiliriz.Bolu Türkiye’nin tam ortasında Ankara ve İstanbul’a neredeyse eşit mesafede çok önemli bir il.Burada siyaset üstü bir heyet var.Sizlerin düşünceleri bizler için çok önemli.Başlatılan bu süreç umarım hayırlara vesile olacaktır” dedi.TZOB başkanı Şemsi Bayraktar ise kendilerine “akil adam” yerine diyalog gurubu denmesini doğru bulduğunu söyleyerek; “Barışı sağlama öyle 2 ayda olacak bir şey değil.Halkın akil duruşunun barışı sağlayacağını düşünüyorum.Halk barış için baskı oluşturursa terör sona erecektir.Biz ekonomisi,demokrasisi gelişmiş daha güzel bir ülkede yaşamak istiyoruz.Türk bayrağı ülkemizin her yerinde dalgalansın ve ülkemiz bölünmesin diye buradayız.Çözüm süreciyle ilgili Boluluların düşüncelerini bir rapor haline getirerek ilgili yerlere ileteceğiz” biçiminde konuştu.Gazeteci Kürşat Bumin ise hükümetin siyasi yedeği ya da siyasi komiseri olmadıklarını vurgulayarak “Öyle bir sorunla karşı karşıyayız ki Türkiye büyük bir facia yaşıyor. İspanya’da Eta İngiltere’de IRA vardı. IRA’nın 30 yılda 3800 ölüsü, ETA’nın ise 30 yılda 800’e yakın ölüsü var. PKK terörü yüzünden ise 30 yılda en az 40.000 insan hayatını kaybetti. Bu bir iç savaştır. Bu şekilde savaşın sürdüğü bir ülke daha yoktur. Bu şekilde Türkiye yoluna devam edemez. Daha beter faciaya bile gidebiliriz. O yüzden biz buradayız. Bu iç savaşın bitmesi gerekiyor. Şu anda belli bir sürece girdik. Silahların sustuğu bir ortama doğru gidiyoruz. Belki bu süreç barışa doğru uzayabilir” diye konuştu.

Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Oral Çalışlar ise Türkiye’de toplumun tercihlerinin aydınların tercihlerinden daha güçlü ve doğru olduğunu söyleyerek; “O yüzden bu tür toplantılara barış toplantısı demenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Yeni bir Türkiye inşa etmek kolay bir iş değil. Yeni bir toplumsal kültüre doğru evriliyoruz. Baskıcı ve tek tipçi devlet yapısı yerine demokratik iklimin hâkim olduğu yeni bir Türkiye’yi yaratmak istiyoruz. Buradaki toplantıda kadınların sayısının ne kadar az olduğunu üzülerek gördüm. Bu savaşı çıkaranlar erkeklerdir. O yüzden kadınların olmadığı bir toplantıda toplumsal barış gerçekleşemez.” Dedi.

Taraf gazetesi yazı işleri müdürlerinden Yıldıray Oğur ise Türkiye’de 83 gündür hiç kimsenin terör yüzünden hayatını kaybetmediğine dikkat çekerek; “Bu konuları konuşmakta çok geç kaldık.Geçmişte başbakanlar bu işin askeri yollarla çözülmeyeceğini görerek demokratik yoldan adımlar atmak istemişler ama çeşitli tepkilere karşılaşmışlar.Bu toplantılar şu anda 7 bölgede yapılıyor.Bizler konuştukça ölümler olmuyor insanlar hayatta kalıyor” şeklinde konuştu.Toplantıya katılan Fatma Benli ise Türkiye’de akan kanın durması için buraya geldiklerini söyleyerek; “Çözüm için elimizi taşın altına koymalıyız.Bu yüzden Boluluların konu ile ilgili çözüm önerilerine ihtiyacımız var.İsteyen Bolulular karadenizakil@gmail adresine mail atarak konuyla ilgili olarak hazırlayacağımız rapora katkı sağlayabilir” biçiminde konuştu.Daha sonra toplantı çeşitli kuruluş ve STK temsilcilerinin yönelttiği sorularla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124