Alkol gözlüğü şaşırttı

Her yıl 02-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Karayolları Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle İlimizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yılın trafik görevlileri ile yılın örnek sürücüsüne ödülleri verildiği program sonrası trafik ile ilgili kurum ve kuruluşlarca hazırlanan stantlar gezildi. Stant gezilmesi sırasında Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından ilginç ve bir o kadarda dikkat çekici bir uygulama yapıldı. Birisi 0.50 ve diğeri 1 promil alkol almış gibi duygu yaşatan gözlükleri takan vatandaşlar önlerindeki topa vuramazken, bu deneye katılan Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu’nun ise yürürken dengesini kaybetmesi büyük dikkat çekti. Bu uygulamayla konuklara alkollü şekilde araç kullanan sürücülerin ne hale geldiği gösterilmiş oldu. Uygulama büyük ilgi gördü.

 Alkol gözlüğü şaşırttı

HABER: KASIM ŞAHİN

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin,Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Trafik Tescil ve Denetleme Müdürü Hakkı Kaynak ile Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

"ÜLKEMİZDE ARAÇ SAYISI 19 MİLYONU AŞTI"

"Bu hafta münasebeti ile ülkemizde trafik bilincinin artması ve bunun getireceği neticede de sürücülerin ve yayaların güvenliğinin sağlanması için çaba sarf eden tüm trafik polislerimizi, bu bilinçle çalışan tüm sivil toplum örgütlerimizi tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, 2015 yılı itibari ile  motorlu araç sayısının ülkemizde 19 milyonu aştığını dile getirerek, "Ülkemiz son yıllarda artan sanayileşme, bunun getirdiği yoğun göç ve şehirleşme neticesinde şehirlerde yoğun nüfusun yaşadığı bir ülke konumuna gelmiş durumda. Kırsal nüfus git gide azalmakta. Özellikle son yıllarda ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeler neticesinde fert başına düşen milli gelirin artması ve insanların zenginleşmesi neticesinde araç sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. 2015 yılı itibari ile ülkemizdeki motorlu araç sayısı 19 milyonu geçmiş durumda. Mevcut alt yapımızla, yollarımızla bu kadar aracın düzenli akışını sağlamak önemli bir problem. Ancak şehirleşme demek medeniyet demektir. Medeniyet insanların birbirine karşı saygı gösterdiği, birbirinin hakkına tecavüz etmediği ve birlikte yaşam anlayışının ön planda olduğu bir yaşam tarzını gerektiriyor. İşte trafik kurallarına uyma da bu medeniyet anlayışının olmazsa olmaz koşullarından birisi. Araştırmalar gösteriyor ki biz trafik kurallarına uyduğumuzda üzücü kazaların meydana gelmesinde önemli bir azalma trendi meydana geliyor. Emniyet kemerinin kullanılması durumunda ölümlü trafik kazalarında %50, hız limitlerine uyulması halinde ise % 35 ila 40 oranında bir azalma olduğu tespit edilmiştir" dedi.

"YOL STANDARTLARIMIZ ÇOK İYİLEŞTİ"

Son yıllarda motorlu araç sayısının arttığını ama duble yolların atması ve yol standartlarının yükselmesi ile ölümlü kaza oranlarında azalma görüldüğünü dile getiren Vali Baruş, "Bizler de yaşadığımız Bolu ilimizi nasıl güvenli hale getirebiliriz, insanların canlarını, mallarını nasıl koruyabiliriz endişesi içerisinde olmalıyız. Son yıllarda artan araç trafiği neticesinde bu yoğun akışın getirdiği bir takım sorunlar baş göstermekte. Ancak şunu da biliyoruz ki ülkemizde  duble yol çalışmalarının çok hızlı mesafe alması ve yol standartlarımızın giderek yükselmesi neticesinde özellikle ölümlü kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında, araç sayısındaki artışa rağmen azalmalar olduğunu görüyoruz. Bu azalmanın içerisinde bu faktörler önem taşımakla birlikte aynı zamanda vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas olmaları ve aldıkları eğitime daha uygun davrandıklarını görmek sevindirici" şeklinde konuştu.

