Aksoy; “Bolu Halkıyla Dalga Geçiyorsunuz!”

Belediye Meclisi Ağustos ayı birinci birleşimi yeni belediye binasının meclis salonunun tamamlanamaması nedeniyle belediye spor salonunun kafeteryasında gerçekleştirildi.

  Aksoy; “Bolu Halkıyla Dalga Geçiyorsunuz!”

 Haber: Aysun Beykoz

 

Belediye Meclisinin Ağustos ayı ilk oturumuna imar komisyonuna seçilemeyen üyeler konusu damgasını vurdu. Yaklaşık 4 aydır imar komisyonuna üye gösteren CHP Meclis üyelerinden Mustafa F. Aksoy ve N.Erkan Gürkan, AK Partinin gösterdiği CHP’li başka üyeleri seçtiği için komisyon sadece AK Partili üyeler tarafında yapılıyor.

Ağustos ayı ilk toplantısında, ilginç gelişmeler de yaşandı. Uzun süredir söz isteyen CHP Meclis Üyesi Mustafa Aksoy’a, Başkan Yılmaz konuşması için söz verdi. Belediye ile ilgili konularda konuşan CHP’li Aksoy sonrası, CHP Gurup Başkan Vekili Erhan Beykoz’da belediye ile ilgili konularda söz alarak soru sordu.

“Gölcük’te tek tük te olsa ağaç kesiliyor”

Aksoy konuşmasında, rögar kapaklarının yenilenmesinin gerçekleşmesini bir yıl evvel önerdiğini, belediyenin bu işi yapmasından dolayı başkana teşekkür etti. Aksoy, “Bir gurup arkadaşımızla Karadere tünelini incelemek üzere gezdik. Gördüğümüz çalışmada, Karadere tünelinin içinin çok su aldığını ve bunun sorunsuz, sıkıntısızı bitmesini diliyorum” dedi. Sonrasında Gölcük’te yapılan bungalov evlerin tek tük ağaç kesilerek yapıldığını, ağacın çok önemli olmadığını ama yarın birilerinin girmesi ile buraların kirleneceğini, alt yapı, elektrik ve kanalizasyon sonrası ciddi şekilde buraların tahrip olacağını, yetmeyince başkalarının da buraları yine yapılaşma için açacağını, buraların cennet bahçesi olduğundan korunması gerektiğinin altını çizdi.

“Çöplerin suları içme sularına karışabilir”

CHP’li Beykoz ise konuşmasında, çöp toplama alanında suların toplanmadığından yer altı sularıyla buluşarak doğaya gitmediğini ve içme sularına karışma ihtimali olabileceğinden dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Beykoz, yeni sanayi sitesindeki aksak-topal mimarinin yüklenici tarafından düzeltilerek TOKİ’nin projeyi onaylamasının sevindirici olduğunu, bundan dolayı da firmaya teşekkür etti. Yöresel ürün adı altında başka illerden gelen satıcılar için Karacasu, patates pazarı ya da Dağkent’in oralarda bir yer ayarlayarak şehre sokulmaması gerektiğinin altını çizdi. Beykoz, “Bolu Halkı sizi Şehrül-Emin olarak seçti. Bütün Bolu’nun haklarını savunmak zorundasınız. Ekonominin zor zamanlarında vergisini veren, işçi çalıştıran ve yüksek kira ödeyene esnafı korumalısınız. Belediyenin alacağı işgaliye parasına ihtiyacı olmadığını hepimiz biliyoruz.” dedi.

“Kırtasiyeyi Neden Açmıyorsunuz?”

CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz’un Kutucular sokakta bulunan bir kırtasiyenin kapatılmasıyla ilgili, “Bir işyeri farklı bir işlev yapıyorsa tespit sonrası farklı olan işi kaldırılır. Cezası kesilir ve iş yeri işine devam eder. Siz yaklaşık 2 aydır bu iş yerini açmamak için direniyorsunuz. Yazıktır, günahtır bunu yapmayın. Bu insanların çoluk çocukları var, siz bir iş yerini böyle kapatamazsınız. Lütfen acil olarak buranın açılmasını sağlayın” sözleri üzerine, Başkan Yılmaz ilk önce konuyu bilmediğini söylese de daha sonra “Bir büyüğümüz oranın açılması için rica etti. Fakat orta ki sorun ricayla işyeri açılmayacak kadar büyük. Yasal yollara başvursunlar mahkeme aç derse açarız” dedi.  

“Cumhurbaşkanından 5 Yıl Önceden  Öngördü”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz açıklamasında, “Biz stadı kaldırmak üzere 5 yıl hatta daha fazla bir zamanda öneride bulunduk. Cumhurbaşkanımız bizden 5 yıl sonra “millet bahçesi” önerisini getirdi. Şimdi stadyumu millet bahçesi yapacağız. Bu benim ve meclisin öngörüsüdür. O zamanlar bizim vekillerimizle birlikte proje iptal edilmişti. Şimdi hayata geçmesi için bir engel kalmadı” dedi.

İmar komisyonunda belirsizlik devam etti

Konuşmaların ardından meclisin gündem maddelerine geçildi. Birim müdürlüklerinden gelen konular komisyonlara devredilme kararı oy çokluğuyla kabul edildi. Son maddeye geçildiğinde ise 4 aydır belediye meclisinde resmen bir kaos haline gelen imar komisyonuna CHP’li meclis üyelerinden Mustafa Fahrettin Aksoy ve Erkan Nahit Gürkan’ın seçilmemesi tartışma yarattı. AK Parti’nin imar komisyonu için emekli bankacı Sami Özdemir’i ve Esnaf Erdal Alan’ı teklif etmesi kaos yarattı. Konu ile ilgili söz alan Mustafa Aksoy ise Başkan Alaaddin Yılmaz’a “Bizim istediğimiz kişileri komisyona almayarak bu tavrınızla siz Bolu’ya ihanet ediyorsunuz. Sizin nasıl iktidar hakkınız varsa bizimde muhalefet hakkımız var. Zaten siz çoğunluktasınız sizin dedikleriniz olacak bırakında bizimde istediğimiz adamlar komisyonda olsun. Tam 4 aydır meclis gündemini bu konuyla meşgul ediyoruz. Biz buraya seçilerek geldik. Bizim isteklerimize de saygı duymalısınız. Resmen Bolu halkıyla dalga geçiyorsunuz ” dedi. Başkan Yılmaz’da cevap olarak varsa bir yasal zorunluluğumuz onu uygulamaya hazırız. Sizde istiyorsanız yasal haklarınız kullanabilirsiniz” dedi. Meclis AK Parti gurubunun oy çokluğuyla imar komisyonuna Sami Özdemir ve Erdal Alan’ı seçti.

Aksoy ve Gürkan Neden İstenmiyor?

Belediye meclis üyelerinin kendi iş alanlarına göre komisyonlara seçilir, her üye kendi alanındaki komisyonda görev alır, imar komisyonuna ise genel olarak teknik elemanlar seçilir yönetmeliğine göre; CHP Gurubun da imar Komisyonuna KATÜ Mezunu İnşaat mühendisi F.Mustafa Aksoy ve İnşaat Teknikeri N. Erkan Gürkan’ı önererek temayüllere uymayı seçmesine rağmen AK Parti’nin, esnaf Erdal Alan ve Emekli Bankacı Sami Özdemir’i seçmesinin nedeni ise kafalarda soru bıraktı. Ayrıca CHP’nin önerdiği teknik elemanları komisyonlarda istenmemesinin gerekçesi de açık olarak bilinmemekte. Başkan Yılmaz’ın, “Ben Bolu’nun sorunlarının bir an evvel uyum içinde çözülmesi taraftarıyım. Uyum içindeki arkadaşlar ile çalışmak isterim” demekle ne istediği de anlaşılamıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER