“ARICILARIN İSTEDİĞİ HER EĞİTİMİ HER YARDIMI YAPABİLİRİZ“

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği'ni ziyaret etti. Ziyarette Bolu balının pazarlanması konusunda yapılacak çalışmalardan, arı üreticisine verilecek eğitim ve sektörün desteklenmesi konularına kadar bir çok hususta görüşmelerde bulunan Vali Zahteroğulları, birliğin Karacasu'daki bal dolum tesisi ve arı keki yapım ünitesini de gezdi.

“ARICILARIN İSTEDİĞİ HER EĞİTİMİ HER YARDIMI YAPABİLİRİZ“
HABER MERKEZİ

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğullları, Vali Yardımcısı Abidin Ünsal ile birlikte Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan ve Bolu'daki bazı arı yetiştiricileri ile bir araya geldi. Birliğin hizmet binasına giden Vali Zahteroğulları, burada Birlik Başkanı İsmail Ünalan, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, MARKA Bolu İl Koordinatörü Tolga Kaya ve Bolu'daki bazı arı yetiştiricileri tarafından karşılandı.

Vali Zahteroğulları'na ziyaretlerinden dolayı  teşekkür eden Birlik Başkanı İsmail Ünalan,  yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek şöyle konuştu: "Birliğimiz 2005 yılında kuruldu. Bizler ülkemiz ile dünyada arıcılık sektöründe neler olduğunu takip etmekteyiz. Bunun için dünyada arıcılık sektöründeki büyük ülkeleri gezdik ve çok şeyler kazandık. Balda dünya ortalaması tüketimi 25 kg. iken ülkemizde 15-16 kg'larda. Bizim en önemli eksikliğimiz eğitim ve yenilik. Hala babadan oğula geçen tekniklerle üretim yapıyoruz. Bizim artık teknolojik gelişmeleri bu sektöre entegre etmemiz lazım. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz ama bizim eğitim çalışmalarını geliştirmemiz lazım. Bu konuda da bizim diğer konularımızda da yardımcı olduğunuz gibi bunda da sizlerden destek bekliyorum.

"HANGİ UZMANI İSTİYORSANIZ, HANGİ KURUMUN DESTEĞİNİ, HANGİ KURSLARIN AÇILMASINI İSTİYORSANIZ YAPACAĞIZ"

Çalışma hayatında arıcılık faaliyetleri ile yakından ilgilendiği için bu sektöre uzak birisi olmadığını belirten Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ise "Arı, gerçekten her canlı gibi Allah'ın mucizesi. Ama arı mucizeler içinde mucize diye adlandırabiliriz. Bende çalışma hayatımda arıcılık faaliyetleri ile yakından ilgilendiğim için nasıl yaşadığını, nasıl beslendiğini, ne gibi ürünler verdiğini ne kadar kıymetli olduğunu bilenlerden biriyim. Bizim ziraat alanında mukayeseli üstünlük alanlarından birisi arıcılık. Az emekle büyük gelir elde edeceğiniz alanlardan birisi. Bunun için iyi bir alt yapıya ihtiyacımız var. Bir kere bu iş artık tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi büyük ölçekte, işletme mantığında yapıyorsak arıcılığı da yapmalıyız. Bu nedenle teknolojik gelişmeler, dünyadaki bilgiyi de değerlendirerek en iyi şekilde üretim yapmak ve gelir elde etmek durumundayız. Bunun için de eğitim şart ama teorik eğitim yetmez. Böyle bir alanda başında arıcıyla beraber başlayıp, arıcıyla beraber eksiklikleri beraber değerlendirip beraber hareket edilmesi lazım: Bunun eğitimi için ne gerekiyorsa yapamayacağımız bir şey yok. Hangi uzmanı istiyorsanız, hangi kurumun desteğini hangi kursları istiyorsanız yapacağız" dedi. 

"BİZ ETİKETLİ, TÜKETİCİNİN GÜVENLE ALABİLECEĞİ ÜRÜNLERİ VERMELİYİZ"

Bolu'nun doğal güzellikleri ile insanları çektiğini ve bu doğal güzelliklere insanların gelirken yol boylarında dışarıdan getirilen ve Bolu ürünü diye satılan ürünlerin olduğunu söyleyen Vali Zahteroğulları bu olayın kendisini çok üzdüğünü söyledi. Bal üretiminde, arı sütü ve polen üretiminde ilerleyecek düzeyde olduklarını kaydeden Vali Zahteroğulları, "Biz ülke olarak bu konuda avantajlıyız, Bolu olarak belki mevsim itibari ile ormanlık alanımızın çok olması dezavantaj gibi gözükse de biz bunları avantaja çevirmeliyiz. İşin pazarlama kısmını iyi yapmalıyız. Bolu'yu gezmeye gelen, mesire alanlarına gelen insanlar yol boylarında Bolu'ya ait bir şeyler almak istiyorlar. Bu kapsamda yol boylarında başka illerden getirilen ürünler Bolu ürünü diye satılıyor. Bu beni olduğu kadar sizleri de üzüyordur. Bizim bir kere bunu disipline etmemiz lazım. Markalı, etiketli ürünleri, güvenceli Bolu ürünlerini ki hele hele Bolu balını o vitrinlere koymamız lazım. Bunu yaptığımız zaman pazarlama sorunu kalmaz. Sadece bal değil, arı sütü ve polen gibi baldan daha kıymetli, daha değerli ürünler elde edebilme imkanı var. Bunun için hem üreticiyi eğitmemiz lazım hem de o zinciri kurmamız lazım. Talep varsa arz da meydana gelir. Bu işin geri kalanı arı varlığının artırılabilmesi. Bununla ilgili de çeşitli projeler yapabiliriz. Kaymakam arkadaşlarımızla konuşup köylerimiz ile ilgili her köyümüzde   durumu vakıftan destek almaya müsait olan arkadaşlarımıza öncelik vererek tam ölçekli bir işletme kuracak şekilde optimal miktarda arıyı verip başına da bir uzman verip bunların takibi yapılabilir. Bunlarla ilgili birden fazla proje yapabiliriz. Eğitim için, arı varlığının arıtılması için, ürün deseninin artması için projeler yapabiliriz. Bütün kurumların iş bölümünü yapıp kim ne yapacaksa belirleyeceğiz. Arıcılıkla ilgili bir alt yapı var ve bunu nasıl hızlandırırızın yollarını arayacağız. Biz etiketli, tüketicinin güvenle alabileceği ürünleri vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Ziyarette Vali Zahteroğulları ayrıca birlik tarafından temin edilen ve arı yetiştiriciliği için daha güvenli olduğu belirtilen strafor kovan, saç kovan ve yeni tip polen tuzaklı altlıkları da inceledi.

Vali Zahteroğulları ve beraberindekiler daha sonra ise Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin Karacasu'da bulunan Bal Dolum Tesisi ve Arı Keki Yapım Ünitesi'ni gezdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 12:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
REMZİ DEMİRDAŞ
REMZİ DEMİRDAŞ - 6 yıl Önce

halk eğitim merkezi aricilik kursu açamaz mi
bizler eğitim alip doğru aricilik yapmak istiyoruz

SIRADAKİ HABER