Altındaki düşüş çeyrek altını vurdu

Altın fiyatlarındaki düşüşün süreceği beklentisi ve önümüzdeki dönemin düğün sezonu olması altın talebini sınırlıyor. Bu düşüşün Bolu’ya olan etkisini değerlendiren Yardemir Kuyumculuk sahibi Cengiz Yardemir özellikle çeyrek altın satışlarında söz konusu düşüşün etkisini yaşadıklarını vurguladı.

Altındaki düşüş çeyrek altını vurdu
 Haber; Ayşe Muş

 

Uluslararası piyasalarda altında yaşanan düşüş hız kesmeden devam ediyor. Fiyatlar Nisan ayı başından bu yana yüzde 25 düşüşle 1920'den bu yana en kötü üç aylık performansı yaşadı. Altın fiyatları önceki gece bir eşiğin altına daha düşerek 1210 doların altına geriledi. Gece 1230 dolarda seyreden altın dakikalar içinde yüzde 5'i aşkın düşüşle 1179 dolara kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Ben Bernanke’nin yılsonunda para musluklarını kısabileceği yönündeki açıklamalarının ardından altın sert bir düşüş yaşamıştı. Açıklamanın ardından 10 gün içinde altın 200 dolardan fazla değer kaybetti. Kapalı çarşıda altının fiyatı 74.46 TL’den satılıyor.

                          

 

“Ekonomistlerde böyle diyor”

 

Bu düşüşün Bolu’ya olan etkisinin son 1 ayda özellikle çeyrek altın alımlarında bariz bir şekilde görüldüğüne dikkat çeken Yardemir Kuyumculuk sahibi Cengiz Yardemir; “İnsanlar 1 ay öncesinden altın ihtiyaçlarını aldı. Bir kısmı da altın fiyatlarının düşük olmasını fırsat bilerek yatırım amaçlı olarak altın satın aldılar. Şu anda altın fiyatları düşük seyrettiği için yatırım amaçlı olarak altın satın alanlar bu altınlarını elden çıkartmadılar. Önümüz ramazan, çok fazla düğün olmayacağı için fiyatların bu seviyede seyredeceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu. Yardemir sözlerini; “Altın gene bu civarda seyredecektir. Ekonomistlerde böyle diyor.” Şeklinde tamamladı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2013, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124