Arsa kavgasından tahliye kararı çıktı

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Seben'e bağlı Susuz köyünde yaşayan S.İ. ve M.İ adlı iki komşu arasında arsa sınırları yüzünden çıkan kavganın davası dün Bolu Adliyesinde görüldü. Kasten Adam öldürmeye teşebbüsten tutuklu yargılanan S.İ. tahliye edildi.

Arsa kavgasından tahliye kararı çıktı

Haber: Semih BAYKAL

1 Aralık 2015 tarihinde Seben'e bağlı Susuz köyünde yaşayan S.İ. ve M.İ. adlı iki komşu arasında arsa sınırları yüzünden Ören Mevkiinde kavga çıkmıştı. Bu kavga'da S.İ. yanında taşıdığı bıçakla M.İ.'yi göğsünden yaralamıştı. Daha sonra S.İ. kolluk kuvvetleri tarafından yakalanarak cezaevine gönderilmişti. Dün de S.İ. hakkında Kasten Adam Öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla ilk kez Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Dava'ya Müşteki sanık sıfatıyla M.İ.'de kasten yaralama suçlamasıyla katıldı. Dava'da ilk olarak ifade veren S.İ. komşusu M.İ. 3 seneye kadar aralarında hiçbir sorun olmadığı söyleyerek; " M.İ ile aramızda 3 sene kadar bir sorun yoktu. Ama olay günü öncesinde aramızda köpeklerimin M.İ.'nin tavuklarını öldürmesinden, onunda arazinin etrafını taşla çevirmesi sonra kuzumun ölmesinden ve arazim üzerinde bulunan sanayi atıklarının aktığı kanalizasyon borularından dolayı sorunlarımız oldu. Bu kanalizasyon borularının kaldırılması içinde ben yetkili yere müracaat ettim. Olay günü de ben koyunlarımı otlamak için Ören Mevkiine gittim. orada hayvanlarımı otlatırken M.İ. bir anda sen beni nasıl şikayet edersin diye tüfekle üzerine atladı. Bende tüfeğiyle bana ateş etmesin diye namlusundan tuttum. Bu sırada arka cebimden çıkardığım çakı bıçağını M.İ.'ye vurdum. Daha sonra elinden tüfeği aldım ve yere attım. Daha sonra onun üzerine çıkarak benimle uğraşmaması gerektiğini söyledim. Tüm olaylar bundan ibarettir. Bu olaylardan dolayı çok pişmanım" diye söyledi.

"TÜFEĞİ AVLANMAK İÇİN TAŞIYORDUM"

S.İ.'nin ifadesinden sonra kasten yaralamaya teşebbüs suçuyla yargılanan M.İ ifadesini verdi. M.İ ifadesinde S.İ.'nin yalan söylediğini ifade ederek; " S.İ. yalan söylüyor. S.İ.nin tarlasına bulunan kanalizasyon borularının saçlarından akan sular benim tarlam geliyordu. Ben de bu durumun çözülmesi için S.İ.'yi defalarca uyardım. Daha sonra burayla ilgili ben ölçümcü getirttirdim ve S.İ.'nin benim tarla tecavüz ettiğini öğrendim. Bunun üzerine ben de S.İ. hakkında dava açtım. olay günü de ben köyden bir kaç arkadaşla tarlalara bak ve av yapmak üzere görüştük. Bende eve giderek tüfeğimi aldım. tüfeğimi aldıktan sonra da tarlalara  bakmak için yola çıktım. Ören Mevkii'ne geldiğim sırada da önümde küçük bir hayvan sürüsü gördüm. Hayvan sürüsünün kime ait olduğuna baktığım sırada S.İ.'yi gördüm ve bunun üzerine yolumu değiştirmeye karar verdim. O sırada S.İ önüme çıktı ve sen benim düzenimi nasıl bozarsın diye üzerime saldırdı. Bende tüfeğimin dipçiğiyle ona vurdum. ondan sonra bir anda gözlerim karardı ve yere yığıldım. Ayıldığım da tüfeğimin önümde olduğunu ve S.İ.'nin kaçtığını gördüm. bende ayağa kalkara köye gitmeye çalıştım. o sırada bir sigara yakmak isterken sol tarafımın yaş olduğunu fark ettim. direk köyün girişinde bulunan eniştemin evine gittim. O da beni hastaneye götürdü" dedi.

KARAR

İfadelerin alınmasından sonra kararını açıklayan Mahkeme Heyeti ilk olarak Kasten Yaralama Suçuyla yargılanan M.İ.'ye 120 gün adli para cezası verdi. Daha sonra tüfek kullandığı için bu cezayı 180 güne çıkardı. Ama ağır tahrik altında kaldığı gerekçesiyle bu cezayı 90 güne indirdi. son olarak Mahkeme heyeti kendi inisiyatifini kullanarak bu cezayı 75 gün yani Bin 500 TL para cezasına çevirdi ve bu cezayı da uygulamama kararı verdi. Mahkeme Heyeti  tutuklu yargılanan S.İ'ye ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ama Mahkeme Heyeti S.İ.'nin bu olayı ağır tahrik altında gerçekleştirdiğine kanaat getirerek tahlisine karar verdi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128