Alkollü sürücü hamile kadının canına mal olmuştu

2017 yılı Nisan ayında M.A.Ersoy Bulvarı üzerinde meydana gelen bir anne ve karnındaki bebeğinin ölmesi ile sonuçlanan kazada arkadaşının yerine suçu üstlenen ve daha sonra gerçeği itiraf eden Özkan Çalışkan hakkında karar verildi.

Alkollü sürücü hamile kadının canına mal olmuştu
 

Haber: Kutay AYKAN

Olay, 2017 yılında Nisan ayında Borazanlar Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Bulvarı üzerinde meydana geldi. Direksiyon hâkimiyetini kaybeden alkollü sürücü Hasan Bilge, caddenin ortasında bulunan reklam tabelasına çarptı. Çarpmanın etkisiyle reklam panosu o esnada kızıyla beraber karşıdan karşıya geçmekte olan 1,5 aylık hamile Şaziye Yerlikaya'nın üzerine düştü. Alkollü sürücü Hasan Bilge ise olay yerinden kaçtı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla ambulansla hastaneye kaldırılan, Şaziye Yerlikaya 13 gün boyunca kaldığı yoğum bakımda yaşam mücadelesini kaybetti.

Kaza sonrası alkollü olan araç sürücüsü Hasan Bilge olay yerinden kaçarken yanında bulunan arkadaşı Özkan Çalışkan aracı kendisinin kullandığını söyledi. Gözaltına alınan Çalışkan, bir süre sonra yaralı kadının hastanede sağlık durumunun ağır olduğunu öğrenmesi üzerine aracı Hasan Bilge’nin kullandığını itiraf etti.

Eşinin ölümünün ardından verdiği hukuk mücadelesini bırakmayan İmdat Yerlikaya, kazada aracı kullandığı tespit edilen ve alkollü olduğu için kaçtığı anlaşılan Hasan Bilge’nin yerine kazayı üstlenen arkadaşı Özkan Çalışkan hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Özkan Çalışkan hakkında ‘Başkasının Suçunu üstlenme’ suçlamasıyla Bolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Dün görülen davada Çalışkan savunmasını yaparak, “Kaza olduktan sonra olay yerine polisler geldi. Kazayı kimin yaptığını sordular bende olayın şokuyla kendimin kullandığımı söyledim ancak tutanak tutulmadan ve kaza ile ilgili ifadeler alınmadan aracı kullanmadığımı beyan ettim. Yazılı bir beyanım olmadı sadece sözde kaldı” dedi.

Özkan Çalışkan’dan davacı olan İmdat Yerlikaya ise sanığın beyanlarını kabul etmediğini söyleyerek “Olay neticesinde aracı kendisinin kullandığını söylediği için olayla ilgili kaza tespit tutanağı tutulmuştur yani sürücü olarak tutanaklarda şahsın adı geçmektedir. Kendisinden şikayetçiyim” dedi.

Sanık Özkan Çalışkan hakkında kararını veren mahkeme sanığın üzerine atılı suçu işlediği sabit olduğundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına bu cezanın da denetimli serbestlikle uygulanmasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129