AKP iktidarında çalışanlar gittikçe yoksullaşıyor

KESK Bolu şubeler platformu adına açıklama yapan Serdar Koçyiğit toplu sözleşme sürecinde açlık sınırının 1101 TL, yoksulluk sınırının 3481 TL olduğu koşulların dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

AKP iktidarında çalışanlar  gittikçe yoksullaşıyor
 KESK Bolu şubeler platformu adına açıklama yapan Serdar Koçyiğit Sendikaları, kamu emekçilerini yok sayan 2014-2015 Toplu sözleşme sürecinin başladığını söyledi. Koçyiğit; “Hak ve özgürlüklerimizin her geçen gün budandığı, kamu hizmetlerinin tümüyle tasfiyesinin hızlandırıldığı, kamu emekçilerinin iş güvencesi dâhil temel kazanımlarının bile elinden alınmaya çalışıldığı bir dönemde toplu sözleşme sürecine giriyoruz. İktidara geldiği tarihten itibaren kamu emekçilerinin gündeme getirdiği tüm ekonomik, sosyal, özlük ve demokratik talepleri karşında üç maymunu oynayan AKP iktidarı, bugün de kamu emekçilerinin iradesini yok sayan tutumundaki ısrarını sürdürüyor. Aileleri ile birlikte 15 milyonu aşkın kamu emekçisinin, emeklinin beklentileri bugüne kadar boşa çıkarıldı.” Dedi.KESK Bolu şubeler platformu adına konuşan Serdar Koçyiğit;”Bugüne kadar toplu sözleşme görüşmeleri, kamu emekçilerinin talepleri ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir şekilde gerçekleşti! Haklar, talepler yok sayıldı! Kamu emekçileri yoksullaşırken sermaye iktidar sayesinde zenginliğine zenginlik kattı.Bu çarka ortak olanlar hiçbir sendikal faaliyet yapmadan üye sayılarını arttırdı, emekçilerin alın teriyle kazanılmış haklarına karşı yapılan saldırılara ortak oldu.  Başından itibaren “kamu emekçilerini enflasyona ezdirmiyoruz” diyen AKP’nin 10 yıllık iktidarı döneminde kamu emekçilerinin reel ücretleri yüzde 30 eridi!Son 10 yılda ekmek, et, süt gibi gıdalara yüzde 173’ün üzerinde; elektrik, su, doğalgaz faturaları ise yüzde 250’nin üzerinde artarken hükümet yandaş konfederasyonuyla birlikte komik artışlarla kamu emekçilerini yoksulluğun içine sürükledi!Yetmedi,  AKP bugün sokağa dökülmüş halkın tüm öfkesine ve itirazlarına rağmen bütçeyi emeğe dönük değil, emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak mekanizmalara aktarmaya devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

 

 

 “Kaynak yok”, “aynı gemideyiz” yalanlarından sıkıldık!
Bu gemi de bizim, hakkımız olan kaynak da bizim!

Koçyiğit; “KESK olarak en başından beri, tadilatlarla değiştirilmiş 4688 sayılı yasada düzenlenen toplu sözleşme sisteminin en az yasa kadar ‘sahte’ olduğunu savunduk. Temel taleplerimizin hayata geçirilmesinde yükselttiğimiz mücadelemizin sadece toplu sözleşme masasına sığdırılamayacağını ifade ettik. Eylemliliklerimizle hak mücadelemizi halkla buluşturarak alanlara, meydanlara taşıdık. Sadece hükümetin tek taraflı uygulamalarına değil, onunla kolkola giren, emek mücadelesi içindeki Truva atlarına karşı da mücadelemizi sürdürdük. Kamu emekçilerinin bir bir hakları gasp edilirken üst düzey yetkililerine nasıl ayrıcalık istediklerini, sendikal faaliyetleri nasıl tüccar mantığıyla sürdürdüklerini anlattık. Anlattık ki, bugün yaptıkları daha net anlaşılsın. Tüm kamu emekçileri hakları için mücadele sürdürürken, nasıl kendi üyelerine ayrıcalık istedikleri; modern köleler haline getirilen 4C’li çalışanların bugün daha da arttırılan mağduriyetlerine nasıl ortak oldukları unutulmasın.” Dedi.

Anlattık ki unutulmasın!

Koçyiğit sözlerini şu şekilde tamamladı; “Karanlığa ve güvencesizliğe hapsetmek istedikleri kamu emekçileri bugün hak ve özgürlük mücadelesiyle alanları, meydanları boş bırakmazlarken iktidarın payandalığını yapanları da püskürtmeyi başaracaktır. KESK, attığı her adımda kamu emekçilerinin taleplerini temel almaya, sadece toplu sözleşme masasında değil bulunduğu her yerde tüm kamu emekçilerinin taleplerinin ısrarlı takipçisi olmaya devam edecektir. Bunun kapsamda Konfederasyonumuz, 11 farklı hizmet kolunda örgütlü bulunan sendikalarımızdan ve örgütsüz kamu emekçilerinden aldığı yetki ile toplusözleşme taleplerimizi 24 Ağustos tarihi itibari ile sunmuş bulunmakta. Buna göre; açlık sınırının 1101 TL, yoksulluk sınırının 3481 TL olduğu koşullar dikkate alınmalıdır. Sendikalı olsun olmasın, tüm kamu emekçilerini mücadeleyi büyütmeye ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bunun için tüm konfederasyonlara ve sendikalara da açık bir çağrıda bulunuyoruz. Emeğimize, alın terimize, hak ve özgürlüklerimize göz koyanların iktidarında bizler gün geçtikçe yoksullaşıyoruz! Şimdi tüm haksızlıklara, adaletsizliklere son vermek için mücadeleyi büyütme zamanıdır! Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize şimdi beraber sahip çıkalım, bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.”

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2013, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
karaman
karaman - 8 yıl Önce

eski hükümetleri de gördük işinize bakın allah başımız dan eksik etmesin akp yi

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124