ARASTA SON DÖNEMEÇTE

Otuz yıldır Gerede’nin gündemini meşgul eden ve şehrin merkezinde büyük bir kısmı atıl kalan Tarihi Arasta için önemli gelişmeler yaşanıyor. AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün Ankara’da yakından takip ettiği konuların başında gelen Arasta için Ankara 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu heyeti Gerede’ye geldi.

 ARASTA SON DÖNEMEÇTE

Heyet bir takım incelemelerde bulunarak kendilerine Gerede Belediyesi tarafından sunulan Koruma Amaçlı İmar Planlarını yerinde inceleyerek önümüzdeki hafta Arasta için karar verecek. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın eşlik ettiği heyet gerekli notlarını aldı ve izlenmesi gereken yol ve yöntemlerle ilgili bilgi alışverişi yaptı.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü yaptığı açıklamada “Kentsel Sit alanı olarak tescillenen arasta bölgesi için koruma amaçlı imar planı ve kentsel tasarım planı yaptırılmıştı. İncelenip onaylanmak üzere Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderilen planların kurul üyeleri tarafından yerinde yapılacak incelemeden sonra değerlendirilmesine karar verilmişti. Heyet; ilçemize geldi ve hazırlanan planlar ile birlikte sit alanı ilan edilen arasta bölgesini yerinde inceledi. Yapılan incelemeler neticesinde onay aşamasına gelen Planının onaylanmasının hemen ardından arasta dokusuna uygun olacak şekilde mimari proje çalışmalarına başlanılacak.Arasta çarşımız için koruma amaçlı imar planı şartlarına ve tescilli yapılara uygun olarak tarihi arasta özelliklerini, kültürünü, dokusunu yaşatacak şekilde restore edilecek. Amacımız Altındağ Belediyesi’nin Hamamönü bölgesi gibi Gerede Arasta Çarşısını da aynı güzellikte dokusunu koruyarak hem turizme kazandırmak hem de Gerede’nin merkez çarşısının görüntüsünü değiştirmek. 30  yıl sonra bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128