Aradaki fark ne olacak

Hükümet 1 Kasım seçim vaateleri yerine getirmeye başladı. Esnaflara yönelik vaatlerden biri olan 30 bin lira faizsiz kredi de hayata geçmeye başladı. Esnaf Kefaletler eliyle verilen kredide inanılmaz bir yanlıştan dönüldü. İlk gönderilen genelgede, KOSGEB’lerden alınan yazı ile başvuru yapan esnaflara 28 bin lira verilerek 30 bin lira geri ödemeesi isteniyordu. Arada olan 2 bin liralık farkın kooperatiflere kaldığı biliniyordu. Esnafların konu hakkında hükümet yetkililerle yaptığı görüşmeler ve itirazları sonrası yeni bir genelge hazırlayan hükümet kesintilerde inidirime gittiler. Ancak daha evvel kredi alan esnaflardan 2 bin lira kesilirken yeni kredi alan esnaflardan 500 TL kesiliyor. Peki aradaki bu fark ne olacak? Eskiden kredi alanlar ortada büyük haksızlık olduğunu dile getirdiler.

Aradaki fark ne olacak

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Başkanlığı  2016/05 sayılı bir genelge yayınlayarak; Bilindiği üzerine hükümetimiz tarafından koopertif kefalet eliyle esnaf ve sanatkarlara kullandırılmak üzere uygulamaya konulan 30.000 TL faizsiz krediden %1 bloke sermaye kesinti yapılması, ayrıca maktu olarak 250 TL kooperatif masraf karşılığı ve 250 TL banka komisyonu olmak üzere toplam 500 TL alınması hususu kooperatifimize daha önceki genelgemizde bildirilmişti.

Ancak, bazı sivil toplum kuruluşları esnaf ve sanatkarlardan gelen yoğun talep ve şikayetler üzerine sayın bakanımızın talimatları doğrultusunda 30.000 TL faizsiz kredilerin10.02.2016 tarihinden itibaren %1 oranında bloke sermaye dışında koopertifimizce ve bankaca hiçbir kesinti yapılmayarak kullandırılması kararlaştırılmıştır. Alınan bu karar doğrultusunda söz konusu bu faizsiz kredilerden %1 bloke sermaye dışında hiçbir ad altında başkaca kesinti yapılmayacaktır.

Öte yandan bu kredilerin geri dönüşü sağlamak amacıyla güçlü teminat alınması hususuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilgi edinilmesini ve belirtilen hususlara ilişkin bağlı koopertiflerimizin bilgilendirilmesini rica ederiz, denilmektedir.

Daha önceden kooperatiften kredi alan birçok üye, 30 bin lira karşılığında 2 bin lira kooperatife ödeme yaparken, yeni kredi alanlar ise 500 TL. ödeme yapacak olması kafaları iyiden iyiye karıştırdı. Olayın yanlış olduğunu belirten eski kredi alan esnaflar, “Burada bir haksızlık var. Krediye erken aldık diye 2 bin lira para kesildi, yeni alanlardan 500 TL kesiliyor. Bizim bu mağduriyetimizin derhal giderilmesi gerekir. Hepimiz esnafız. Arada 1500 TL fark oluşmakta. Bu farkın bizlere iade edilmesi gerekiyor. Kooperatif başkanı bizim mağduriyetimizi gidermek için gerekeni yapması için girişimlerde bulunmasını” isteyerek haksızlığın ortadan kaldırılmasını istediler.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128