Akyol, Mengen peynirini Türkiye'ye tanıtmaya hazırlanıyor

Göreve geldiği günden bugüne kadar Mengen'in gelişmesi ve Türkiye'ye tanıtılması için bir çok projeye imza atan Mengen İlçe Kaymakamı Yavuz Akyol, bu bağlam da yeni bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. Akyol, Mengen peynirinin Türkiye'de tanınması ve tescillenmesi için çalışmalara başlıyor.

Akyol, Mengen peynirini Türkiye'ye tanıtmaya hazırlanıyor

Özel Haber: Semih BAYKAL

Mengen'e geldiği günden beri aralık çalışarak bir çok proje imza atan İlçe kaymakamı Yavuz Akyol, bu yılda bir çok yeni projeye imza atma hazırlanıyor. Bu bağlam da ilk olarak Akyol, Türkiye'de aşçılıkla tanınan ilçenin tarihinin yer alacağı bir Gastronomi müzesi yapmayı ve Mengen de yok satıyor denilen Mengen peynirinin Türkiye tanınmasını ve tescillenmesini hedeflediğini açıkladı. Akyol, yaptığı açıklamada ilk olarak gastronomi müzesiyle ilgili bilgiler verdi; " Devletimiz bizi eğitirken sadece git kanun, mevzuatı uygula  ve disiplini sağla diye göndermiyor. Kaymakamın artık yeni Türkiye'deki tanımı, bulunduğu konumun bölgesinin mülki sınırlarında dinamikleri canlandırmaktır. Bende geldiğimden beri Mengen'deki dinamikleri canlandırmak için çok gayret sarf ettim ve etmeye de devam ediyorum.Bu konuyla ilgili de başta burayı  Mengen yapan Aşçılık üzerinden gidelim dedik.  Bu bağlamda da Aşçılığın bir tarihçesi olması için Gastronomi Müzesinin yapılmasını istedik.  Biz bu müzeyle ilgili geçen yıl müracaatımızı yaptık ve bu senede aynı imkan bize verildi. bizde bu sene bu müzenin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlayacağız" dedi.

"MENGEN PEYNİRİMİZİ TÜRKİYE'YE DUYURMAK VE TESCİLLEMEK İSTİYORUZ"

Akyol, Gastronomi müzesinden sonra ikinci hedeflerinin Mengen peynirini Türkiye'ye duyurmak ve tescillemek olduğunu söyledi. Akyol, bu konuyla ilgili şunları ifade etti; " Diğer bir projemizde Mengen'de yok satılan denilen Mengen peyniriyle ilgili olacak. Bu peynirin şekli tekerlek gibidir ve kızartması da yapılabiliyor. Yani bu peynir sıradan bir peynir değildir. Ancak bu peynir çok bilinmesine rağmen, hiç icraata dökülememiş, faaliyete geçirilememiş bir kaderi var.  Bu bağlam da nasıl ki Ezine peyniri Türkiye'de tescilliyse, bizde Mengen peynirimizi Türkiye'ye duyurmak ve tescillemek istiyoruz. Bu konu da hemen harekete geçerek bizde araştırmalarımızı yaptık. Mengen'de bu peyniri yapabilecek belli başlı tesisler var. Bunların iyileştirilmesi, geliştirilmesi noktasında Marka bizi destekleyebilir. Ayrıca gerçek kişiler üzerinde de tarımsal kalkındırma projeleri ile de bu işi yapabiliriz. Biz canı gönülden bu projeyi yapmak istiyoruz. biz bu projeyi gerçekleştirdiğimiz zaman pazarla noktasında  herhangi bir sorunda yaşayacağımızı düşünmüyorum. Çünkü Mengen'imizi dışarıda tanıtan çok insanımız var" diye ifade etti.

"MENGEN'DE GİRİŞİMCİ RUH ARIYORUM"

Son olarak Mengen'de bu projeyi yapacak girişimci ruh aradığını söyleyen Akyol; "Ben bu projeyi  yapacak girişimci, o ruhu taşıyan, çabuk pes etmeyecek, dinamik, genç arkadaşlar arıyorum. Devletimiz bu nokta da her türlü desteği veriyor. Bizler de yerel imkanlarımızla bu desteği vereceğiz. Kısacası ben Mengen'de girişimci ruh arıyorum. Ayrıca bu projeler dışında farklı fikirleri, projeleri olan herkes bizim yanımıza gelsin. Biz onları nereye yönlendireceğimizi biliriz" diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİMURAT..TURAN...
ALİMURAT..TURAN... - 5 yıl Önce

sayın mengen kaymakamızın çalişkanlığı mengenıze beldemıze köy ve mahallerımıze yapdığı hızmetler takdıre şayan bizlerın de elimizden geldıyı kadar yapa bileceyımız her konuda hazırız allah yar ve yardımcımız olsun.haydı mengen tam zamanı yürü artık böyle bir çalişkan kaymakamımız var.deyerını bilelim sevgılı hemşerılerımız .her şey mengen gökcesu köy ve mahallerımız için.sevgılı can hemşerılerımız.hepınıze saygılar sunarım.

ALİMURAT..TURAN...
ALİMURAT..TURAN... - 5 yıl Önce

birde sayın mengen kaymakamımız yavaz akyol bey devlet .büyüklerımızden isdeyımız yılardır beklentımız bir türlü yapılmayan yapılamayan bolu caydut gökce su mengen duple yolumuz bölge için çok önemli iş adamlarımız .getırıyoruz yol yok bölgenın.candamarları yatırımcı bölgenın ihmal edildıyını hemen söylüyor canlanması için duple yol şart inşallah bu dönem devlet büyüklerımız sesimizi duyarlar bolu caydut gökcesu mengen duple yolumuz başlar ve bıter.

SIRADAKİ HABER

banner128