Artık Anlayan Anlar

Erol YILDIZ yazdı...

 Artık Anlayan Anlar

Tam bir haftadır yemeden içmeden kesildim dostlar. Yazımı bile zor karaladım. Artık beğenirsiniz beğenmesiniz o sizin bileceğiniz konu. Hayat ne kadar zor bilir misiniz? Geçim zor. Yaşam zor. Ekmek pahalı. Eve alınan malzemeler cep yakıyor. Pazar almış başını gidiyor. Sebze meyve bizlere küsmüş. Etler artık sofraya yabancı. İneklerimiz dil öğrenirse kendilerini dış ülkelere atarak iş arayacak konuma gelmişler. Cep delik cepken delik. Şunun şurasında ay dediğin nedir ki, hemen geliyor. 15 bin lira ile gel de geçin bu ülkede. Sen zeytin, peynir kaç para bilir misin? Nereden bileceksin. Neyse boş ver. Sen bu aldığın ile nasıl geçineceksin merak içindeyim. Benim vekilim olarak seni böyle görünce, üzüntümden yemeden içmeden kesildim.

İsim verip de tam seçim günü reklam etmeye gerek yok. Reklam bedava değil sonuçta. O da parayla. Bir vekilimiz ne demiş? “Yok kardeşim bu ülkede geçim zor. Aldığımız 15 bin lira yetmiyor. Maaşlara zam olması gerekir.” Bence çok haklı. Asgari ücretler 2.500 lira olsun. Sizin maaşlar zaten otomatik olarak artacaktır. Ne de olsa her şey elinizde. Sıkılmanıza da gerek yok. Bunca lafı ettim diye. Ben adınıza kızarıp bozardım.

Başında fötr şapkası, çok zengin biri markete girmiş ve tezgahtara sırasıyla bir teker eski kaşar, bir teneke beyaz peynir, on kangal sucuk, iki kilo pastırma, on kilo bal sipariş ettikten sonra parasını uzatmış. O sırada arkasında bekleyen işçi merak ederek sormuş. “Bey amca çok merak ettim. Bunca malzemeyi ne yapacaksınız?” “Damadıma alıyorum. Kızımın bütün işlerini yapar da ondan. Elini bir şeye sürdürmez. Evi çekip çevirir, temizler.” Bey amca sen bana şunlardan 100’er gram al. Ben senin bütün sülalenin evini temizlerim” demiş.

950 lira asgari ücret ile adeta cambazlık yapan dostlarıma soruyorum. Bu işi nasıl yaptığınızı bana anlatırsanız, öğrenmek için birkaç kuruş ödeyebilirim. Kurs ücreti olarak kabul edin. Bir ekmek 1 lira. Yüz gram zeytin 1.5 lira. Yüz gram peynir 1.5 lira. Etti sana 4 lira. Evde var üç kişi. Etti 12 lira. Ayda yapar 360 lira. 300 ev kirası etti mi sanan 660. Pazarı bakkalı okulu derken, ben anlamış değilim. Bunu söyleyen vekile bakarsak, sanırım o uzayda yaşıyor. Uzaya çıkmamışsa şayet milleti aptal yerine koyduğu belli. Her şey ortada aleni. Ne diyeyim. Allah akıllandırsın. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128