AKP’DEN BALLI KAYMAKLI KIYAK

Ak Parti Belediye Meclis üyesi ve daha öncede başka partilerden meclis üyesi olan ve 2014 seçimleriyle tekrar Ak Partiden meclis üyesi seçilen ve aynı zamanda Başkan Vekilliği yapan Çampınar Petrol Ltd. Şti. sahibi Kadir Altundağ’a, eski başkan Sefer Akkaya döneminde ballı kaymaklı kıyak yapıldığı öğrenildi. Konuyu seçildikten sonra öğrenen Başkan Uzunoğlu’nun daha evvel yapılan sözleşmelerle elinin kolunun bağlı olduğu, belediye kanunlarının belediye lehine kullanması için düğmeye basmakta geç kaldığı da gelen bilgiler arasında. Dörtdivan’lı olan Mutlu Bilge isimli vatandaşın, Altundağ’a yapılan kıyağın ortaya çıkması için yaklaşık iki yıldır konu hakkında hukuksal olarak mücadele ettiği de belgelerle ortaya çıktı. Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, ne diyeceği merak konusu olurken Bolu Olay Gazetesi olarak, Bilge’nin bu güne kadar yapmış olduğu mücadeleyi okurlarımıza tüm açıklığıyla aktarıyoruz.

AKP’DEN BALLI KAYMAKLI KIYAK
Haber: Kasım ŞAHİN 
DÖRTDİVANLI MUTLU BİLGE’NİN MÜCADELESİ
Bir süreden beri Kadir Altundağ’ın perde arkasından yönettiği muvazaalı şirketi Çampınar Petrol Ltd. Şti’nin Belediye’den kiralayarak faaliyet gösterdiği iş yerinin, Dörtdivan Belediyesi tarafından herhangi bir ihale yapılmadan usulsüz olarak verildiğini iddia ediyorum. İddialar konusunda bugüne kadar Dörtdivan Belediyesi’nden tek bir açıklama yapılmadı. Çampınar Petrol Ltd. Şti’den tek bir açıklama yapılmadı. Kadir Altundağ, Çampınar Petrol ile hiçbir ilgim yok diyemedi. İsterseniz öncelikle iddiaları bir hatırlayalım.
Kadir Altundağ’a ait Kartal Kaya Petrol Ltd. Şti!nin faaliyet gösterdiği iş yeri Dörtdivan Belediyesi’ne ait olup Belediye tarafından Kartalkaya Petrol’e kiralanmıştı. Kartalkaya Petrol, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından 560 Bin TL para cezasına çarptırılınca, cezayı ödemek istemeyen Kadir Altundağ, hemen Kartalkaya Petrol’ün faaliyetini durdurdu önemli mal varlıklarını elden çıkardı ve işçilerine Çampınar Petrol Ltd. Şti adıyla muvazaalı yeni bir şirket kurdurdu. Asıl hikâye de burada başladı. Bu yeni şirket Çampınar Petrol nerede faaliyet gösterecekti? Kartalkaya Petrol’ün Belediye’den kiraladığı yerin sözleşmesi fesholunca, iş yerinin tekrar kiraya verilebilmesi için kamu yararı açısından ihale yapılması gerekiyordu.  Çünkü Çampınar Petrol yeni bir tüzel kişilikti. Ancak her ne olduysa Dörtdivan Belediyesi, iş yerini kiraya vermek için herhangi bir duyuru ve ihale yapmadan acele bir şekilde Çampınar Petrol’e usulsüz olarak kiraya verdi. Yani bu şu anlama geliyor, Dörtdivan Belediyesi, Kadir Altundağ’ın Kartalkaya Petrol’ünün 560 Bin TL cezayı ödemeden kaçmasına yardımcı oldu. Dörtdivan Belediyesi Kadir Altundağ’ın hiçbir şey yokmuş gibi muvazaalı bir şirket kurarak faaliyetine devam etmesine kazancına kazanç katmasına yardımcı oldu. İşte bu iddialar konusunda hiç kimse tarafından bir açıklama yapılmadı. Bu iddialar asılsızdır ya da iftiradır denmedi. 
Konuyu araştırmak ve iddiaların izini sürmek için T.C vatandaşı olarak Dörtdivan Belediyesi’ne 09.10.2003 Tarih ve 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında, 23.07.2014 tarih ve 712 no ile bir dilekçe verdim. Bu dilekçemde Çampınar Petrol ile yapılan kira sözleşmesinin ihale yapılmadan usulsüz olarak imzalandığı yönünde şüphelerim bulunduğunu, bu nedenle Çampınar Petrol ile sözleşme imzalanmadan önce ihale yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa ne zaman yapıldığını, hangi firmaların katıldığını ve katılımcıların hangi teklifleri verdiği konusunda tarafıma bilgi verilmesini ve adı geçen konularla ilgili belgelerin onaylı birer suretinin verilmesini istedim. On beş iş günü içerisinde cevaplanması gereken dilekçeme Dörtdivan Belediyesi Zabıta Amirliği tarafından düzenlenen ve Başkan Sayın Hasan Uzunoğlu tarafından imzalanan 18.08.2014 tarih ve 39062334-707 Sayı ile bir cevap geldi. Cevap aynen şöyle :
SAYIN MUTLU BİLGE 
Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğüne gelen 23.07.2014 tarih ve 712 no’lu dilekçeniz Zabıta birimimize havale edilmiş, bahse konu Belediyemiz ile Çampınar Petrol Ltd. Şti arasında imzalanan kira sözleşmesine ilişkin bilgi ve belgelerin tarafınıza verilmesi istenmiştir.
