Arık’tan meme kanseri uyarısı

Bolu İl Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut ARIK’ın Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olması dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulunarak; “Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. Her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır” dedi.

 Arık’tan meme kanseri uyarısı

Arık açıklamasının devamında; “Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan ve erken evrede tespit edildiğinde iyileşme şansı %98 olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip bilinçlendirilmesi önem arz eder.  2004 yılından beri kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin öneminin ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Meme kanserinin belirtilerini ; memede ele gelen  kitle, ağrı, meme başında akıntı, kitle olan memenin yukarıda, dik ve dolgun olması, meme derisi üzerinde ödem ve portakal kabuğu görünümü, deride kızarıklık, ülserasyon, pullanma, meme başında sonradan olan içe çökme, komşu lenf bezlerinde büyüme, bir memenin anormal şekilde diğerinden büyük olması şeklinde sayabiliriz”

Arık, açıklamasını şu sözleriyle tamamladı; “Meme kanserinden korunmak için düzenli beslenme alışkanlığı sağlanmalı, fiziksel aktivite yapılmalı, doğumdan sonra en az 1 yıl bebek emzirilmeli, düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, düzenli olarak sağlık personeline meme muayenesi yaptırmalı ve düzenli olarak mamografi çektirilmesi  gereklidir. 20 yaş üzerindeki tüm bayanlar her ay adet başlangıcından 1 hafta sonra düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Eğer kadın adet görmüyorsa her ayın aynı gününde kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. 40 yaş üzeri her bayanın iki yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekmektedir. İllimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)Ulusal Meme Kanseri tarama standartları çerçevesinde 40- 69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekilmektedir. Ayrıca KETEM de rahim ağzı kanser taraması ve kolon kanser taramaları da yapılmaktadır.  Unutmayın; Kendi Kendine Meme Muayenesi Hayat Kurtarır”

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
bozkurt
bozkurt - 6 yıl Önce

bolumuzda onkoloji bölümü ve onkolog yok üniversite hastanesinde bir onkolog vardı oda yutdışına bir yıllığına görevli gidince hastalar ortada kaldı hastane var ama ekip yok.siz kanserden bahsediyorsunuz.

SIRADAKİ HABER

banner128