ALİ ERİCEK UYGULAMA CAMİ 4 MART'TA İBADETE AÇILIYOR

Temeli 2013 yılında atılan ve hayırsever Ali Ericek tarafından yaptırılan, Ali Ericek Uygulama Camisi'nin üniversiteye devir-teslimi yapıldı. Aynı anda 4 bin 500 kişinin ibadet edebileceği caminin ibadete açılış tarihi ise 4 Mart Cuma günü, Cuma Namazı ile birlikte olacak.

ALİ ERİCEK UYGULAMA CAMİ 4 MART'TA İBADETE AÇILIYOR

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlük binasında yapılan devir-teslim törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İl Müftüsü İzani Turan, hayırsever iş adamı Ali Ericek, İzzet Baysal Vakfı Temsilcileri, hayırsever Ali Ericek ve ailesi, Üniversite Senatosu üyeleri ve akademik personel katıldı.

Düzenlenen törende ilk olarak Ali Ericek Uygulama Camii ile ilgili bir kısa film gösterimi düzenlenirken, törenin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, hayırsever Ali Ericek'e teşekkür etti. Caminin bir çok fonksiyonu olacağının da altını çizen Rektör Coşkun, caminin ibadete açılış tarihini de 4 Mart Cuma günü, Cuma Namazı ile birlikte olacağını açıkladı.

Hayırsever Ali Ericek ise kısa bir konuşma yaparak camiinin üniversiteye hayırlı olması temennisinde bulundu. İl Müftüsü İzani Turan da bu mabetten ibadet etmeyi, her türlü faaliyetin İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederek, bu büyük hayır için Ali Ericek'e teşekkür etti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Allah Ali ağabeyimiz gibi hayırseverlerin sayısını hem ilimizde hem de ülkemizde artırır. Allah hayırseverlerimize sağlıklı ve uzun ömürler versin. Üniversitemize her geldiğimizde ya bir temel atıyoruz ya da güzel işlere vesile oluyoruz ki bizleri çok mutlu ediyor. Emeği olan herkesi kutluyor ve Ali Ericek'e Allah razı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

"ALİ ERİCEK BEY

FENDİNİN NEZDİNDE AİLESİNİ TEBRİK EDİYORUM"

Bolu Valisi Aydın Baruş, buranın tam anlamıyla bir külliye olduğuna dikkat çekerek, böyle bir yerin devir - teslim töreninde bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade  etti. Hayırsever Ali Ericek'in de son derece tevazu sahibi bir insan olduğunu da ifade eden Vali Baruş, "Biraz önce Ali Ericek beyefendiye söz verilince iki cümleden ibaret bir söylevde bulundu. Ben bundan çok etkilendim. Çünkü bu kadar hayır yapıp bu kadar tevazu sahibi olmak her insana nasip olmaz. Kendisinin bu davranışı hepimize örnek olması gereken bir davranış. Çünkü böyle bir eseri yaptırmak çok ciddi bir mali külfet gerektiriyor. Bu hayırları yapmak da sadece tek kişinin vermiş olduğu kararla olmuyor. O açıdan Ericek ailesini de tebrik ediyorum. Ailesi de bu hayırlara destek olmasalar ve bu konuda hevesli, iradeli olmasalar bu hayırlar gerçekleşmez veya eksik gerçekleşir. Bu açıdan ben Ericek ailesine, Rahmetli İzzet Baysal'ın Bolu'da başlatmış olduğu vakıf geleneğini, hayır geleneğini devam ettirmesinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bolu'da böyle hayırseverlerin bulunması, vakıf geleneğinin bulunması Türkiye'de diğer bütün illerin, insanların örnek alması gereken bir davranıştır. Bildiğiniz gibi üniversitelerimiz ilim tahsil edilen ve bilim adamları yetiştiren kurumlarımızdır. Burada yetişen gençliğimiz Türkiye'nin geleceğine yön verecek olan nesillerdir. Tabi ki nesillerimiz yetiştirirken onları hem bilimsel anlamda yetiştirip ilim sahibi yapmak çok önemli ancak tek başına ilim sahibi olmak yetmiyor diye düşünüyorum. Bu ilmimizi irfana dönüştürmemiz lazım. İlmimizi irfana dönüştürmek için de böyle maneviyat kurumlarına, ocaklarına ihtiyacımız var. Çünkü öğrendiğimiz ilim gönül, kalp süzgecinden geçerek pratiğe aktarılacak ki milletimiz, insanlarımız bundan hayırlı neticeler çıkarsınlar ve bundan faydalansınlar. Bu anlamda da bu külliyenin üniversitemizin irfan ocağı olması yönünde çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum Bu hayrı gerçekleştiren Ali Ericek beyefendinin nezdinde ailesini tebrik ediyorum. Kendilerine Bolu Halkı adına ve şahsım adına şükranlarımız sunuyorum. Bu yatırımın, bu hayrın üniversitemize ve Bolu'ya hayırlar getirmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından devir- teslim protokolü taraflar ve onur şahitlerinin katılımı ile imzalandı ve tören sonunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, hayırsever Ali Ericek'e  teşekkür plaketi takdim etti.

CAMİ HAKKINDA

27 Temmuz 2013 yılında temeli atılan Ali Ericek Uygulama Camisi  4750 m2 alana inşa edilmiştir. Aynı anda  4 bin 500 kişinin ibadet edebileceği Ali Ericek Uygulama cami bu yönüyle ilimizin en büyük camileri arasında yer almıştır.

Cami bünyesinde en alt katta Akşemseddin İslami İlimler Araştırma Ve Uygulama Merkezi hizmet verecektir. Bir kompleks olarak inşa edilen Camii; harim, seminer salonu, kütüphane, hanımlar bölümü, sermahfel bölümlerinde oluşmakta ayrıca camide 2 adet hazırlık odası, 8 adet derslik, 1 Adet fuaye alanı, sofa ve abdest alma mahalleri bulunmaktadır. Dış mekanda ise 525 m2’de oluşan avlu girişi, son cemaat yeri ve şadırvan bulunmaktadır.

Yapı itibariyle Osmanlı mimarisi esas alınmış aynı zamanda Selçuklu mimarisinin esintileri de camide yansıtılmıştır. Camide 12m çapında ana Kubbe dört kubbe ile tamamlanmıştır. Camide ayrıca 22 küçük kubbe yer almaktadır. 55.5 m uzunluğundaki iki minare 3 şerefeli olarak inşa edilmiştir. Minare ve Kubbelerde kurşun kaplama yapılmış, alemlerde ise bakır tercih edilmiştir. Mermer işçilikte afyon beyazı ve afyon şeker pembesi kullanılmıştır. Camide alt kapılar kundekari diğer kapılar çıtakari olarak üretilmiştir. Cami vitrayları orijinal renkli camlardan yapılmıştır. Avlu şadırvanı sekizgen olup Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Son olarak Camide hat çalışmaları ve varaklarda altın kaplama kullanılmıştır. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128