Akılcı İlaç Kullanımı toplantsı yapıldı

Akılcı İlaç Kullanımı ve Farmakovijilans konusunda birinci toplantısı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İzzet Baysal toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Akılcı İlaç Kullanımı toplantsı yapıldı

Toplantıda  Sağlık Müdür Yardımcısı,  Akılcı İlaç Kullanımı ve Farmakovijilans İl Koordinatörü Dr. Şerife Koçyiğit tarafından ‘’Akılcı İlaç Kullanımı’’ hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı genel politika ve hedefleri  tanıtıldı.  Antibiyotik yazılan reçetelerin Türkiye ve Bolu İli oranlarına yer verildi. Toplantıda, ilimizde hekimlerce reçetelenen antibiyotik oranlarının Türkiye ortalamasının altında olması sevindirici bulundu. Bununla birlikte ilimizi akılcı antibiyotik kullanımında daha da iyi duruma getirmek için çalışmaların devam edeceği vurgulandı. Ayrıca ‘’Farmakovijilansın Önemi ve Bakanlığımız Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından sürdürülen   faaliyetleri’’  hakkında eğitim verilerek, ilaçlara bağlı gelişen advers reaksiyonların Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM) ‘ne bildiriminin nasıl yapılacağı anlatıldı.

‘’AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIMI’’

Oturumun  ikinci bölümünde AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doç. Dr. Abdülkadir Küçükbayrak tarafından hekim ve eczacılardan oluşan katılımcılarımıza ‘’Akılcı Antibiyotik Kullanımı’’ hakkında eğitim verildi. Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı ile bakteriyel direncin gelişerek zamanla bu ilaçların bakterilere karşı etkisini yitirmesinden ve neticesinde enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde  yaşanılan ciddi problemlerden bahsedildi. Hekimlere, eczacılara, öğrencilere ve halka gereksiz antibiyotik kullanılmaması hakkında eğitim yapılmasına ayrıca  bilgilendirici afiş ve broşürlerin dağıtılmasına karar verildi. Toplantıda;  kurum, kuruluş, sağlık çalışanları ve halkın görev ve sorumluluklarına dikkat çekilerek  Akılcı İlaç Kullanımı İl Eylem Planında değerlendirmek  üzere katılımcıların görüş ve önerileri alındı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER