AKP dozerlerinin karşısında, halkın yanındayız

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası eski meclis başkanı Umut Oran Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili olarak Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın hukukun üstünde kurulan baskının en güzel örneği olduğunu söyledi.

AKP dozerlerinin karşısında, halkın yanındayız
 Gezi Parkı’nı da kapsayan Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili olarak Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran, Gezi Parkı’nı kapsayan Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili davaya bakan İdare Mahkemesinin önce konu hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini daha sonra 6 Haziran tarihinde projenin iptaline yönelik bir karar ortaya çıktığını hatırlatarak,  bu kararın hükümetin baskısı sebebiyle kamuoyuna ancak 3 Temmuz tarihinde duyurulduğunu bildirdi. Bu iptal kararına rağmen bugüne kadar trafiğin yer altına alınması çalışmalarına devam edildiğini ifade eden Umut Oran, TMMOB’un da bu konuda bir suç duyurusunda bulunduğunu ifade ederek, şu açıklamada bulundu:

 

Bölge İdare Mahkemesi’nin aldığı karar baskının sonucudur

 

Esasında açığa çıkan şey, AKP’nin hukuka karşı saygısızlığı, halkın taleplerini dikkate almayan baskıcı tutumudur. AKP hukuku tanımıyor, baskı kurarak istediği kararı çıkartmaya çalışıyor. Bugün Bölge İdare Mahkemesi tarafından alınan karar da hukukun üstünde kurulan bu baskının sonucudur.

 

Erdoğan halkın taleplerine ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeli

 

Hukukun üstünlüğüne saygı duymayan, hukuki kurumlara baskı kurarak kendi bildiğini okumaya çalışan bir yönetim anlayışına kimse boyun eğmeyecektir. Erdoğan’ı halkın taleplerine, hukukun üstünlüğe, milletin iradesine saygı göstermeye çağırıyorum. Artık yeter, baskı kurma, saygı göster ve buna göre hareket et.  Biz CHP olarak halkımızla beraberiz, milli irade ve halkın talepleri neyse onun yanındayız. Gezi parkına bir tane çivi çakılmasına bile bu halkın izin vermeyeceği gözüküyor. Biz de halkın yanında, AKP dozerlerinin ve TOMA’larının karşısındayız, hukukun çiğnenmesine asla göz yummayacağız.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128