Arıcılar artık daha bilinçli üretim yapacak

Bolu Valisi Aydın Baruş, Elginkan Vakfı tarafından Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerine verilen 'Usta Arıcıların Eğitimi' belge törenine katıldı. Programda eğitim gören 130 kursiyer belgesini aldı.

 Arıcılar artık daha bilinçli üretim yapacak

Elginkan Vakfında düzenlenen belge törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, Elginkan Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü Murat Özen ve kursiyerler katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program  eğitim alan üretici Yeter Yılmaz'ın konuşması ile devam etti. Kendilerinin 10 günlük bir eğitim aldığını ifade eden Yeter Yılmaz, "Bu eğitim aslında Bolu’da ki arıcılık sektörünün dönüm noktasıydı. Bolu Arıcılar Birliğinin çabasıyla açılan bu eğitim arıcılarımızı bir basamak yukarı taşımak içindi. Geçmişten gelen geleneksel yapımızın kırılıp yerine aklın, mantığın, tecrübenin birleştiği modern arıcılık uygulamalarına geçişimizin başlangıç günüdür. Bütün arıcı arkadaşlarıma bereketli kazançlı bir hasat dönemi diliyorum" dedi.

Elginkan Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü Murat Özen ise "Bugün burada 10 günlük eğitim sürecinden sonra arı ve arıcılık kavramlarını daha etkin kullanmak amacıyla  “usta arıcılık” sertifikasını almak için sabırsızlandığınızı gözlerinizden görüyorum. Umarım bu eğitim sonucunda 130 usta arıcının çok daha bol kazançlı ve güzel işler yapan, ilimizde arı üretiminin ve arıcılıkta kovan başına düşen sayıyı olabildiğince verimli bir şekilde arttırılmasını temenni ederim" şeklinde konuştu.

Arı yetiştiricilerine eğitim veren Prof. Dr. Muhsin  Doğaroğlu ise "Aynı tempo ve aynı azimle bu eğitim sürecini yürüttük isek burada sizlerin çok büyük katkısı var. Başından sonuna kadar duygulandırdınız beni. Kalitenin ve üretimin artmasında, toplumsal refahın yükselmesinde bir nebze katkım oldu ise bu benim için en büyük değer olacaktır. Hepinize başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Dünyada bal üretiminin 20kg olduğunu fakat bu sayının Türkiye de 15-16 kg'larda olduğunu ifade eden Bolu İli Arı Yetiştiricileri Başkanı İsmail Ünalan, "Dünya da bal üretimi 20 kg, Türkiye’ye bakıyoruz 15-16 kg. Bolu’da ise aldığımız bal miktarı 8-10 kg. 2005 Yılında birliğimiz kurulduğunda belirli gayretler içerisinde olduk ama bu toplantı bu ivme makas değişikliğinin ifadesidir. Eğitimin uygulamasını ve zamanlamasını iyi ayarladık. 1 ay sonra bal gelmeye başlayacak ve 2 ay sonra mal hasatı yapacağız. Artımızı eksimizi tartacağız. Bu bilgileri alan arkadaşlarımızın sürdürülebilir eğitimler alması için eğitim merkezine ihtiyacımız var. Taşımalı eğitime geçilmesi ile atıl durumda kalan okullardan birini Arıcılık Eğitim Merkezine dönüştürebilirsek eğitimlerimizi daha rahat ve devamlı vermiş olacağız. Valimizde destek olursa arı sütü üretimine geçmek istiyoruz. Kovanlarımız eski, yenileyemiyoruz. Babadan gelen malzemelerle üretim yapıyoruz. Kovanların ve kovan altlıklarının değişmesi lazım bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden destek istiyoruz" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş ise yaptığı konuşmada "Türkiye de 4 milyon arı kovan sayımız ile dünyada ön sıralardayız. Kilometre başına düşen kovan sayısı ile dünyada birinciyiz. Bolu’da ise 340 arıcımız ve 190 ton bal üretimimiz var. Bolu’da arıcılarımıza 160 bin lira destek sağladık. Zararı ve geliri yüzde 10 azaltırsak bizim verdiğim destek en az 10 katı artacaktır" şeklinde konuştu.

Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, ağaçlandırma ve erozyonla mücadele faaliyetleri içerisinde arıcılara katkı sağlayacağını umdukları bal ormanlarının kurulumlarını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Ballı bitki türleri bakımından oldukça zengin bir ülkeyiz. Bal üretimin arttırılması için 10 günlük bu eğitimin katkı sağlayacağını düşünüyorum. ORKÖY desteklerini bütün ilçelere vereceğiz ve kovan yapımında kullanacağınız keresteyi indirimli almanızı sağlayacağız" dedi.

Törende son konuşmayı yapan Bolu Valisi Aydın Baruş ise "Bu programa özellikle iştirak etmek istedim çünkü arı yetiştiriciliği yapan, bal üretimi yapan ve arıcılıkla uğraşan insanlarımızın bu uğraşını kutsal bir uğraş olarak görüyorum. Arıcılıkla uğraşanlar sadece kendi kazancı için uğraşmıyor. Doğada ki tozlaşmaya, bitkiler arası alışverişe, meyveciliğe arıcılarımız yetiştirdikleri arılar ile imkan sağlıyor. Arıcılarımız arılarından, doğadan en tabi hali ile aldığı ürünü insanlara şifa olarak sunuyor. Dolayısıyla arıcılarımızın yaptığı hizmet hayırlı bir hizmet. Siz yapay bir şey üreterek insanları zehirlemiyorsunuz, insan sağlığını tehlikeye atmıyorsunuz. Bilakis ürettiğiniz ürünler şifa kaynağı oluyor. Bu şifadan faydalanan insanlar da size dua ediyor. Bu anlamda arıcılarımızın eğitimi çok önemli. Arıcılık teknik bir konu. Nasıl besleyeceğiniz, hangi koşullarda barındırabileceğiniz, nasıl üretimi arttırabileceğinizi bizlerden iyi biliyorsunuz. Bu konuda geleneksel usullerle yapılan üretimde ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Özellikle doğanın bozulması, kimyasal madde kullanımı nedeni ile arılarımız ciddi bir tehditle karşı karşıya. Bunlara karşı nasıl tedbirler alabiliriz ve nasıl daha sağlıklı koloniler oluştururuz bu programlarda bu tür eğitimler de veriliyor. Umarım ki bu eğitim arıcılıkta size çok ciddi katkılar sunar ve bize de sağlıklı ürünler oluşturmanıza vesile olur. Biz de Valilik olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Sizlerin bu uğraşı edinmesi bile  büyük değer. Doğal yaşamı bizlere sunan, doğa ile birlikte yaşamamızı sağlayan her uğraş kutsal. Biz köylerden kentlere göç edince doğal yaşamdan uzaklaştık. Kuş sesinden, arı sesinden mahrumuz. Kadın üreticilerimizin de bu işin içinde olmasını çok önemsiyorum. Kadınlarımız da artık hayatın her alanında erkeklerle birlikte mücadele ediyorlar. Kadın üreticilerimizi özellikle tebrik ediyorum. Her zaman desteğimiz yanınızda olacak" ifadelerini kullandı.

Bolu Valisi Aydın Baruş daha sonra ise arıcıları eğitim veren Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'na teşekkür belgesini verdi ve programında devamında kursiyerler eğitim sertifikalarını aldılar. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128