Aralarında Gerede de var...

Aralarında Gerede'nin de bulunduğu otoyol gişelerinde kullanılan HGS’de yaşanan sıkıntıları ve uygulanan cezaların yüksek olmasının nedenlerini sorgulayan Bolu Milletvekili Tanju Özcan, konuyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplandırmasını istediği Soru Önergesi verdi.

 Aralarında Gerede de var...

Haber Merkezi

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, HGS geçişlerindeki problemler nedeniyle vatandaşlardan 100 kat oranında ceza alındığını söyleyerek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi. Özcan önergesinde HGS sisteminin uygulanmaya başladığı tarihten bu yana bir takım sorunları de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yazılı olarak cevaplandırması talebiyle TBMM’ye bir soru önergesi veren Özcan “HGS sistemi uygulanmaya başladığı tarihten itibaren birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. HGS kartın bozuk olması, limit yetersizliği ve bazı gişelerde kart okuma sistemindeki arızalardan dolayı vatandaşlarımız maddi olarak büyük cezalarla karşılaşmaktadırlar” dedi.  “Yeniçağa- Gerede arası geçişlerden yaklaşık 100 katı oranında cezai işlem uygulamasının yasal dayanağı nedir?” diye konuşan Tanju Özcan, önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“HGS sistemi uygulanmaya başladığı tarihten itibaren birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. HGS kartın bozuk olması, limit yetersizliği ve bazı gişelerde kart okuma sistemindeki arızalardan dolayı vatandaşlarımız maddi olarak büyük cezalarla karşılaşmaktadırlar. Bolu- Dörtdivan, Bolu -Yeniçağa ve Yeniçağa- Gerede arası geçişlerden geçiş ücreti olarak 1.40 TL alınmaktadır. Ancak yukarıda saydığım sorunlarla karşılaşan vatandaşlara geçiş bedellerinin yaklaşık 100 katı oranında cezai işlem uygulamasının yasal dayanağı nedir? Uygulanan cezaların vatandaşlarımıza ulaştırılması noktasında ceza tarihinden itibaren ceza bildirimlerinin aylar sonra gelmesi, ayrıca ekonomik olarak zaten zor durumda olan vatandaşlarımızın 100 kat gibi bir ceza uygulaması ile karşılaşmalarının yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi noktasında Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?”

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128