Albatros uzman kadrosu ile öne çıkıyor

Bolu Albatros Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi uzman kadrosuyla çocuk ve aile odaklı çalışan, öğrenme güçlüğü alanında uzmanlaşmış eğitmenler eşliğinde, terapi ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Albatros uzman kadrosu ile öne çıkıyor


Haber: Ceylan Beykoz

Kültür Mahallesi Fatih Sokak’ta hizmet veren Albatros Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde özel eğitim uzmanı, özel eğitim öğretmenleri, psikolog ve ergoterapistten oluşan kadro ile özel öğrenme güçlüğü ve ilişkili tüm durumlarda kişiye özel bireyselleştirilmiş eğitim, terapi ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Öğrenme güçlüğü nedir?

Kişinin normal veya normal üstü zekaya sahip olmasına rağmen akranlarından fark edilir derecede düşük akademik performans göstermesi durumudur. Öğrenme güçlüğü, zihinsel bir engel veya tembellik değildir. Öğrenme güçlüğü olan çocukların kendilerine uygun öğrenme yollarına ulaşamadıklarından okuma-yazma, heceleme, imla ve/veya matematikle sorunları vardır. Erken tanı ile öğrenme güçlüğüyle başa çıkmak mümkündür.

Çocuğunuz,

  • Sağını solunu karıştırıyor ve yön bulmada zorlanıyorsa
  • Geç konuştuysa veya kendine ait bir dili varsa
  • Kavramları öğrenmekte zorlanıyorsa
  • Gördüğünü kopyalama becerisi zayıfsa
  • Hafıza, dikkat ve odaklanma sorunları yaşıyorsa
  • Harfleri okurken ve yazarken karıştırıyorsa (b-d-p-g vb.)
  • Okumayı öğrenmekte zorlanıyorsa
  • Yavaş ve heceleyerek okuyorsa
  • Ayları, günleri, harf ve sayıları sıralı saymakta zorlanıyorsa
  • Okunaksız yazıyorsa destek eğitim alması gerekiyor olabilir.

Albatros’da program nasıl işliyor

Albatros Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen öğrenci önce öğrenme güçlüğü alanındaki test uygulamalarına hakim psikolog tarafından değerlendirilir. Yapılan görüşmede çocuğun akademik ve sosyo-duygusal durumu tespit edilir. Sonrasında çocuğun, ergoterapi uzmanı tarafından duyusal etkinlikler eşliğinde kas gelişiminden sosyal ve bilişsel becerilerine kadar tüm alanlarda değerlendirilir. Daha sonra çocuğa özel Bireysel Eğitim Planı oluşturuluyor.

Çocuğun gelişimini gözlemlemek amacıyla değerlendirmelerimiz 6 ayda bir tekrarlanmaktadır.

Ergoterapi ile rehabilite ediliyor

Ergoterapi, anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapide amaç, kişilerin okul, günlük yaşam ve sosyal aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Ergoterapistler gereken değerlendirmeleri yaparak kişi ve toplumların istedikleri, ihtiyaç duydukları, kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilmeleri için gerekli becerileri kazandırır. Ergoterapistler, duyu bütünleme terapisi ile çocuklarda akademik, sosyal, fiziksel ve iletişim becerileri üzerine yoğun olarak çalışmaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124