Aksoy; “Milletvekili adayı olmayı düşünmüyorum“

Genel seçimlere 5 ay gibi kısa bir süre kala Bolu'da da partilerin kulislerinde bazı isimler ön plana çıkmaya başladı. Bolu'da da CHP'nin içerisinde Belediye Meclis üyesi Mustafa Aksoy'un ismi konuşulur oldu. Konuyla ilgili Mustafa Aksoy, Bolu Olay Gazetesine net şekilde açıklama yaptı. Aksoy; "Halkın bana şu anda vermiş olduğu görev Belediye Meclis üyeliğidir. Bende bu görevi bırakıp da Milletvekili adayı olmayı düşünmüyorum" dedi.

Aksoy; “Milletvekili adayı olmayı düşünmüyorum“

Özel Haber: Semih BAYKAL

Belediye Başkanlarının, Belediye Meclis Üyelerinin Milletvekili adayı olması için en son 10 Şubat tarihine kadar istifa etmesi gerekiyor. Bu süre zarfında Bolu'da da CHP'nin içerisinde Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aksoy'un adı da sıkça konuşuluyor. Milletvekili adayı olup olmayacağıyla ilgili Bolu Olay Gazetesine çok net konuşan Aksoy şunları söyledi;

"Milletvekilliğine aday olmadığımı ve bu dönem böyle bir düşüncemin olmadığını daha önce bir televizyon konuşmamda açıklamıştım. Cumhuriyet Halk Partisi geçmişi köklü bir partidir. Halk partisinde milletvekili aday adayları çok fazla olacaktır ama en son kararı Genel Merkez verecektir. Benim böyle bir görüşmem, düşüncem bugüne kadar olmadı. 10 şubat tarihi Belediye Meclis üyesi olduğum için verilmiş bir süredir. Önümüzde daha bir hafta var ama halkın bana şu anda vermiş olduğu görev Belediye Meclis üyeliğidir. Bende bu görevi bırakıp da Milletvekili adayı olmayı düşünmüyorum" diye söyledi.

 

"MEDENİ CESARETİNDEN DOLAYI KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM"

 

Bolu'da CHP'nin ilk resmi olarak Milletvekili aday adaylığını açıklayan Cemal Türk hakkındaki düşüncelerini de ifade eden Aksoy; "Cemal ağabey eskiden beri parti içerisindeki bütün aktivitelerde bulundu. Aday adayı olarak kendini göstermesi bir medeni cesarettir ve bundan dolayı kendisini kutluyorum. Daha pek çok aday adayının çıkacağını tahmin ediyorum. Cemal ağabeyimiz bu işin en alt kademesinde görev yapmış, emeği geçen bir insandır. Bütün Belediye Meclis çalışmalarında, Belediye seçimlerinde hep yanımızda oldu. Bu medeni cesaretinden dolayı kendisini tebrik ediyorum. Milletvekilliği sorumluluk isteyen ve de halkın ihtiyacı olan bir makamdır. Kendisini buna layık gördüğü için kendisini tebrik ediyorum" diye ifade etti.

 

"GÖNÜL İSTER Kİ BOLU'DAN CHP 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARSIN"

 

Seçimlere 5 ay gibi kısa bir süre kalırken CHP'nin Bolu'da seçim için yapması gereken çalışmalardan ve  CHP'nin Bolu'daki şansını değerlendiren Aksoy; "Gönül ister ki Bolu'dan CHP 3 Milletvekili çıkarsın. Ama şu anki konjektör de Türkiye geneline baktığımız zaman çok kolay olacağını düşünmüyorum. 34 yıl sonra almış olduğumuz bir Milletvekilliğini kaybetmeyip, ikinci Milletvekilliğinde şanslı olabilirsek bu CHP için Bolu genelinde bir başarı olur. Bunun için tüm birimlerin ortak noktaya kenetlenip çalışması lazım. Önceki gün Umut Oran'ın geldiği toplantı da basının gitmesinden sonra parti içinde de konuşmalar oldu. Farklı seslerin halen daha parti içersinde olduğunu gözlemliyoruz. Önümüz de 5 ay gibi bir süre var. İstiyor ve umut ediyorum ki sandığa gitmeden parti içinde yaşanan  sıkıntılar ortadan kalkar. Parti hepimizin partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi olmazsa bizlerin burada görev yapmış olmasının çok da bir anlamı yok. Partinin var olması lazım. Partinin var olması demek de partinin etkili olması anlamına geliyor. Onun için Milletvekilliği seçme yöntemleri Genel Merkez tarafından belirlenmiş. Tahmin ediyorum ki bir ön seçim yoklama yapılacak ama son kararı gene Genel Merkez verecektir. Bu ön seçim yoklaması için şu ana kadar 2-3 aday var. Mevcut Milletvekilimiz Tanju Özcan zaten doğal adaydır. Kendisi zaten daha önceden bunu ilan etmişti. İkincisi Cemal Türk ağabeyimiz bir diğeri de bildiğim kadar Özaydın Çetindir. Ama daha Özaydın resmi olarak Milletvekilliğini açıklamadı. Ancak aday adayı olacağını düşünüyorum. Çünkü bugüne kadar ki söylemler hep bu tarzdaydı. Tabi bu aday adayı sayılarının çok fazla olması demokrasi için güzel bir şeydir. Ama çok fazla olup da çok fazla bölünürsek de kavga başlıyor. Bunu daha önceki seçimlerde yaşadık. Çok fazla bölünmememiz lazım, parti bir, iki veya üç kişi de hem fikir olması gerekiyor ki başarıyı sağlayalım. Aksi taktir de başarıyı sağlamamız zorlaşacak. Bu hem partiye hem de partililere zarar verir" diye değerlendirdi.

