Alan; “Halkı hizmete değil de, hizmeti halka götürmek lazım“

Bolu Belediyesinin ulaşımda tüm otobüsleri birleştirerek yeni sisteme geçmesinin ardından vatandaşların ve otobüs firmalarının yaşadığı problemleri anlatmak için BBP İl Başkanı Mahmut Alan basın toplantısı düzenledi.

 Alan; “Halkı hizmete değil de, hizmeti halka götürmek lazım“

Haber: Semih BAYKAL

Alan düzenlediği basın toplantısında ilk olarak vatandaşların sorunlarını dile getirerek şunları ifade etti; " Bolu Belediyesi tarafından tüm otobüs firmaları tek bir çatı altında toplanarak yeni sisteme geçildi ve otobüsler küçültüldü. Bu anlamda ben bu kararı doğru buluyorum. Çünkü ara yollarımız çok fazla dar olduğu için büyük otobüslerde sıkıntı yaşıyorduk. Bu anlamda küçük otobüsler doğru karar ama bence biraz daha otobüslerin sayısının artırılması gerekiyor. Çünkü son bir haftadan beri çok yoğun bir şekilde mesaj, şikayet, telefon alıyoruz ve duraklara gidiyoruz. Otobüslerin saatinde gelmediği belirtiliyor ve hatta yaklaşık 45 dakika, bir saat gibi vatandaşların beklediği söyleniyor. Bizde gittik yerin de gördük ve gerçekten vatandaşlar mağdur durumdadır. Ayrıca Bolu Üniversite şehri olduğu için üniversiteli kardeşlerimiz de burada bu mağduriyeti yaşıyorlar. Daha önceden 55 tane otobüs üniversiteye hizmet verirken şu anda 42 otobüs hizmet vermektedir. Bu sayının daha fazla olması lazım ki öğrenci arkadaşlarımız özellikle bu kış şartlarında mağdur olmasın. Şunu da belirtmek istiyorum dün çıkıp otobüs duraklarını gidip gezdiğimiz zaman gördük ki özellikle öğrencilerin sınavları olduğu için Belediye başarılı iş çıkardı, hiç bir aksilik olmadan otobüsler gayet iyi bir şekilde çalışmaktadır" diye ifade etti.

 "SORUMLULARININ DOKTOR OLMASINDAN ŞİKAYETÇİLER"

 Alan, otobüs firmalarının yeni sistemle beraber yaşadığı sıkıntılardan da bahsederek şunları söyledi; " Halkın mağduriyetinin yanı sıra otobüsçü kardeşlerimizin de sıkıntıları olduğunu dile getirmek istiyoruz. Mesela havuz sisteminin oluşmamasından ötürü kim ne kadar taşırsa o parayı cebine aldığı için şimdi otobüsçüler arasında da büyük sıkıntılar oluşmaktadır. Dıt kart sisteminin halen daha olmaması ve bu sistem başlamadan bir iki ay önceden otobüsçülere eğitim verilebilirdi. Sistem başladıktan sonra eğitim verilmeye başlandı ve bu konuda da otobüsçü kardeşlerimizin sıkıntıları var. Otobüsçülerin en büyük şikayetleri de sorumlularının doktor olduğunu söylüyorlar. Bu  doktor'un da  İsmail Civelek olduğunu söylüyorlar.Yani herkesin siyaset yapma özgürlüğü vardır. Ama bir bölgenin sorumlusu, o bölgede yapılan işin ehli olursa daha doğru işlem yapacaktır ve mağduriyet aza inecektir. Tabi ki her insan hata yapabilir ama branşı dışında bir yere verilirse problem daha büyük olacaktır. Burada bence yetkililerin bir an önce bu sisteme el koymaları lazım" diye söyledi.

 "BURADA ŞİRKETİN BİR SUÇU VAR"

 Son olarak yeni sistemle beraber yeni kartları almak için Belediye'de uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların çektiği sıkıntılar da Belediyeden çok şirketin bir suçu olduğunu anlatan Alan; " Geçen Belediye'de çok büyük sıralar oluştu. Ben orada Belediyenin de çok da suçu olduğunu zannetmiyorum. Burada şirketin bir suçu var. Bence otobüslere yetkili koyup kartları oradan dağıtabilirdi. Yani otobüse bir kişi fazla verip kartları oradan vatandaşa verebilirdi. Zaten vatandaşlar bu kartları değiştirmek zorundadır. Yani halkı hizmete değil de hizmeti halka götürmek lazım. Ben bu anlamda bu problemlerin bir an önce yetkililer tarafında giderilmesini istiyorum" diye anlattı. Ayrıca Alan, dün öğrencilerin sınava yetiştirilmesinde büyük çaba sağlayan hem otobüsçülere, hem de Belediye yetkililerine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.  

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 19:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
H.B
H.B - 6 yıl Önce

cok dogru soluyorsunuz baskanim ben highvay avm de calisan bir elemanim dun tam 15 dk otobus bekledik gelmedi bizde yurumeye karar verdik avm den tokiye kadar yuruduk ortada hala otobus yoktu

SIRADAKİ HABER

banner128