"ŞOFÖRLER BİLİNÇLİ OLMALI"

İlimizdeki kaza oranlarını da açıklayan ve bu kazaların büyük çoğunluğunun ilimizin önemli yol ağları üzerinde olmasından kaynaklandığını söyleyen Vali Baruş, "Şehir merkezimizde ölümlü kaza oranı düşük seviyede. Araç sayısının artmasına rağmen kaza oranlarında önemli bir artış olmaması sevindirici bir durum. Bunu sağlamak için etkin denetimler yapılması yanında ilimizde trafik denetleme sisteminin kurulum çalışmaları devam ediyor. Diğer taraftan da sadece denetimin yetmediğini düşünerek araç sürücülerimizin ve öğrencilerimizin trafik eğitimlerine ağırlık verecek çalışmalara devam edilmekte. Okul servisi sürücülerimize eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerin tabi ki yeterli olduğunu düşünemeyiz. Çünkü bir sürücü direksiyon başına geçtiğinde bazen 40 - 50 kişi canını ona emanet ediyoruz. Eğer sürücü bu emanetin farkında değilse çok üzücü olaylar ile karşı karşıya gelebiliyoruz. Dolayısı ile bu emanet anlayışını, bu görev bilincini toplu taşıma yapan tüm sürücülerimize öğretmek zorundayız" dedi.

"BOLU ÇOĞU İLE GÖRE ŞEHİRLEŞMEDE VE YAYA ALANLARI KONUSUNDA ÇOK ÖNDE"

Açıklamasında yaya önceliği projesine de değinen Bolu Valisi Aydın Baruş, "Diğer taraftan Bolu Valiliği öncülüğünde başlatılan Yaya Önceliği Projesi ile trafik kurallarına uymada çocuklarımızdan başlayarak, gençlerimiz ve tüm vatandaşlarımızın katılımı ile trafik güvenliği bilincinin yerleştirilmesini çok önemli görüyorum. Çünkü bir şehrin gelişmiş olduğunun göstergesi o şehir içerisinde yayaların ne kadar rahat davranabildiğine, yayaların kullandığı alanın ne kadar büyük olduğudur. Çok sevindirici bir durum ki Bolu ilimiz yayaların kullandığı alan bakımından, şehirleşme açısından gerçekten çoğu şehre göre çok iyi durumda. Bundan dolayı da Belediyemizin yaptığı çalışmalara teşekkür ediyoruz. Çünkü yayaya öncelik vermedikten sonra, insanların yaşamları için, sosyal faaliyet göstermeleri için,  zamanlarını geçirmek için yeterli alanı tahsis etmediğiniz zaman o yerin şehir olduğunu söyleyemezsiniz. Herkesin istediği şekilde davrandığı bir toplum, sağlıklı bir toplum değildir. Hepimizin bir birey olarak toplumun diğer bireylerine karşı sorumluluklarımız var. Dolayısı ile bu sorumluluğu ailemizden, okulumuzdan başlayarak toplumun bütün bireylerine öğretmek zorundayız. İşte bu anlamda yayaya öncelik veren bu projenin daha da geliştirilmesi lazım. Sürücülerimiz yeterince bilinçlendikten sonra uyarıcıları kaldırarak normal hayata geçebiliriz diye düşünüyorum. Ama başlangıçta bu konuda etkin denetim yapılması ve gerekiyorsa cezaların uygulanması büyük önem taşıyor. Bu anlamda Bolu'nun diğer illere örnek olma yolunda hızla ilerleyeceğini düşünüyorum. Her vatandaşımızın can ve mal güvenliği bizim için öncelikli. Devletin en önemli görevi vatandaşlarına rahat ve huzur içinde yaşayabileceği bir yaşam sunmak. Dolayısı ile kamu görevlileri olarak hepimizin üzerine önemli vazifeler düşüyor. Bu anlamda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini önemli oranda tehdit eden trafik kazlarının azaltılması konusunda da bu vazifelerimizi çok hassasiyetle yerine getirmemiz gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarımızla iş birliği halinde bundan sonra da önemli projelerin geçekleştirileceğine inanıyorum. Bolu'da bu bilinci görüyorum ve gelecek günlerin tüm yayalarımıza, sürücülerimize, gençlerimize kazasız günler getirmesini diliyorum" ifadelerine yer verdi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Programında devamında ise Karayolu Trafik Güvenliği Hafta nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında 1. olan Merve Menteş şiirini, kompozisyon yarışmasında 1. olan Hatice Ünal  dayazmış olduğu kompozisyonunu okudu.

Daha sonra ise yılın trafik görevlileri ve yılın sürücüsüne ödülleri verildi. Karayolu Trafik Haftası münasebeti ile tüm okullarda düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardındansponsorlara da teşekkür belgeleri verildi.  

Salon programı sonrası Bolu Valisi Aydın Baruş ve beraberindekiler kurum ve kuruluşlarca trafik hizmetlerinde kullanılan ekipmanların sergilendiği stantları gezdiler.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124