Amaç daha az su ile yangın söndürmek

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarıyla mücadelede farklı kimyasalların kullanılması denendi.

Amaç daha az su ile yangın söndürmek

Haber: Erdal Tanrıverdi

İlimizde, orman yangınlarına karşı müdahalede farklı kimyasalların kullanılması denendi. Bu kapsamda Çayırköy Orman Fidanlığında, olası orman yangınlarına karşı kullanılmak üzere su esaslı yangın söndürme ve soğutma çözeltisinin kullanıldığı eğitim tatbikatı düzenlendi. Eğitim tatbikatına Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen, Orman Koruma Şube Müdürü Osman Koru, Bolu Orman İşletme Müdürü İbrahim Kantar, teknik personel ile yangın ilk müdahale ekipleri katıldı.

AMAÇ DAHA AZ SU İLE YANGIN SÖNDÜRMEK

Tatbikatta uygulama amacıyla yakılan ateş; canlılara, toprağa ve doğaya her hangi bir zararı olmadığı tespit edilen ve yerli üretim olan %10 oranında su esaslı yangın söndürme ve soğutma çözeltisi ilave edilen ilk müdahale aracının tankındaki suyla söndürüldü. Bu sayede söz konusu yöntemle, yangın söndürme ve alev bastırma performansı, ilerleyen bir yangının durdurulması, tatbik olmuş yanıcı üzerindeki izolasyon etkisi, sönmüş ve soğutulmuş bir yangındaki soğutma gücü ve soğumanın devamlılığına olan etkisinin ne olacağı konuları test edildi.

Bundan sonra da daha az su ile yangınların kontrol altına alınması ve daha kısa sürede soğutulmasının hedeflendiği bu tür çalışmalara devam edileceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER