Artık yeter adalet istiyoruz

Ülkemizde yaşanan işçi ölümlerine ve Hükümetin yapmış olduğu Doğalgaz ve Elektrik fiyatlarına 1 Ekimde 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, %9 zam yapmasını eleştirerek basın toplantısı düzenleyen Disk Emekli Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan;" Artık yeter; adalet istiyoruz, ve diyoruz ki, adalet yoksa, eşitlik yoksa, emek düşmanlığı, ayrımcılık ve iş cinayetleri devam ediyorsa, elimiz sizin yakanızda olacak" dedi.

 Artık yeter adalet istiyoruz

Haber: Semih BAYKAL

 

Yapığı basın açıklamasında Özkan şunları söyledi; " İş cinayetleri aralıksız sürüyor. Soma'da 30i işçi, Torunlar inşaatta 10 işçi, her gün ülkenin değişik kentlerinde en az 5 işçi ve 28 Ekim 2014 ferihinde Karaman Ermenek'ten gelen facia haberi. Ülke adeta iş cinayeti tarlasına dönmüş bulunuyor. Evet, 28 Ekim 2014 tarihinde öğlen saatlerinde, Karaman Ermenek'te, 18 madenci suyun bastığı ocak'ta mahsur kaldı. Ne yazık ki, yine özel sektör, yine maden ve yine iş cinayeti, karşı karşıya olduğumuz facia öncekilerin tekrarından başka bir şey değildir. Bu facia duyulur duyulmaz, gerekli tedbirleri almayan ve aldırmayan sorumlu bakanlar televizyon ekranlarında boy göstermeye başlayıp, her seferinde duyduğumuz, ihmal varsa gereği yapılacak, sorumlular hesap verecek Hep aynı nutuk. Artık yeter; biz Katliamdan, Katliama çizme giyen bakanları görmek, her katliamdan sonra söylenen yalanları ve temennileri tekrar tekrar duymak, istemiyoruz. Artık yeter; adalet istiyoruz, ve diyoruz ki, adalet yoksa, eşitlik yoksa, emek düşmanlığı,ayrımcılık ve iş cinayetleri devam ediyorsa, elimiz sizin yakanızda olacak" diye söyledi.

" HALKIMIZ BU ZAMLARA ALIŞTIRILMAKTADIR"

Hükümetin 1 Ekim 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Doğalgaza ve Elektriğe yaptığı yüzde 9'luk zammı da eleştiren Özkan; "  Bildiğiniz gibi hükümet, Doğalgaz ve Elektrik fiyatlarına 1 Ekimde 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, %9 zam yaptı. Hükümet, her yıl aynı senaryoyu sahneye koymakta ve kış aylarını fırsat bilerek kışın temel tüketim ürünü olan enerji ürünlerine Ekim ayında zam yapmaktadır. Her yıl tekrarlanan bu rutin uygulama çok cılız birkaç açıklama dışında fazlaca tepki çekmemektedir. Halkımız bu zamlara alıştırılmaktadır. Kuşkusuz bu zam, içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu tüm emekçi kesimleri vuracak ve onları yoksulluğa sürükleyecektir. Zira sanayi ve hizmet sektörlerinin temel girdilerinden olan enerji ar fiillerine yapılan bu zam, diğer tüketim ürünlerinin fiyatlarının peş peşe artmasına yol açmaktadır. Ülkemizin, dar ve sabit gelirli yurttaşlarının, hayatlarını çekilmez hale getiren bu uygulamaların asıl nedeni, insana yatırım yapmayıp, her şeyi kısa yoldan para kazanma üzerine kuran ve bunca doğal kaynağına rağmen bu ülkeyi enerjide dışa bağımlı hale getiren iktidar politikalarıdır. Elbette bu politika sadece bu günkü iktidarın uygulaması değildir. Geçmişten bu güne uzun yıllardır, Türkiye'yi yöneten birçok iktidar, uluslar arası sermayenin önlerine koyduğu ekonomik programı uyguladı. Dolayısıyla kendi kendine yetecek kaynağa sahip olan bu ülkede, ülkenin kaynaklarını değerlendiren planlı bir enerji politikası izlenmemiş ve gerekli yatırımlar yapılmayarak, Türkiye enerjide dışa bağımlı hale getirilmiştir. Biz çok iyi biliyoruz ki, eğer Türkiye'yi yöneten iktidarlar, planlı bir yatırım programı izlemiş olsalardı bu gün ülkemiz dışa bağımlı olmayacaktı. Ancak hepinizin de yakından takip ettiği ve bildiği gibi, 1980'li yıllardan buyana ülkemizde uygulanmakta olan liberal politikalarla, devletin planlama yapması ve halkın ihtiyaçlarını gözeten yatırımlara yönelmesi engellenmiş ve 76 milyon insanın geleceği uluslararası tekellerin insafına terk edilmiştir" diye ifade etti.

"BİRLEŞİK MÜCADELEYİ ÖRMEK ZORUNDADIRLAR"

Eğer tüm emekçiler ve emekliler geçim sıkıntısı çekmeden huzurlu bir yaşam sürmek istiyorlarsa emeklerinin karşılığını alabilmek için birleşik mücadeleyi örmek zorunda olduğunu belirten Özkan;" Eğer tüm emekçiler ve emekliler geçim sıkıntısı çekmeden huzurlu bir yaşam sürmek istiyorlarsa emeklerinin karşılığını alabilmek için birleşik mücadeleyi örmek zorundadırlar. Sermaye sınıfı ve onun iktidarı hiç bir zaman alın terimizin karşılığını vermez. Onların tek derdi daha çok kar;daha çok kar dır. Alın terinin karşılığının mücadelesini veremeyenler yaşam mücadelesini de veremezler.Çok şükür İŞİE3İZ var diyenler iş cinayetlerinde ölmeye devam ederler. Emekliler de biraz daha rahat yaşayabilmek için ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırlar.İkinci işte çalışırken maaşlarının %15'i kesilmesin diye kaçak işçilik yapmak zorunda kalırlar. Onurla ve huzurlu bir yaşam için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyi.Kazanmanın başka yolu yoktur. Hükümeti,ülkemiz insanının geleceğini ipotek altına alan,dışa bağımlı ekonomik politikalarını terk etmeye ve içinde sendikamız üyelerinin de bulunduğu milyonlarca insanı kış aylarında mağdur edecek olan bu zammı geri almaya ,tüm demokrasi güçlerini ise rantçı hükümet politikalarına karşı mücadeleye çağırıyoruz" diye belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER