Amatör Balıkçıların Dikkatine

Bolu İlimizde 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre 15 Mart-15 Haziran arasında sazan balığına uygulanan av yasağı 16.06.2015 tarihi itibari kalkmıştır. 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin Madde 13/ (4.) Bendine göre bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. 13. Madde (2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

Amatör Balıkçıların Dikkatine
Yine aynı tebliğin 13. Maddesi 13. Bendine göre;

 a)  Kiraya verilen istihsal sahalarında amatör avcılık yapılabilecek alanlar Bakanlık il müdürlüklerince belirlenir. Kiraya verilen istihsal sahası baraj gölü ise amatör balıkçılığa ayrılacak alan için DSİ Genel Müdürlüğü mahalli kuruluşundan da görüş alınır.

b) Kiraya verilen istihsal sahalarına, kiracı tarafından; kiralama yapanı, kira süresini ve amatör avcılık için belirlenen alanları gösterir bilgilendirme levhaları konulur.

c) Kafeslerde yetiştiricilik amacı ile kiraya verilen göletler hariç, projeli olarak kiraya verilenlerde amatör avcılık yapılması yasaktır. Sadece kafeslerde yetiştiricilik amacı ile kiralanmış göletlerde ise kafeslere 100 metreden daha yakın olmamak kaydıyla amatör avcılık serbesttir.

ç) Kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde kişi başına en fazla 3 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir. Sadece kerevit veya gümüş avcılığı için kiralanmış olan istihsal sahalarında, gün ve alan sınırlaması olmaksızın, amatör balık avcılığı yapılabilir.

Bilindiği üzere İlimizde bulunan Yeniçağa Gölü ve Seben Taşlıyayla Göleti Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı için İl Müdürlüğümüz tarafından Su Ürünleri Kooparatiflerine kiraya verilmiştir.

Amatör Balıkçılarımızın avlanmaya çıkmadan önce bu hususlara dikkat etmesi önemle rica olunur. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128