4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun ilgili maddesinde istenilen belgelerin kendileriyle veya faaliyet konularıyla ilgili olmak kaydıyla bu kanun hükümlerinden yararlanılabilir denilmektedir. Bu nedenle istemiş olduğunuz bilgi ve belgeler tarafınıza verilememektedir.
Bilgilerinize rica ederim
Hasan UZUNOĞLU
Belediye Başkanı
Sayın Başkan Hasan Uzunoğlu’nun bu dilekçe ile ilgili kendisinin hiçbir araştırma yapmadığı 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununu açıp hiç okumadığı belli. Eğer okumuş olsa böyle bir cevap verilemeyeceğini verdiği cevabın kanunun açık hükmüne aykırı olduğunu görürdü. Bu dilekçe Dörtdivan Belediyesi’nin zabıta amirliğinde işgüzar ve okuduğunu anlamayan biri tarafından düzenlenmiş Başkan Hasan Uzunoğlu’nun imzalaması için önüne getirilmiş, O’da basmış imzayı.  Önce soralım, benim isteklerimi geri çevirmenize dayanak olarak gösterdiğiniz 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun ilgili maddesi hangisidir? Cevabınızda bu maddeydi de açıkça yazmanız gerekirdi. Neden yazmadınız? Çünkü böyle bir madde yok. Kafaları bulandırmak için cevap olsun diye Kanunun ilgili maddesi diye geçiştirmişsiniz. Kanunun hiçbir maddesinde ret sebepleri arasında sizin verdiğiniz cevap yok. Dahası Bilgi Edinme Hakkı Kanununun uygulaması hakkında da bilgi sahibi olmadığınız ortada. Cevabi yazınızda kararın gerekçesini ve buna karşı itiraz yollarını da belirtmeniz gerekirdi. Şimdi o zaman bakın 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ne diyor:
‘’Bilgi Edinme Hakkı
Madde 4 Herkes Bilgi Edinme Hakkına Sahiptir.
Türkiye’de ikamet eden yabancılar ile Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler, isteyecekleri bilgi kendileriyle veya faaliyet alanlarıyla ilgili olmak kaydıyla ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, bu Kanun hükümlerinden yararlanır.’’
Okuduğunu anlamayan derken işte bunun için dedim. Dilekçeyi düzenleyen şahsiyet beni yabancı statüsüne sokmuş, istediğim belgelerin kendimle ya da faaliyet alanımla ilgili olmadığı gerekçesiyle başvurumu reddetmiş Sayın Başkan da hemen imzalamış. Kanunun hiçbir maddesinde yabancılar dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için öyle bir hüküm yok. Merak edenler kanunu açıp baksın. 
Sayın Başkan! Bilgi Edinme Hakkı Kanunu vatandaşların yönetimi denetleyebilmesinin yönetimde dürüstlüğü ve şeffaflığı sağlamanın bir yoludur. Kamu yararını ilgilendiren bir konuda şeffaf olmak ve vatandaşları aydınlatmak yönetimin bir görevidir. Aslında sizden beklenen şuydu. Size, sizden önceki bir dönemde Belediye’nin yapmış olduğu bir sözleşme ile ilgili usulsüzlük olduğu iddiasıyla bir dilekçe verilmiş. Sizin anında başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın iddiaları araştırmanız ve müfettiş çağırmanız gerekirdi. Sizden önceki başkan Sefer Akman, görevi devralır almaz, görevi devraldığı Başkan Mehmet Aynagöz için nasıl müfettiş çağırmış ise Sizin de aynı şekilde Sefer Akman dönemi için iddia edilen konuyu araştırmanız,  müfettiş çağırmanız ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamanız gerekirdi. Adalet keskin bir kılıç gibidir. Adalet herkes için gereklidir. Sefer Akman aynı partiden olduğu için müfettiş çağırmamak adında Adalet kelimesi bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin mensubu bir başkan olarak size yakışmaz. Hz. Ömer’den yüzyıllar sonra sizden Hz. Ömer’in adaletini beklemek belki insafsızlık olursa da hiç olmazsa Hz. Ömer’in adaletini örnek alarak elinizden geldiğince bu yolda gayret etmenizi beklemek vatandaşlar olarak hakkımız olsa gerek. 
Şimdi şu hususu belirteyim. Dörtdivan Belediyesi’nin cevabına karşı on beş gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna ve altmış gün içinde de Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurma hakkım var. Gereken yasal yollara başvurup bu belgeleri alacağıma inanıyorum. Bu belgeler olmasa da gerçekler gün yüzüne çıkacak. Gerçekler uzun süre gizli kalamaz. 
MUTLU BİLGE

