Altıntaş’a Belediyeden cevap

Bolu belediyesi tarafından izinsiz ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenerek kapatılan okullar adına bir açıklama yapan Avukat Erol Altıntaş’ın, okulların hizmete devam edeceğini belirtmesi üzerine Bolu belediyesinden kamuoyuna bir açıklama geldi. Bu açıklamayı aynen yayınlıyoruz;

 Altıntaş’a Belediyeden cevap

Geçtiğimiz günlerde bir eğitim şirketinin vekili tarafından Bolu Belediye Başkanlığı aleyhinde yapılan basın açıklamasına karşı bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

1- Bir kamu kurumu olan Bolu Belediye Başkanlığı, yasalar ile kendisine verilen görevleri ifa ederken ve yetkileri kullanırken hizmet götürdüğü vatandaşlar ve kurumlar arasında asla ayırım yapmamıştır, bundan sonra da yapmayacaktır ve zaten böyle bir ayrımcılık yasal olarak da suçtur.

2- Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri rutin şekilde yasalara aykırı aksaklıkların tespiti ve giderilmesi için denetim yaparlar. Bu denetimler şahıs ve kurum ayrımı yapılmaksızın yapılan sürekli ve rutin denetimlerdir.

3- Söz konusu eğitim şirketine bağlı üç kurumda da bu rutin denetimler yapılmış ve bu kurumlardan dershane olarak hizmet veren birinin prefabrik bir yapı olup hiç ruhsatının olmadığı, bu güne kadarda belediye tarafından aynı tür yapıların ruhsatlandırılması için çeşitli çalışmalar yapılmasına rağmen bu kurumun ruhsat almak için Bolu Belediyesi’ne hiçbir müracaatta bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitten sonra da İmar Kanunu’nun 32. Maddesinin emredici hükmü karşısında ruhsatsız bu bina mühürlenmiştir.

Bu konu ile ilgili şirketin yargıya gittiği ve yürütmeyi durdurma kararı aldığı doğrudur. Fakat bu karar geçici bir karar olup mahkemeye ilgili belgeler ve cevaplar tarafımızdan sunulmuştur. Çok kısa bir süre içerisinde bu kararın kalkacağı ve ruhsatsız bir yerin faaliyetine devam edemeyeceği açıktır.

4- Yine aynı şirkete bağlı biri ortaokul biri de ilkokul olarak hizmet veren iki eğitim ve öğretim kurumunda yapılan rutin denetimlerde İmar Kanunu’na aykırılıklar tespit edilmiş ve bu çerçevede bu kurumlar aykırılıklar giderilinceye kadar mühürlenmiştir.

5- İlgili şirkete ait her üç kurumda da bu haliyle eğitim ve öğretim faaliyetinin devam etmesi ve ilgili binalarda faaliyet yapması hukuken mümkün değildir. Bunun aksine hareketin suç olacağı açıktır. Hatırlatmak isteriz ki suça teşvik de ayrı bir suçtur.

6- Söz konusu şirkete ait olan ve İmar Kanunu’nun 32. Maddesine istinaden mühürlenen binalarda eksiklikler giderildiğinde ve bu binalar için yasalara uygun ruhsat alındığında problem ortadan kalkacaktır.

Yalnız kimse bu tür hukuka ve gerçeğe aykırı basın açıklamaları ile Bolu Belediyesi’nden kanunun kendilerine vermediği bir imtiyazı alacağını düşünmemelidir. Bolu Belediyesi bir kamu kurumudur ve kamu kurumları hissiyatla değil yasalarla yönetilirler.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 18:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=16906
http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=16906 - 6 yıl Önce

Başkan Alaaddin Yılmaz ve Av. Erol Altıntaş'n birlikte gittikleri Tayland gezisinde unutulmaz anlar yaşandı.

http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=4031
http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=4031 - 6 yıl Önce

Bolu Belediyesi, Av.Erol Altıntaş ve Av.Sezai Çavdar'ın mart ayı itibariyle, Bolu Belediyesi avukatlığı görevlerini bırakma kararı almalarının ardından yeni bir avukat bulabilmek için çalışmalarına başladı. Bolu Belediyesi'nin yeni bir avukat için bir çok avukata teklif götürdüğü belirtilirken, bu tekliflerin geri çevrildiği ifade ediliyor.

Bolu Belediyesi Başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz sert bir hukuki sürece hazırlandıklarını belirten Başkan Yılmaz, Av. Sami Çolak'ın görevine son vermişti. Kamuoyuna sızan bilgi ise, Bolu Belediyesi'nin yeni dönem için tekrar Av. Sami Çolak'la anlaştığı şeklinde.

mustafa
mustafa - 6 yıl Önce

bolu belediyesi herkese esit mi davranıyormuş. biri bizi gıdıklasın da gülelim.

SIRADAKİ HABER

banner128