Anayasa değişmiyorsa yönetmelik değişir

Haber; Ziya Eren   'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 10 Milyon İmza Kampanyası' çerçevesinde İzzet Baysal caddesindeki Memur-Sen standını ziyaret eden Genel Başkan Ahmet Gündoğdu; “Vatandaşını...

Anayasa değişmiyorsa yönetmelik değişir

Haber; Ziya Eren

 

'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 10 Milyon İmza Kampanyası' çerçevesinde İzzet Baysal caddesindeki Memur-Sen standını ziyaret eden Genel Başkan Ahmet Gündoğdu; “Vatandaşını tanıyan devlete geçişte biraz daha süre geçecek. Bu mecliste bugün için yeni bir anayasa değişikliği çok kolay gözükmüyor. Anayasayı değiştiremiyorsak bugün 82 model yönetmeliği değiştirebiliriz.” Dedi.

 

 

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından başlatılan  'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 10 Milyon İmza Kampanyası' tüm hızıyla devam ediyor. Abant’ta Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen Kamu Personeli Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı toplantısı için Bolu’ya gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu İzzet Baysal Caddesinde Memur-Sen Bolu temsilciliği tarafından açılan imza standını ziyaret etti. Gündoğdu konuşmasına ; “Memur-Sen olarak kurulduğumuz günden beri bu ülkenin demokratikleşmesi için mücadele ediyoruz. Devletle milletin barışması için mücadele ediyoruz.” Diyerek başladı. Gündoğdu; “ Derin devletten bu millet çok çektiği için, darbe devletinden kurtulup milletin devletine geçmek istiyoruz ama geriye dönük bütün tarihimize baktığımızda her on yılda bir neredeyse milletin değerleriyle kavgalı olan vesaitçi zihniyetin darbelerle, yönetmeliklerle milletle kavga ettiğine tanıklık ediyoruz. Bize göre 12 Eylül 2010 referandumu darbecilerin tasfiyesi için, millet idaresinin egemen olması için önemli bir milattır. Bu milatta toplu sözleşmeye de, toplumsal sözleşmeye de “Evet” sloganıyla millet idaresine öncülük yaptık. İstiyorduk ki bunun tamamı topyekûn bir anayasa değişikliği ile gerçekleşsin. Başta başörtüsü yasağı olmak üzere mecliste başörtüsünden dolayı haddi bildirilen milletvekili ayıbından bu ülke kurtulsun.” Şeklinde konuştu.

 

Anayasayı değiştiremiyorsak 82 model yönetmeliği değiştirebiliriz

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ; “Fakat görüyoruz ki millet ve siyasi partiler, başörtü yasağını kaldırma, vatandaşlık tanımında 74 milyonu kucaklama, devlet tanımında vatandaşını tanımlayan devlet ayıbından bu ülkeyi kurtarıp, vatandaşını tanıyan devlete geçişte biraz daha süre geçecek. Bu mecliste bugün için yeni bir anayasa değişikliği çok kolay gözükmüyor. Öyleyse referandumda evet dememizin temel esprisi darbecilere yönetmelikleriyle, yasalarıyla, anayasalarıyla tüm bakiyenizi alın gidin demekti. Anayasayı değiştiremiyorsak bugün 82 model yönetmeliği değiştirebiliriz. 80 darbesi, 82 anayasası ve kadınların başının daima açık olacağından, erkeklerin bıyıklarını üstten alamayacağına… Favorilerin kulak ortasına kadar uzatamayacağından eteklerin ve topukların biçimine kadar… Neredeyse ayakkabı numarasını belirlemeye kadar kendini yetkili gören “ucube” bir yönetmeliktir. Ucube kavramı Türkiye’de birçok şey için kullanıldı. Herhalde bugün en anlamlı kullanıldığı yer, bu yönetmeliğin ucubeliği olması lazım. Yönetmelikte yasak, yasalarla yasak yok, anayasayla yasak yok.” Biçiminde konuştu.

 

Artık bu ayıptan kurtulmak istiyoruz

 

Yönetmelikle inanç hürriyetinin ayaklar altına alınmakta olduğuna dikkat çeken Gündoğdu;. “İnandığı gibi giyinememe, siyaset yapmak isteyen kadına, devlet memuriyeti yapmak isteyen kadına, belediyede encümen ya da meclis üyesi olmak isteyen kadına yasaklanıyor. Yani inanç hürriyeti ile birlikte aslında seçilme hakkı, çalışma hakkı, siyaset hakkı gibi birçok hakkı gasp edilmiş oluyor. Eğitim hakkının üniversitelerde bugün serbest olduğunu görüyoruz ama bu da kurumsal bir serbesti değil rektörlerin lûtfu ile serbesttir. Doğal hukukun garantörlüğü altında olan, doğuştan gelen haklardan biri olan başörtü hakkının birilerinin lütfu ile serbest olmasını istemiyoruz. Yasaklanmanın dahi düşünülmemesini istiyoruz. Daha açık ifadeyle eş kontenjanından birey hakkı konumuna indirgenmiş bir tablo var önümüzde. Yani başörtülü kadın, başörtüsüyle Cumhurbaşkanı eşi olabilir, Başbakan eşi olabilir, Milletvekili eşi olabilir, Bürokrat eşi olabilir, Belediye Başkanı eşi olabilir, memur eşi olabilir ama bu giyim biçimiyle bunların hiçbiri olamaz. O zaman kadına bakışta bir sorun vardır, cinsiyet ayrımcılığı vardır. Aynı inanca mensup karı-koca iki devlet memuru erkek bu inanca göre memuriyetini yapabiliyorken; kadın, kadın olduğu için yapamıyorsa bu bir hak gaspıdır. Aynı inanca mensup siyasetçiler için bunu düşündüğümüzde yine hak gaspı beraberinde geliyor. Öyleyse artık bu ayıptan kurtulmak istiyoruz. Şu anda Türkiye genelinde imza kampanyamız iki milyon üç yüz bin’e ulaştı. Bolu’da da aldığım sayılara göre 10.000 e yaklaştı. 20 gün sonra Başbakanlığa milyonlarca imzayı teslim ederek ‘Bu millet artık darbecilere yönetmeliğinizi de alın da gidin’ diyor. Siz de bu gidişe öncülük edin diyeceğiz.” Biçiminde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128