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe bilgin
ayşe bilgin - 5 yıl Önce

çok laf yalansız çok para haramsız olmazmış neden zengin olduğu belli olmuş bal yiyen barmağını yalarmış yazık

mert cihan
mert cihan - 5 yıl Önce

yaşadığı yöreye ve sorunlarına bu denli duyarlı bir gazeteci olan sn.mutlu bilge'yi tebrik ediyorum. gelişmeleri buradan aktarmaya devam etmesini rica ediyorum

ah bir millet görebilse
ah bir millet görebilse - 5 yıl Önce

hani her sözün başında milletim milletim diye süslü sözlerle yıllardır milleti uyutanlar aslında yandaşlarını ve patronları seviyorlar.yok sa söyledikleri kadar millet sevdalısı olsalardı kaçak elektrik bedellerini o çok sevdikleri milletten alınması için yasa çıkarmazlardı.bu mu millet sevdası? ya görün artık gerçekleri.

dörtdivan esnafı
dörtdivan esnafı - 5 yıl Önce

adı geçen şahıs anap zamanı anaplı dyp zamanı dypli mhp zamanı mhp akp zamanı akpli olmadımı bunları ve bu şahsı dörtdivan hep biliyor sıf bu siyasetin altında ne yatıyordu bu akaryakıt istasyonu şimdi tek tabanca heryer onların salmalık gibi ye babam ye

duyarlı vatandaş
duyarlı vatandaş - 5 yıl Önce

bolu ismini kaldırıp eski il başkanı yüksel coşkunyüreğin ismini caddeye veren değilmi bu dörtdivanlı başkan. bakalım bolu il başkanı nasıl davranacak bildiğim kadarıyla o da oralı

SIRADAKİ HABER

banner128