Arkadaşları olayı anlattı BÖYLE TACİZ OLMAZ!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bir öğrencinin ders sırasında tacize uğradığı iddiaları basına yansırken konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapan gazetemiz, olayın aslına ulaştı.

Arkadaşları olayı anlattı BÖYLE TACİZ OLMAZ!

Özel Haber: Kasım Şahin

Konuyla ilgili olarak basına yansıyan haberlere göre; olay 26 Ekim Çarşamba günü Psikoloji Bölümünün dersi sırasında gerçekleşti. Tacize uğradığını söyleyen H.A.’nın iddiasına göre, derste sunum yapmak için sırasından kalkan H.A.’nın arkasından sert bir şekilde temas edildi.  Bağırarak tacizci erkek öğrenci V.Y.'yi kendinden uzaklaştıran H.A. sinir krizi geçirerek ağlamaya başladı. Öğrencinin iddiasına göre, derste bulunan diğer öğrenciler sunumlarını gerçekleştirmeye devam ederken, ders hocası dahil hiç kimse olaya ses çıkarmadı.  Tacize uğrayan H.A ders bitiminde Rektörlüğe ve Polise giderek şikayetçi oldu.

KIZ ARKADAŞI TEHDİT ETTİ

Yaşanan olayın ardından tacize uğradığını iddia eden H.A. isimli öğrencinin, kendisini taciz ettiğini öne sürdüğü erkek öğrenci V.Y.’nin kız arkadaşı tarafından da tehdit aldığı ve konuyla ilgili polise şikayet dilekçesi yazdığı bilgisine ulaşıldı.

REKTÖRLÜK TALİMAT VERDİ

Edinilen bilgiye göre şikayeti alan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü, iddiaların araştırılması için ilgili birimin Dekanlığına talimat vererek, konunun rapor edilmesini istedi. Konuyla ilgili olarak ilgili Dekanlığın sunacağı rapora göre, tacize uğradığını iddia eden öğrencinin iddiası kanıtlanırsa, V.Y. hakkında  Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin sekizinci maddesi gereği, V.Y.’ye Yükseköğretim kurumundan iki yarıyıl için uzaklaştırma cezası verilebilir.

ARKADAŞI OLAYI ANLATTI; “BÖYLE BİRŞEY YOK, ŞAŞKINIZ!”

Olayın yaşandığı sırada sınıfta bulunan ve ismini vermek istemeyen bir kız öğrenci yaşanan olayı ayrıntılı bir şekilde gazetemize anlattı. İsmini vermek istemeyen öğrencinin anlattıkları ise şöyle;

“SINIFTA ARKADAŞI YOK”

“Sınıfta 60-65 kişi civarındaydık. Taciz iddiasında bulunan arkadaş bizim bir sınıf üstümüz ve bu dersten kalmış, dersi tekrar alıyor. Olayla ilgili polise şikayette bulundu ve polise de söyledim, bu iddiayı öne süren arkadaş yabancı uyruklu ve kültürel problemlerden ötürü yani kendi ülkesinin kapalı bir toplum olmasından dolayı yanlış anlaşılmaya belki daha müsait birisi olduğundan kaynaklanıyor olabilir. Sınıfta kalmış ve bu dersi tekrar alıyor olması da onun için bir stres faktörü olabilir. Üst sınıf olduğu için sınıfta arkadaşı da yok”

“İFTİRA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”
Olay şöyle gerçekleşti. Biz derste hepimiz sırayla tahtaya çıkıp sunum yapıyoruz.  Önce kız arkadaşımız çıktı ve arkasından da erkek arkadaşımız tahtaya çıkacaktı. Arkadaşımız tahtaya çıkacağı esnada kız arkasına döndü ve arkadaşımıza çarptı. Yani aslında kendisi çarptı ama, olayı farklı lanse etti. Sonra ağlamaya başladı, hiç kimse ne olduğunu anlamadı. Sonra dışarı çıktık ve neden ağladığını sorduk. Acaba sunumu kötü geçti de ondan mı ağlıyor diye düşündük. Sonra beni taciz etti demeye başladı. Sınıfta 60-65 kişi var, arkadaşımızın da aynı sınıfta kız arkadaşı var, böyle bir ortamda böyle bir şey yapması zaten mümkün değil. Biz iftira olduğunu düşünüyoruz. Belki orada başka bir erkek arkadaşımız olsa aynı olayı o yaşayacaktı. Kız arkadaşın anlattığı gibi bir taciz olayı kesinlikle olmadı, böyle bir olay yaşanmadı, çok şaşkınız.

“GARANTİ VERİRİZ”

“Sonra ders hocamıza şikayete gitti kız ve hocamız, ‘kızım sen zaten kendin çarptın, istersen yine de şikayette bulunabilirsin’ dedi. O anı yaşayan sınıftaki bütün arkadaşlarımız da gitse hepimiz böyle bir taciz olayının yaşanmadığına garanti veririz. Kız Rektörlüğe şikayet etmiş, karakola şikayet etmiş. Biz de gittik ve böyle bir olayın olmadığı yönünde ifade verdik. Derslere de gelmeyen birisi ve zaten tekrar kalma olasılığı olduğu için acaba dersin hocasını mı zor durumda bırakmak istiyor bilmiyoruz”

“BABAMIN OĞLU DEĞİL”
Bu durum arkadaşımızın hem eğitim sürecine etki eder, hem siciline işler. Bizler psikolog olacağız, sonuçta bu kişinin şikayet ettiği çocuk da benim babamın oğlu değil ama ben gördüğüme şahitlik etmek zorundayım.  İftira gerçekten çok kötü bir durum.  Biz tüm sınıf olarak arkadaşımızın iftiraya uğradığını düşünüyoruz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerife Özerden
Şerife Özerden - 4 yıl Önce

çok garip gerçekten bu şahitlik yapan arkadaşlar önce arkadaşımıza akli melekeleri yerinde değil şeklinde açıklamalarda bulundu şu an olayı ne alakaysa iftiraya çeviriyorlar.aynı sınıftan kişiler v.y nin sınıfta sevilmediğini de söylüyorlar işin ilginç tarafı.bölümün bir üst dönem öğrencisiyim o sınıftan çok üst ders aldım sınıfın arkasına geçip birbirlerini öpmelerini çok izledik hem de hoca dersteyken.arkadaşların bunu kültüre yıkarak olayı çarptırması ne kadar ilginç kendileri bunu normalleştiriyor diye herkes aynı şekilde davranmak zorunda değil.tacizi her kadın algılayabilir yanlışlıkla oldu madem neden özür dilemedi.tacizi ve tacizciyi meşrulaştıran bu zihniyet beni çok tedirgin ediyor

adnan adnan
adnan adnan - 4 yıl Önce

bence de çok garip. söz konusu olayın nasıl geliştiği hakkında birazcık olsun fikri ve bilgisi olmadan bilgisayar da kendini belki de başkalarını tatmin etmek için açıklama yapmak ne kadar garip. evet olay sınıfta oldu. ve sınıfta toplam da 65-70 kişi vardı. konuştuğum herkes bu olayın hiçbir şekilde taciz olmadığını (ben kendim de gördüm, geri geri gelen kızın kendisiydi)söylüyor. ama bizler her nedense bunu illa farklı bir şekilde anlayıp ve algılayıp insanları karalamaya yönelik inanılmaz derece de potansiyel sahibiyiz. orta da hiçbir şekilde taciz diye bir şey yoktur ( söz konusu olayı tam olarak gören biri olarak bunları söylüyorum).

Bulut Altundal
Bulut Altundal - 4 yıl Önce

ortada sadece iddiaya dayalı bir olay varken birilerinin işgüzarlık yapıp olayın yaşandığı sınıfta yerde olmamasına rağmen konuyu illede oldu diye savunması çok trajikomik bir durum.

Şerife Özerden
Şerife Özerden - 4 yıl Önce

yorumuma verilen cevaplara ithafen konuşuyorum olayı görmedim evet bu konuda haklısınız.olayı gerçekleştirdiği iddia edilen şahsın abisi bana olay savcılıkta yorum yapmaya açık değil demişti görüyorum ki sizi uyarmayı unutmuş.bu arada her savunmanızda sayı değişir bu da o derece traji komik önce65-70 sonra 60-65 en son 60 ı bulabildiniz arkadaşlar.lütfen tutarlı olun yorumlarınız biraz tutarsız geldi.adnan adnan yorumunda subliminal bir mesaj mı var almam gereken.neyse arkadaşlar ben de sizi şikayet etmek istemem yorumlatınız beni buns zorluyor.olayı 60 kişinin aynı anda görmesi de çok trajı komik pür dikkat hepiniz dinliyorsanız dersi helal olsun size

mai
mai - 4 yıl Önce

senden başka yazan herkes olayı gören, bilen ve bu süreci takip eden kişilerdir, yani bilirkişilerdir. sanırım canı sıkılan insanlar var şikayet etmeye yer arayan.bu arada sınıf sayısına takılmışsın insanlar orda sınıfı mı saydı? akılda kalan yaklaşık sayılar söylendi.buna takılman çok ılgınç arkadaşım, güldüm

SIRADAKİ HABER

banner128