Alan esti gürledi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı'nın geçtiğimiz cuma günü Belediyenin yeni otobüs sitemiyle ilgili Belediye Başkanına teşekkür etmek için yaptığı basın açıklamasına BBP Bolu İl Başkanı Mahmut Alan'dan sert tepki geldi. Alan il binasında düzenlediği basın toplantısında; " Konsey Başkanı, üniversite öğrencilerinin sorunlarına eğilecek, onları dile getirecektir. Teşekkürlerden sorumlu konsey başkanı gibi iki de bir teşekkür etmeyecek" diye sert tepki gösterdi.

Alan esti gürledi

Haber: Semih BAYKAL

Alan düzenlediği basın toplantısın da Saygılı'nın yapmış olduğu yazılı basın açıklamasını sert tepki göstererek şunları söyledi; " Belediye Başkanımız sistemin yeni olduğunu söyleyerek çıkıp erdemlik göstererek halkımızdan sabır ve özür diledi. Tebrik etmek lazım çünkü insanlar hatasını da, doğrusunu da kabul edecektir. Yalnız bunun hemen arkasından Üniversite Öğrenci Konsey Başkanı Burak Saygılı arkadaşımızın yaptığı açıklama çok dikkatimi çekti. Kendisi işgüzarlık yaparak bir siyasi partinin üyesiymiş gibi sistemin oturduğunu, kar muhalefetiyle sıkıntı olduğunu, otobüs şoförlerinden dolayı da sıkıntı yaşandığı gibi konuları dile getirdi. Şimdi zaten Saygılı çelişiyor. Çünkü senin Belediye Başkanın çıkmış açıklama yapıyor, halktan sabır istiyor ve özür diliyor, ama sen çıkıyorsun sanki her şey dört dörtlükmüş gibi bir açıklama yapıyorsun. Bu bize yanlış geldi. Burada bazı noktalarına dikkatimizi çekiyor bunları dile getirmek istiyorum. Diğer kooperatifler hizmet verirken çok büyük aksaklıklar olduğunu söyledi. Biz aksine araştırmamızı yaptık ve çok nadir aksilikler dışında başka herhangi bir aksilik yaşanmadı. Aksine her beş dakikada bir otobüslerin mutlaka duraklara gittiğini tespit ettik. Ama esas sorun bu yeni sistem de eskiden 55 araç varken bu sayı 24'e düştü. 24'e düştüğü için bir saat hatta bir saati geçen beklemeler oluyor. Bunu da zaten Belediye Başkanımız kabul ediyor ama Burak Saygılı bunu kabul etmiyor ve gayet mutlu. Yani halk mutsuz, otobüsçü mutsuz, öğrenci mutsuz, bizim Burak Saygılı çok mutlu" diye söyledi.

 

"BİR HAFTA SONRA TATİLE GİRİNCE NE OLDU DA ÇIKIP TEŞEKKÜR EDİYOR?"

 

Tatilden önce üniversite öğrencilerinin sempatisini kazanmak için sistemi eleştiren Burak Saygılı'nın tatil girince neden Belediye Başkanına teşekkür ettiğini soran Alan şunları ifade etti; "Üniversite içersinde öğrencilerin sempatisini kazanmak için sistemi eleştirerek Belediye zamanlamayı yanlış yapmıştır, final tarihinde bizi dikkate almayarak Belediye böyle bir şey yaptığı için üzgünüm diyen Burak Saygılı bir hafta sonra tatile girince ne oldu da çıkıp teşekkür ediyor? bunu da sormak lazım. Saygılı, çıkıp şoförlerin kooperatifteyken saygısız davrandığını, hakaret ettiğini söyledi. Ben buradan Saygılıya söyleyeyim, iyi araştırsın bir açıklama yaparken. Kooperatifteki şoförle bu yeni sistemdeki şoför aynı sadece otobüsler değişti. Yani şoförler değişmedi ve bence şoförlerden bir özür dilemesi gerekiyor. 90 tane otobüste hizmet veren şoförlerin içindeki iki üç tanesi yüzünden genelleme yapamazsın. Verecekse isim verecek ve ona göre suçlayacak. Önceden otobüslerde sıkış tıkış gidildiğini, yalnız şuanda modern bir sisteme geçildiğini söylemiş. Şimdi ben de soruyorum, gelsin şimdi otobüslere şıkış tıkış mı biniyor? Yoksa rahat mı biniliyor? İnsanlar şimdi 60 kişi biniyor bir otobüse ve bir kişinin otobüsten inmesi için ayaktaki bütün herkesin inmesi gerekiyor ve o bir kişi indikten sonra herkes geri biniyor. Dolaysıyla şimdiki sistemde sıkıntı var. Çünkü önceki sistemde araçlar daha uzundu. Yani bu söylediğini de kendisi araştırmamış. Kooperatifler taşıma işini yaparken 192 araçlarla bunların yarısı 9 metre diğer yarısı 12 metre uzunluğundaki araçlarla hizmet veriyordu ve gayet rahattı. Şimdi ise 103 araç ve uzunlukları 7 metredir. Bunun için matematik dehası olmaya gerek yok. Dolayısıyla bu yeni sistemin sorun olacağı belliydi" diye ifade etti.

