“Aşçıların Büyük Buluşması“

Bu yıl 30.su gerçekleşecek olan Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 27-28 Eylül tarihleri arasında başlayacak.

 “Aşçıların Büyük Buluşması“

Mengen Belediyesi, Mengen Kaymakamlığı ve Mengen Aşçılar ve Turizm Derneği koordinasyonunda gerçekleştirilecek olan festival hakkında açıklama yapan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut; " Bu yıl 30. sunu düzenlediğimiz bu köklü festivalin 30. yıla yakışır bir düzeyde olması için çalışmalarımız hızla sürmektedir. "Aşçıların Büyük Buluşması" adı altında yapılacak olan festivalimizde kurulacak olan stant alanında, turizm sektörüne hizmet eden oteller, restoran ve gıda sektörüne mensup firmaların yanında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Mengen Aşçılar Otelcilik Turizm Meslek Lisemiz, aşçılık federasyonları ve dernekleri yer alacaktır. Ayrıca ilçemize ait gelişmekte olan gıda markalarına, otel ve pansiyonlarımıza, yöresel tatlarımızın sergileneceği köy mutfaklarına da yer verilmesi ile Mengen markasını geniş bir kitleye tanıtma fırsatı bulacağız" dedi.

 

FESTİVAL'DE ONUR AKIN VE İREM DERİCİ SAHNE ALACAK

 

Festivalin akşam etkinlikleri hakkında bilgi veren Başkan Bulut, birinci gününde ki akşam etkinliklerinde Onur Akın Ve İrem Dericinin sahne alacağını, İkinci günün akşamında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Sanat ve Türk Halk Müziğinin çok değerli sanatçıları ile birlikte hemşerimiz Ramazan ÇELİK sahne alacağını belirtti. Ayrıca Festival de Mengen Aşçılar Derneği’nin düzenlediği genç aşçılar yarışması ile 30. yılda 30 Mengenli hanımın yöresel yemek yarışmasının da düzenleneceği, federasyon ve derneklerin düzenleyeceği iddialı etkinlikler de festivalde yer alacağını da ifade eden Başkan Bulut, kamu kurumların, halkın, esnafın, eğitim kurumların ve sivil toplum örgütleri ile birlikte başarılı bir ev sahipliği yapacaklarına yürekten inandığını söyledi.

 

Festival programı ise şöyle;

 

27 Eylül 2014- CUMARTESİ

11.00-Aşçı heykeli önünden kortej yürüyüşü.          

11.30-Festival açılış töreni.

  -Folklor gösterileri

  -Bayanlar arası yöresel yemek yarışması,

  -Kategoriler halinde aşçılar yemek yarışması.

  -Stantların gezilmesi.

14.00- 2.Etap TOKİ Konutları Temel atma töreni.

14.30- Konuklar ve aşçılar piknik yemeği.

19.30- Konser I  -Onur AKIN ve İrem DERİCİ

24.00- Havai fişek gösterileri.

 

 28 Eylül 2014 – PAZAR

10.30-  İlçe halkı ve aşçılarımızla birlikte Mengen’de Kahvaltı.

 Yer : Festival alanı.       

15.00- İlçenin çeşitli yerlerinde folklor gösterileri.

19.00- Konser II  -Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçıları.     

24.00- Havai fişek gösterileri ve kapanış.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128