Arık’tan Cüzzam açıklaması

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Dünya Cüzzam Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Arık, açıklamasında; “1400 Yıl önce peygamber efendimiz(a.s) bir hadisinde “CÜZZAMLI OLAN KİŞİDEN ARSLAN’DAN KAÇAR GİBİ KAÇINIZ” İfadesiyle cüzamlı hastaların diğer kişilerden ayrı tecrid edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.Bu gün ise tıp bilimleri bu Hadis-i Şerifi teyit etmektedir” dedi.

Arık’tan Cüzzam açıklaması
Haber Merkezi

“Her yıl Ocak ayının son Pazarı " Dünya Lepra (Cüzzam) Günü " olarak ilan edildiğini belirten Arık, şunları söyledi; “Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır. Bu haftanın amacı, toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni Lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar oluşabilmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde Lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir”

Arık açıklamasını şu sözleriyle tamamladı; “Yıllar önce bu hastalığı bulan ve tedavi yöntemleri geliştiren Müslüman doktor İbni Cessar’dır.Neden İslam dünyasının yetiştirdiği Tunuslu Tıpçı İbni Cessar’ın bu konuda yaptığı çalışmalar dünyada bilinmiyor?Ecdada bağlılık böyle zamanlarda ortaya çıkar.Biz kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Müslüman doktor Tunuslu İbni Cessar’ın bin yıl önce Cüzzam’ın teşhisini yaparak, tedavi yöntemini bulduğu “Cüzzamlıların  ölümle baş başa olduğu devilerde bu  dehşetli hastalığı teşhis etti, sebeplerini inceledi ve tedavi şekillerini gösterdi. İbni Cessar cüzzamlı hastalara diğer hastalardan ayırıp özel bir tedavi uyguladı. O devirlerde kilise bile cüzzamlılara kapısını kapatıyor, Cüzzam hastalarını bir çukura koyuyor, sonra da ıssız bir adada ölüme terk ediyordu”

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER