“Arkaya doğru ilerlemeyeceğiz” eylemi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören yaklaşık 350 öğrenci otobüs azlarına yapılan zamları ve ayakta gitmek zorunda kaldıkları gerekçesiyle, “Arkaya doğru ilerlemeyeceğiz” eylemi yaptılar. Öğrenciler yürüyüş sırasında, “Rektör sen de otobüse bin”, “Belediye şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları eşliğinde üzerine yazdıkları, “Beleş Otobüs” maketi ile birlikte yürüyüş yaptılar.

 “Arkaya doğru ilerlemeyeceğiz” eylemi

Haber: Kasım ŞAHİN

AİBÜ öğrencileri dün öğle saatlerinde dikkat çekici bir eyleme imza attılar. Halk Otobüslerine yapılan öğrenci biletleri zamlarını ve ayakta yolculuk yapmak zorunda kaldıklarını belirten yaklaşık 350 öğrenci, maketten yaptıkları halk otobüsü eşliğinde Eğitim Fakültesi önünden Activite merkezi önüne kadar yürüyüş yaptılar. Rektörlük binası önüne gelen kalabalık elerlideki pankartlarla bir müddet oturma eylemi yaptıktan sonra, “Rektör otobüse bin” sloganı attılar. Öğrenciler, “Arkaya doğru ilerlemeyeceğiz” “Havuz çok güzel sen de gelsene” “Rantçı otobüs değil, halkçı otobüs” “Belediye şaşırma sabrımızı taşırma” ve “Sınavlara geç kalmak istemiyoruz” gibi sloganları da atarak protestoda bulundular. Bir erkek öğrenci patenleriyle katıldığı eylemde, “Bizimde tekerleğimiz var ama bu kadar tripli değiliz. Abisünün. Alooo bizler öğrenciyiz” pankartı ile bir kız öğrencinin elindeki tencereye vurarak ses çıkartması bir hayli ilgi çekti.

Zamları ve otobüslerin yetersizliğinden şikayetçi olan eylemci öğrenciler adına bir konuşma yapan Tuğba Güleryüz, şunları söyledi; Bizler  Abant  İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri olarak niteliksiz ulaşıma, balık istifi yolculuğa , sonu gelmeyen kuyruklara bunlar yetmezmiş gibi bir de zam gelmesine karşı artık isyan ediyoruz , arkaya doğru ilerlemiyoruz.

Bilindiği üzere üniversite ulaşımı sene başında Karaköy kooperatifinden alınmış, Bolu’da ki otobüs şirketleri tek bir çatı altında toplanarak Bolu belediyesine bağlanmıştır. Belediyeye  bağlanmasıyla  birlikte devam eden ulaşım çilesi Bolu Kartı çıkartmak için ikametgah aldırma, üzerine 10 TL verme zorunluluğu ve kartı almak için saatlerce beklenen sıra, yeni ulaşım çilesinin habercisi olmuştur. Bu sistemin final döneminde getirilmiş olması bizleri ayrıca mağdur etmiştir. Yeni sistemle kampüse çıkarılan otobüs sayısı düşürülmüş ve kalkış saatleri değişmiş, öğrencilerin üniversitedeki geliş-gidiş saatleri  dikkate alınmamakla birlikte araçtaki koltuk sayıları da son derece azalmıştır.

 Bizler  Abant  İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri olarak zaten kötü olan Karaköy ulaşımına, bir çözüm beklerken, yeni sistem ile birlikte araçların azalmasıyla daha da mağdur edildik.  Uzun  uzun  kuyruklarda ya da ara duraklarda bekleyip derslere geç kalmak artık her gün yaşadığımız bir sorunumuz haline geldi. Azalan koltuk sayılarıyla araçların yarıdan daha fazla ayakta yolcu alma kapasitesi artmış boş araç göndermek yerine duraklardan nefes alacak bile yer kalmayana kadar öğrenciler güvensiz taşımaya mahkum edilmiştir. Ayrıca daha çok yolcu almak için kilitlenen koltuklar, engellilerin de ulaşım  hakkını yok saymaktadır.

Her defasında arayıp şikayet edilmesine rağmen hiçbir cevap alınamadığı gibi çözüm adına herhangi bir adım atılmayan bu sistemin sorumlularına, ÖTK tarafından teşekkür edilmiş bizim için kabul edilemez bir durumdur. Sınavların da başlamasıyla daha da mağdur olacağımız günlerin gelecek olması  bizi zor günlerin beklediğini gösteriyor.

Bizler  Üniversitesi öğrencileri olarak , belediye araçlarının diğer güzergahlardan çıkaramadığı ücretleri bizim üzerimizden çıkaramaya çalışmasına ve insanca bir ulaşım sağlamamasına rağmen ödetmeye çalıştıkları zamlara karşı müşteri değil öğrenciyiz diyoruz. Bu ulaşım çilesine karşı artık sessiz kalmıyoruz ve taleplerimizi sıralıyoruz. Merkezden , E-5 ‘ten  , Sümerden , Tokiden ve üniversiteye ulaşan bütün güzergahlardaki araçların sayıları arttırılsın ve kalkış zamanları sıklaştırlsın. Diş Hekimliği ,  Tıp Fakültesi , İlahiyat ve Mühendisliğe özel seferler yapılsın. Ara duraklarda bekleyen öğrenciler için ek araç gönderilsin. Merkez E-5 araçları ara durakları geçmesin.               Kampüse çıkan araçlar öğrencilerin dolmasını beklemeden hareket etsin. Ayakta yolcu almak makul sayılara çekilsin. Engelliler için ayrılan  koltuklar amacına uygun kullanılsın. Kampus içi ulaşım (ring) ücretsiz olsun. Bolu kart dolum merkezleri çoğaltılsın. Yapılan zamlar derhal geri çekilsin. Bu taleplerimiz gerçekleşene kadar hakkımızı aramaya devam edeceğimizi ve bu rezil ulaşım sistemine karşı sessiz kalmayacağımızı ilk eylememiz olan bu yürüyüşümüz de duyuruyoruz.


Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128