ALTINTAŞ: “HÜKÜMET KENDİNİ TEMİZE ÇIKARMA GAYRETİNDE”

Cumhurbaşkanı'nın onayladığı ve dün resmi gazete yayınlanan 144 maddelik torba yasa hakkında konuşan Bolu Barosu Avukatlarından Erol Altıntaş, hükümetin bu yasayla birlikte kendini temize çıkarma gayretinde olduğunu söyledi.

 ALTINTAŞ: “HÜKÜMET KENDİNİ TEMİZE ÇIKARMA GAYRETİNDE”

Haber: Semih BAYKAL

 

Torba yasanın hemen kabul edilip, Cumhurbaşkanı tarafından akşamına onaylanmasına dikkat çeken Altıntaş;" Şimdi torba yasa dediğimiz 6552 sayılı bu yasa hemen kabul edildi. Zaten Cumhurbaşkanımızda anında görüntü yaparak, bizim bile zor incelediğimiz bir konuyu hemen onayladı ve resmi gazetede yayınlandı. Bana göre Cumhurbaşkanı burada noter görevi gördüğünü düşünüyorum. Torba yasayı incelediğinde bir yasanın içinde ne olur derseniz, her şey olur. Bunlarda bu yasanın içine her şeyi sokmuşlar. 144 madde var torba yasasında yani 144 konuyu ele alarak tekrar bir düzenleme yapmışlar. Bu yasayla hükümet kendini temize çıkarma gayreti içine girdiğini söyleye bilirim" dedi.

 

"HÜKÜMET, İDARİ DENETİMDEN KURTULMAK İÇİN DÜZENLEME YAPIYOR"

 

Yasa'nın güzel tarafları olduğunu, fakat bu yasanın hükümetin kendisini denetimden kurtarmak maksadıyla bu tür düzenlemeler yaptığını söyleyen Altıntaş;" Bunun ilk bölümün de İş kanununda ki bazı hususları düzenlemişler. Torba yasanın güzel olan bölümleri de var. Fakat güzel olmayan bölümleri de, bu torba yasa içinde bana göre konulara baktığımız da Mesela kamu ihale kanunu dediğimiz kanun, bu hükümet döneminde inanılmaz değişikliklere uğradı. Belki yüzü geçti bilemiyorum. Gene buna ilişkin değişlikler var. Hükümet, idari denetimden kurtarmak maksadıyla bu tür düzenlemeler yapıyor" diye ifade etti.

 

" TÜRGEV'E DEVRETMEK"

 

Yasayla birlikte, belediyelere yurt açma ve kapatma yetkisi getirildiğinden bahseden Altıntaş; " Belediyelerle ilgili belediyeler eski belediye kanunu'na göre yurt açamıyorlardı. Şimdi Ak partili belediyeler hem yurtları kapatıyorlar hem de kendileri yurt açabiliyorlar. Bununla bana göre amaçlarından biri TÜRGEV dedikleri Cumhurbaşkanının oğlunun yönetiminde bulunduğu TÜRGEV vakfına bu tür yurtları Belediyelerle yapıp onları da devretmek. Hükümet şu an da devlet eliyle yardımlarıyla yurtları açıp, bunları kendi yandaş gruplarına verme gayreti olduğunu düşünüyorum. Bunları da çok cüzi bir bedelle, hatta bedelsiz bile devrede biliyorlar"  dedi.

 

" HUKUK'UN  EVRENSEL PRENSİPLERİNE VE ANAYASAYA AYKIRI"

 

Yürütmeyi durma kararlarını uygulamayan yöneticilere af getirilmesini sağlayan bu yasanın anayasaya ve hukuk'un evrensel prensiplerine aykırı olduğunu ifade eden Altıntaş; " bir hukukçu olarak Anayasaya aykırı olan, yürütmeyi durma kararlarının uygulamayan yöneticilere af getiriliyor. Bu anayasa kesin olarak aykırı. Özellikle şu anda bir kanun maddesiyle yani hükümetin yaptığı kanuni olabilir ama hukukun genel prensiplerine uygun değil adaletli düzenlemeler yapmıyor. Şu anda kafalarına estikleri gibi anayasaya  aykırıymış değilmiş. Böyle bir kaygıları olmadan böyle bir düzenleme yapıyorlar. Ayrıca idari yargılama usul kanunda değişiklik meydana getirildi. Bunda yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamayan kamu görevlilerine ceza verilemeyecek. Disiplin cezasına da hangi biri canları kimi istiyorsa onlar istediklerine verecekler. Bu hukuk'unu evrensel prensiplerine de aykırı, anayasaya da aykırı. Bunu kendileri de biliyorlar fakat şu an milli eğitim müdürlüğünden dünya kadar kamu görevlisi , müdürün görevlerine son verildi. Aynı şeyin şu an da bir çok emniyet mensubun görevlerine, atamalarına mahkemeler bunlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Ama hükümet bunu uygulamıyor ne garip ne garabettir ki iki yıl uygulanmayacak diye bir maddeyi de koyabiliyorlar. Bunun hukuk devletiyle, adaletle, evrensel hukuk kriterleriyle bağdaşması da mümkün değil. Bana göre en önemli düzenlemelerden biri bu, gittikçe hukuk devletini yok ediyorlar" dedi.

 

"ÖZEL HAYATA MÜDAHALE EDİYORLAR"

 

İnternetin engellenmesi ve internet ve haberleşme ilgili yasada yer alan maddeyle ilgili de bilgi veren Altıntaş; " İnternet erişiminin engellenmesi bunla ilgili idare hiç kimseden bir şey yapmadan internet erişimini engelliyor ve 4 saat içinde ben diyor sulh ceza mahkemelerine müracaat ederim. Onlarda karar veresiye kadar bunları engellemiş olurum diyor. Ayrıca İnternet erişimi ve haberleşme çok önemlidir. Bunların hepsi kayıt altına alınıyor. Yani fişlenmelerden şikayet eden, özel hayata müdahaleden şikayet eden bir hükümet şu anda Tek bir adamlığa doğru bir gidiş var. Bana göre demokrasiden gittikçe uzaklaştığımız, anayasada ki haberleşme hürriyetinden uzaklaştığımızı görüyorum" diye belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakikat budur
hakikat budur - 6 yıl Önce

eskiden hırsızlar ellerinde torba ile evleri ve işyerlerini soyarlardı. şimdi ise torba .... ile

SIRADAKİ HABER