banner120

Aradığı şifayı Bolu’da buldu

Mersin’deki evinin 4.katından düşerek felç olan ve doktorların “bir daha yürüyemez” dediği Songül Balyemez aradığı şifayı Bolu’da buldu. Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde gördüğü...

Aradığı şifayı Bolu’da buldu

Mersin’deki evinin 4.katından düşerek felç olan ve doktorların “bir daha yürüyemez” dediği Songül Balyemez aradığı şifayı Bolu’da buldu. Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde gördüğü tedavi sonrasında günden güne iyileşen Balyamez koltuk değnekleriyle yürümeye başladı.

 

Mersin’de bir apartmanın 4. katından düşerek felç olan Songül Balyemez gırtlak kanseri eşinin desteğiyle 2 yıl süren fizik tedavisinin ardından koltuk değnekleriyle yürümeye başladı.
Mersin'in Erdemli ilçesinde bir apartmanın 4. katındaki evinin balkonundan dengesini kaybederek aşağı düşen ve beton zemine çakılan 57 yaşındaki Songül Balyemez, yaşama azmiyle çevresine örnek oluyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki doktorların artık yürüyemeyeceğini ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olacağını söylediği Balyemez, Bolu Fizik Tedavi hastanesinde gördüğü tedavi sonrasında yaşama tekrar tutundu. Olayın ardından hafızasını kaybeden Balyemez, 8 ay sonra yaşadıklarını hatırlamaya başladı. Mahkûm olduğu tekerlekli sandalyeden kurtulmak için fizik tedaviye başlayan Balyemez, gırtlak kanseri olan eşinin desteğiyle koltuk değnekleriyle yürümeye başladı. Balyemez, olayın ardından doktor olan kızı ve hastanedeki görevlilerin kendisine bir daha yürüyemeyeceğini söylediğini belirterek, İstanbul'da ameliyat olduğu hastanede omuriliğinin tamamen zedelenmemiş olduğunu öğrendiğini anlattı. 
     
    
''İlk olarak eşimle yağmur altında yürüyeceğiz'' 
     
     Geçen yıl şubat ayında Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde yatalak olarak tedavi görmeye başladığını vurgulayan Balyemez, ''Buraya geldikten sonra nisan ayında hareketlerim başladı. Sabah 2 saat çalışıyorum ve bir saat dinleniyorum. Daha sonra tekrar başlıyorum ve akşama kadar çalışmalarıma devam ediyorum. Gün boyunca bisiklete biniyorum, ayağa kalkmak için çalışıyorum, denge hareketleri yapıyorum. Çalışmalarım akşama kadar sürüyor'' şeklinde konuştu. Doktorlarının yavaş yavaş yürüyebileceğini söylediğini vurgulayan Balyemez, yaşadıklarını unutamadığını dile getirerek,''İlk başlarda, 'uyuyayım, bir daha uyanmayayım' diyordum. Tekrar uyanmamak, ölmek istiyordum. Eşim sayesinde bu düşüncelerimi yendim. Hep benim yanımda oldu. 2 yıldır birlikte hastane hastane geziyoruz. Beyim 'hangi hastaneye gidersek gidelim, seninle kol kola yürüyerek çıkacağız' dedi. Artık ben de inanmaya başladım. Buradan çıktığımda ilk olarak eşimle yağmur altında yürüyeceğiz. O balık tutacak, ben de yanına gideceğim ve torunlarımla yüzeceğiz.'' Şeklinde konuştu.


     

     ''Hastalığımı unuttum, eşimi düşünüyorum''
     
İbrahim Murat Balyemez ise eşinin iyileşmesi için her gün dua ettiğini belirterek, ''28 gün yoğun bakımda kaldı. Her gün dua ettim ve onun ölmeyeceğini hissediyordum. Doktor olan evladım 'Annemiz yürüyemez, sandalyede kalır, size bir bakıcı tutarız, öyle yaşar gidersiniz' dedi. Bu yüzden yaklaşık bir yıl boyunca hastanelerde ve evde yattı eşim'' ifadelerini kullandı.38 yıllık müzisyenlik hayatının ardından gırtlak kanseri olduğunu anlatan Balyemez, 5 ayda 7 kez ameliyat olduğunu kaydederek, ''Hastalığımı unuttum, eşimi düşünüyorum. Eşim buradan çıktığında ancak bastonla yürüyebilecek, eskisi gibi olmasının imkânı yok ama buradan çıktığımızda birlikte yağmurun altında yürüyeceğiz'' diye konuştu. Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde görevli uzman Doktor Bilal Uysal da Balyemez'in bir yıl önce hastaneye yatalak halde geldiğini anlatarak, hastanın bir ayda yürüyebilecek hale gelebileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124