AKP Türkiye’yi 3.dünya ülkesi haline getirdi

CHP Genel başkan yardımcısı Umut Oran CHP Bolu il örgütünü ziyaret ederek temaslarda bulundu. Türkiye’nin AKP’nin yönetiminde 3.dünya ülkesi haline geldiğini vurgulayan Oran; “ Ekonomide dikiş tutmuyor. Dünya hala ekonomik krizi çözebilmiş değil. Yeni bir ekonomi modeli yaratılmaya çalışılıyor. Dış politika ise Allaha değil ABD’ye emanet” şeklinde konuştu.

 AKP Türkiye’yi 3.dünya ülkesi haline getirdi

Haber; Duygu Kaya

Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı, CHP Genel başkan yardımcısı ve İstanbul milletvekili Umut Oran CHP Bolu örgütünü ziyaret etti.‘Bolu’da olmak gerçekten güzel bir duygu’ diyerek sözlerine başlayan Oran;  “Bolu Türkiye’nin özel bir yeri. Türkiye’nin akciğeri. Bende burada olmaktan son derece mutluyum. Baktığınız zaman Ankara’nın ortasındadır Bolu. Fakat yollar açısından büyük sorunlar var. Yollar değişmiş dolayısıyla büyük zorluklarla geldim. Bolu bir tarım kenti. Kanatlı sektörde Avrupa çapında bir kent, bir üniversite şehri. Bolu’da yok yok. Fakat Bolu’nun sorunları hala çözülmemiş. Hala deprem vergileri alınıyor. Bütün Bolu tek bir caddeye sığdırılmış. Şehrin yolu yok, sanayi tarım alanları hiçbir yerin planlaması yok. Bolu’da her şey var ama sorunlar artmış durumda. Bolu’da şeker var, un var, helva var ama sorunlar aynı. Baktığınız zaman bir laf vardır kılavuzu karga olanın başı beladan kurtulmaz. Bolu’nun yerel yöneticisi Bolu’yu kötü yönetiyor. Bolu’da bir müsvedde var onun başka bir müsveddesi de Ankara’da var. Dolayısıyla Türkiye’de kötü yönetiliyor. Aslında dinamik bir ülkeyiz ama başımız beladan kurtulmuyor. Demokraside insan hakları konusunda sınıfta kaldık. Bu hafta insan hakları raporları açıklandı, hepsinden kötü not aldık. Türkiye neredeyse 3.dünya ülkesi. Ekonomide dikiş tutmuyor. Dünya hala ekonomik krizi çözebilmiş değil. Yeni bir ekonomi modeli yaratılmaya çalışılıyor. Dış politik Allaha emanet. ABD dış işleri bakanı Türkiye’ye geldi ve dedi ki Müslümanlar ziyaret edilecek. ABD dış işleri bizim başbakana ‘sen gitme’ dedi. Başbakan 2 gündür evden çıkamıyor. Bundan mutlu olabiliriz, hafta sonunu Türkiye çok huzurlu geçirdi. Dış politika esasında ABD’ye emanet. Yıllardır dedik sen BOP’un eş başkanısın diye. İşte ispatı. ABD dış işleri bakanı izin vermedi Başbakan Gazze’ye gidemedi. ‘’Dedi.

 

                            AKP’nin oyları düşüşe geçti

‘’Şunu da ifade etmek isterim, biz CHP olarak akıl ve bilime önem veriyoruz. Mutlaka anketler yaptırıyoruz. Bir takım manipülasyonlar var. AKP’nin oyları düşüyor, vatandaş AKP’yi artık başarılı bulmuyor. Başbakanın öncelikleri ile Türk halkının öncelikleri örtüşmüyor. Başbakan bütün güçler bende olsun tek parti olarak ülke yöneteyim diyor. Bu amaca giderken her şeyi bir araç olarak kullanıyor, anayasayı, barış sürecini her şeyi kullanıyor. Vatandaşın gördüğü gibi kendi partisinde de çok büyük çatlaklar var. AKP esasında paramparça. Bir tarafta cumhurbaşkanı ile, bir taraftan cemaatle, bir taraftan çözüm süreciyle ayrışma içerisinde. Şu anda herkes kendi tahtının, rantının peşinde. Sokakta, anketlerde bunu söylüyor. Vatandaş artık sokaklarda bu konuda ki endişelerini çok net dile getiriyor.’’ Şeklinde konuştu.

 

Parti içi demokraside bizimle kimse yarışamaz

 

CHP Genel başkan yardımcısı Umut Oran ‘Şu anda bizim parti meclisi üyesi olan Sayın Oranç’ın yaptırdığı anketler bizim anketlerimiz değil. Bizim asıl anketlerimize göre, bu ülkede yaşayan herkes barış istiyor. Yeni çözüm sürecine baktığımız zaman, Türk halkının %65’i desteklemiyor. AKP’ye yön vermiş %52’lik kısımda destek vermiyor. Halkın, toplumun hassas noktası şu Tayyip Erdoğan’ın muhatap aldığı insan. Bu kişinin hukuki ehliyeti yok. Bugün ifade verirken bile bir vasi atanması gereken kişi. Fakat başbakan bunu muhatap alıyor. Türk halkı da bunu kabul etmiyor. Tayyip Erdoğan belde belde geziyor şimdilerde. Başkanlık ve çözüm süreciyle ilgili propaganda yapıyor. Akil insanları görevlendiriyor. Halkın da güvenini kaybediyor. Ve iddia ediyorum, AKP’nin bugünkü oyları %40’ın altındadır. Başbakan dedi ki İzmir’le kafa kafayayız bende diyorum ki Başbakan kafayı yemiş. İstanbul’da adayımız belli değil evet İstanbul’da kafa kafayayız bu doğru. Dolayısıyla CHP olarak son 3 yıldır çok netiz. Parti içi demokraside bizimle kimse yarışamaz. CHP’de eksik olan şey parti içi disiplindi. Fakat bu sorunu da genel başkanımız sayesinde aştı dolayısıyla partimizde sorun kalmamıştır.’’ Dedi.

                              

’’AKP’de değişiklik olunca revizyon,

CHP’de olunca kriz mi oluyor”

 

Oran; ‘Bizim partimizde bir arkadaşımızın görevi değişince medya yazıyor parti içi hizip var diye. Oysa bildiğiniz üzere AKP’de 4 bakan değişti hem de politikalarıyla beraber. Değişen bakanlıklarda en önemli olanlardı. Fakat medya ne yazdı ‘’revizyona gidiliyor.’’AKP’de değişiklik olunca revizyon, CHP’de olunca kriz mi oluyor. Böyle adalet olmaz. Medya AKP’nin bu politikalarına alet olmamalı. AKP yarın gidici olacak. Bugün AKP’nin yandaşı olan medya yarın AKP gittiğinde ne yapacak. Biz kimsenin bize yandaş olmasını istemiyoruz. Fakat AKP’ye de güvenmesinler. Medyanın aklıselim davranması lazım, tarafsız olması lazım. CHP ulusal gündemle ilgili, barış süreciyle ilgili, üniter devlet yapısıyla ilgili, laik devlet yapısıyla ilgili politikaları açıktır. Barış konusunda CHP son bir yılda 3 kere elini uzattı, genel başkanımız başbakanı konuşmaya davet etti. Fakat ne dendi birkaç Mehmet öldü diye meclis toplanamaz. Demek ki bu ülkede kafası karışık olan biri varsa o kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bugün gündeme baktığınız zaman halk tedirgin. Başbakan başkanlık sisteminin peşine düşmüş başka bir şey bilmiyor. Devletin kamu görevlileri sorumluluklarından kaçıyor, polisler, valiler, askerler. En son ihale Vali’de kaldı. PKK çekilmiyorum diyor asker meclisten karar getir diyor, ihale valiye kalıyor. Ben kamu görevlilerine buradan sesleniyorum görev ve sorumluluklarınızdan kaçmayın siz AKP’nin kamu görevlileri değilsiniz. Son olarak, Bolu’da 2009’da çok iyi bir seçim kampanyası yaptık. Yine yapacağız. Hem Bolu’yu alacağız. Hem Türkiye’de halkın iktidarını kuracağız. Türkiye’nin geleceği ne AKP’nin ampulünde, ne PKK’nın kandilinde. Türkiye’nin geleceği gücünü halktan alan CHP’nin iktidarındadır. ‘’ Dedi.

 

                                Bolu’da tek bir kişi zenginleşiyor

 

Bolu Olay gazetesi yazarı Mustafa Cop’un sorduğu ‘’Atatürk’ten bahsettiniz, Atatürk’ün ‘ne mutlu türküm diyene’ sözü Güneydoğu’da Atatürk anıtlardan siliniyor, Sayın Tanrıkulu, Sayın Onanç meselesine baktığımda bildiğim kadarıyla mecliste CIA ajanı yok, bir ikincisi Bolu’da ekmekler küçüldü fiyatlar arttı bu konuda bilginiz var mı?’’ şeklindeki sorusunu yanıtlayan Oran; ‘’CHP 90 yıllık ulu bir çınar. 90 yıl içerisinde ne darbeler oldu kimler geldi geçti ayakta kaldı. CHP bugün Türkiye’nin güvencesinden sorumlu bir partidir. CHP’nin tüzüğü ve ideolojisi belli. Ancak CHP evrensel sosyal demokrat değerleri de benimsemiş bir partidir. Dolayısıyla CHP’ye gelmiş arkadaşlar siyaset yapmayı tercih etmiştir. Her arkadaşımız partinin programına tüzüğüne kararlara uymak zorundadır. CHP kurumları ve kuralları olan bir partidir. Kurultaylarımız oluyor buradan çıkan kararlar herkesi bağlar. Dolayısıyla siyaset yapan arkadaşlarımız bunlara uymak zorunda. Genel başkanımız son derece hoş görülü bir siyaset anlayışına sahip ancak çok hassas bir süreçten geçtiğimiz için disiplin gerekiyor. Bu hususlara uymayan arkadaşlarımız parti organları tarafından uyarılıyor zaten. Ekmek meselesine gelince, Bolu’da bir kişi büyüyor o ve onun etrafındakiler büyüyor. O yüzden ekmeğin fiyatının artması normal, bir kişi zenginleşiyor zaten. İlerde ekmekte bulunmayacak galiba durum öyle görünüyor.” Biçiminde konuştu. Oran, daha sonra İzzet Baysal Caddesi esnafını gezerek sıkıntılarını ve dertlerini dinledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 21:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADEMKABA
ADEMKABA - 8 yıl Önce

sayın:umut oran sız bir zamanlar bolu sanayı odası ikincı başkanıydınız, nıye istanbuldan milletvekılı oldunuz.durduk yerede bolu belediye başkanina camur atiyorsunuz,akp partilimi diye sizdende gorduk belediye başkanlarini.

SIRADAKİ HABER

banner128