Artık depremde ölmek istemiyoruz##hb_manset.gif

12 Kasım 1999 Depreminin 13.yılı nedeniyle Necip Fazıl Kültür Merkezinde bir anma programı düzenlendi. Program sonunda belediye meydanında depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için temsili olarak balon uçuruldu....

Artık depremde ölmek istemiyoruz##hb_manset.gif

12 Kasım 1999 Depreminin 13.yılı nedeniyle Necip Fazıl Kültür Merkezinde bir anma programı düzenlendi. Program sonunda belediye meydanında depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için temsili olarak balon uçuruldu. Depremin 13.yıldönümü için gökyüzüne temsili olarak bırakılan 13 balon vatandaşlardan büyük bir ilgi gördü.13 yıl önce meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde; İlimizde, 48 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 353 vatandaşımız ise yaralanmıştı.

 

12 Kasım 1999 Depreminin 13.yılı nedeniyle Necip Fazıl Kültür Merkezinde bir anma programı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başlayan program Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti. Bolu’nun 13 yıl önce mahşeri bir gün yaşadığını söyleyen başkan Yılmaz; “O günü çok iyi hatırlıyorum. Eşimle tam dışarı çıkmak üzere hazırlık yapıyorduk. Birden mahşeri bir gürültü ile depremi yaşadık. O sırada arabayla yola çıktık baktım cebimde benzin alacak para yok. Ama benzin almamız gerekiyor. Yolda iki benzincide bana parayla benzin vereceğini söyledi. Allah razı olsun Adnan Daylan’ın benzin istasyonundan arabamın deposunu ağzına kadar ücretsiz olarak doldurdum. O günün gürültüsü ve patırtısı içinde yaşananları bugün bile anlatmak inanın çok zor.Bolu’da çok fazla ölüm olmaması kentimiz için büyük şanstı.Yaşadığımız tüm acılar deprem gerçeğiyle ne kadar iç içe olduğumuzu gösteriyor.Japonya’da 8 büyüklüğünde deprem olmasına rağmen hiç kimse ölmüyor.Türkiye’de ise 5 büyüklüğünde deprem olduğunda bile ölümler karşılaşıyoruz.Bu konuda en önemli görev belediyelere düşüyor.Belediyelerin bina ve ev yapımına çok büyük oranda hassasiyet göstermesi gerekiyor.Merkezi hükümet bu konuda çok önemli bir karar aldı.1999 depreminde zarar gördüğü tespit edilen  binaları yıkma kararı aldı. Bu yüzden Bolu’da depremde zarar gören binaları dikkatli ve özenli bir şekilde tespit ederek belirleme aşamasına gireceğiz.” Dedi. Daha sonra programda Yasin-i Şerif okundu ve mini bir Tasavvuf Musikisi konseri verildi. Programın devamında 12 Kasım 1999 depremiyle ilgili slayt gösterimi yapıldı. Son olarak belediye meydanında depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için temsili olarak balon uçuruldu. Depremin 13.yıldönümü için gökyüzüne temsili olarak bırakılan 13 balon vatandaşlardan büyük bir ilgi gördü ve takdir topladı. Daha sonra meydanda kurulan standlarda vatandaşlar tarafından Kızılay’a kan bağışı yapıldı.

 

Düzce’de de hüzün vardı

1999 yılında Bolu’nun ilçesi olan Düzce’de de depremde hayatını kaybedenler düzenlenen törenlerle anıldı.12 Kasım 1999 Düzce depreminde hayatını kaybedenler, felaketin meydana geldiği 18.58'de sirenler eşliğinde anıldı. Düzce Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, ''Depremi unutmadık, unutturmayacağız'' ve ''Sağlam binalar istiyoruz'' yazılı pankartlar ve el fenerleriyle Anıtpark'a yürüdü. Atatürk Anıtı'nın önünde toplanan grup adına konuşan Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, felaketin 13. yılında hayatını kaybeden vatandaşları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Şenol, 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde ayakta kalan binaların onarım sürelerinin sona erdiğini anımsatarak,  ''Ağır hasarlı binaların acilen ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Orta hasarlı binaların onarım süresi bitti. Bu binalara çözüm getirilmesini, yerel yönetimlere ruhsat verme sorumluluğundan kaynaklanan yapı denetimi görevini hatırlatmak istiyoruz. Başta prefabriklerden atılanlar olmak üzere insan onuruna yakışır, sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşamak her insanın hakkıdır. Depremi asla unutturmadık ve asla unutturmayacağız.'' Dedi. Grup, hayatını kaybedenler için depremin meydana geldiği 18.58'de sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulundu. 

 

Bolu büyük bir felaket yaşamıştı

 

Bolu bundan tam 13 yıl önce merkez üssü Kaynaşlı olan büyük bir felaket yaşamıştı.12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde; İlimizde, 48 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 353 vatandaşımız ise yaralanmıştı. 2 bin 399 konut ağır hasarlı, 6 bin 2 konut orta hasarlı olmak üzere, toplam 8 bin 401 konutta kullanılamayacak duruma gelmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128