 

"AKP'NİN BAŞARILI OLMASI İÇİN HDP'NİN DİREK SEÇİME GİRMESİ BANA GÖRE DANIŞIKLI DÖVÜŞTÜR"

 

HDP'nin direk seçimlere girmesini AKP'ye bir danışıklı dövüş olduğunu ifade eden Aksoy; "Şuanda ülke kritik bir eşikten geçiyor. Öyle bir duruma girdik ki bir taraftan terörle özdeşleştirdiğimiz bir patinin başarılı olmasını istemek gibi bir zorunluluğa sokulduk. Bu bizim isteğimiz dışında oldu. AKP'nin başarılı olması için HDP'nin direk  seçime girmesi bana göre danışıklı dövüştür. Yüzde 10 seçim barajını aşıp aşamayacağı ne olmayan bir partinin direk seçime girmesi bana göre Türk demokrasisi için bir risktir. Şayet HDP kazanamayıp yüzde 10'luk seçim barajını aşamazsa Milletvekilleri AKP'ye geçecek. AKP'nin 2015 seçimlerinde oy kaybetmesi muhakkak ama oy kaybetmesine rağmen daha fazla Milletvekiline sahip olma ihtimali var. Bu çok uzak gibi görünmüyor ama inşallah olmaz. İnşallah halk sağ duyusunu gösterir ve AKP'yi desteklemez. Dünya da seçim barajın yüzde 10 olduğu tek ülke Türkiye'dir. Eğer seçim barajı yüzde 5 olsaydı bu sorunlarla karşılaşmamış olacaktık. Bu senaryolar ileriyi gören kişiler tarafından yazmış ve şimdi de oynama sırası geliyor" diye ifade etti.

 

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM"

                                         

Son olarak Türkiye'nin geleceğinden endişe duyduğunu belirten Aksoy; "Türkiye'nin geleceği için endişe duyuyorum. Bunun için çevreye baktığımız da mutlu insan sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bunu üzülerek gözlemliyoruz. İnşallah bu seçimler de bir kıvılcım gelir ve insanlar üzerinde ki bu ağır, baskılı hava dağılır. Hepimiz bu ülke de yaşıyoruz. Iraklılar, Suriyeliler gelip bizim ülkemiz de bizim gibi yaşayabiliyorlar ama biz başka bir ülkeye gittiğimiz zaman böyle rahat yaşama imkanımız yok. Dolayısıyla bu ülke bizim bu ülkenin geleceğini çocuklarımıza, torunlarımıza ve gelecek nesillere bırakacağımız sağlıklı, düzenli, yaşanabilir bir ülke olması için şu andaki mevcut iktidarın bana görevinden biraz uzaklaşması gerekiyor. Çünkü 12 yıldan beri iktidar olan bir siyaseti var. Bu artık işin tadını kaçırma safhasına geliyor. Biz bunu Belediye Meclisinde Belediye Başkanın 3 dönem ki çalışmalarından da gözlemleye biliyoruz. Benim şahsi görüşüm ister Milletvekili olsun, ister Belediye Başkanı olsun iki dönemden başka bu makamda ki insanların yasal olarak görev almaması lazım. Ama şu anda öyle bir yasaklama yok. Demokrasi adı altında insanlar 5 dönem, 6 dönem, ölene kadar yönetici, Milletvekili veya Belediye Başkanı olabiliyorlar. Bu bana göre yanlış. Çünkü bu yöntem Türkiye'deki gelişimi ve genç nesillerin hedefinin yok olmasını sağlıyor" diye belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128