 

"SİSTEMİN HATASINI ALLAH'IN RAHMETİNE YÜKLÜYOR"

 

Üniversite Final haftasında yaşanan sıkıntıları sistem yerine Allah'ın rahmetine yüklemesine de tepki gösteren Alan; "Saygılı final haftasındaki aksilikleri kar yağışından dolayı olduğunu belirtmiş. Ben bizzat üniversiteye gittim.Yol gayet açıktı, iki tanede yol açma aracı çalışıyordu. Yalnız durakta bekleyen öğrencilerimiz vardı ve bana bir saatten fazla beklediklerini söylemişlerdi. Üniversite içersindeki durakta bir saatten fazla bekleyen insanlar soğuktan donmak üzereydi ve bir çoğu binaların köşelerine sığınmıştı. Hatta öğrenciler bu durumu sosyal medyadan paylaşmışlar ve onlar dönmeyi düşünmediler diye caps yapmışlardır. Burak Saygılı da aynı anda kendi internet sayfasından paylaşarak Abant İzzet Baysal Üniversitesinin yollarının açık olduğunu söylemiştir. Ama teşekkür açıklamasında da diyor ki, yollar yüzünden sıkıntı çektik ama kendi sayfasında diyor ki, yollar açık hiç bir sıkıntı yok. Yani sistemin hatasını Allah'ın rahmetine yüklüyor. Ama yolların açık olduğunu kendiside biliyor" diye tepki gösterdi.

 

"BU AKSİLİKLER SADECE TAKSİCİ AĞABEYLERİMİZE YARADI"

 

 Final haftasında yaşanan aksiliklerinin taksicilere yaradığını belirten Alan; "Final haftasında yaşanan aksiliklere bir örnek vermek istiyorum, 08.01.2015 Perşembe günü insan kaynakları dersinin sınavının geç başladığını örnek gösterebilirim. Bunu gibi bir sürü dersin sınavı geç başlamıştır.. Adamlar ömrü hayatı boyunca kazanamadığı parayı kazandılar ve hatta bu aksiliğin devam edeceğini tahmin ederek jeep tarzı araç alıp 7-8 tane öğrencimizi şuanda Üniversiteye taşıyan ticari taksici arkadaşlar var. Ama adamlara helal olsun işlerini yapıyorlar. Zaten bizim onlara bir şey dediğimiz yok" diye belirtti.

 

"TEŞEKKÜRLERDEN SORUMLU KONSEY BAŞKANI GİBİ İKİ DE BİR TEŞEKKÜR ETMEYECEKSİN"

 

Son olarak Sayglı'nın öğrencilerin komisyon başkanı olduğunu anlatan Alan; "Burak Saygılı dediğimiz gibi bir konsey başkanıdır. Konsey Başkanı üniversite öğrencilerinin sorunlarına eğilecek, onları dile getirecektir. Teşekkürlerden sorumlu konsey başkanı gibi iki de bir teşekkür etmeyeceksin. O teşekkürü bir kere edersin ama Beledi Başkanı hatasını kabul ederken sen tutmuşsun bir hafta sonra her kelimende bir teşekkür ediyorsun. Bu konuda ilk başta üniversite öğrencilerinden özür dilemesi lazım. Çünkü yaşanan bu sorunları dile getirmeden yandaş bir açıklama yapmıştır ve bakın Tayyip Erdoğan'ın söylediğinin arkasındayım. Tayyip Erdoğan, Abant İzzet Baysal Üniversitesini cemaate mi bırakacağız diyor. Helal olsun çok doğru konuşuyor. Üniversite komisyon seçimlerini cemaatte bırakmamak doğru bir karar ama AKP'ye de o zaman bırakmayacak. Şimdi konsey başkanı resmen AKP'li gibi konuşuyor. Ben bunu çok yanlış buluyorum. Tarafsız makamlarda bulunan insanların tarafsız olması lazım ve Tayyip Erdoğan'ın söylediğine davet ediyorum. Ayrıca bana göre Burak Saygılı Abant İzzet Baysal Üniversitesinde okumuyor. Eğer okusaydı öğrencilerin problemlerini ben değil kendisi söylerdi. Bundan sonra lütfen açıklama yaparken taraflı değil, öğrencilerin haklarını koruyacak açıklamalar yapması lazım" diye anlattı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128