Apartlar denetlenecek

Bolu Olay Gazetesi’nin önceki gün manşetten verdiği, “Apartlar ruhsatsız ve yönetmeliğe aykırı” haberimizin üzerine valilik acil olarak toplantı yaptı. Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın talimatları doğrultusunda, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin Başkanlığı’nda Özel Yurtlar, günübirlik konaklama tesisleri, motel, pansiyon, apart daireler gibi yerlerin mevzuatına göre kontrolü ve işletme standartları hakkında bir toplantı düzenlendi.

 Apartlar denetlenecek

Bolu Valiliği Kartalkaya Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin Başkanlık Yaparken, Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, Emniyet Şube Müdürü ve Milli Eğitim yetkilileri katıldı. Yapılan toplantıda, İçişleri Bakanlığı ile Milli eğitim Bakanlığı’nın konuya ilişkin genelge ve emirleri ile özel yurtlar yönetmeliğinin 9. Maddesi okunup incelendikten sonra genel değerlendirmeler yapılarak;

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan denetleme heyeti Valilik Makamının oluru ile oluşturulacaktır.

Denetleme Heyeti mevcut kanun, tüzük ve yönetmelik ile genelge emirler doğrultusunda özel öğrenci yurtları ve tamamen öğrenci barındıran pansiyon, motel veya apart gibi benzeri yerleri denetleyerek, öncelikle ruhsatlı olup olmadıkları, ruhsatlı ise özel öğrenci yurtları yönetmeliği hükümlerini yerine getirip getirmedikleri, yangına karşı gerekli tedbir alınıp alınmadığı, emniyet ve sağlık tedbirlerinin alınıp alınmadığı, kimlik bildirme kanunu hükümlerine göre gerekli bildirimlerin yapılıp yapılmadığı, İdari, mali ve güvenliğe ilişkin diğer hususlarda noksanlıklar olup olmadığı tespit edilerek düzenlenecek tutanak ve raporlara göre ilgili kurumlar tarafından gerekli yasal işlemlerin yapılması, denetimlerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce koordine edilmesi, sekretaryasının yapılması karar altına alınmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER