izmir escort

Asgari ücret 3000 TL olacak##hb_manset.gif

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın yeni yılın ilk flaş açıklamasını Bolu Olay’a yaptı. Asgari ücretin 3000 lira seviyesinde olması gerektiğini söyleyen Sayın;” Ak Parti olarak son 10 yılda kişi başı geliri...

Asgari ücret 3000 TL olacak##hb_manset.gif

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın yeni yılın ilk flaş açıklamasını Bolu Olay’a yaptı. Asgari ücretin 3000 lira seviyesinde olması gerektiğini söyleyen Sayın;” Ak Parti olarak son 10 yılda kişi başı geliri nasıl yükselttiysek Türkiye’de yaşanan gelir adaletsizliğini de en alt seviyelere indireceğiz. Bu bizim tarihsel görevimizdir” dedi.

 

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın kamuoyunda fırtınalar kopartan “emekli milletvekili maaşları” konusunda önemli açıklamalar yaptı. Konunun yurt çapında büyük bir tepki ile karşılandığını söyleyen Ömer Sayın;”Sayın Cumhurbaşkanımız toplumdaki hassasiyeti göz önüne alarak yasayı tekrardan görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine göndermiştir. Başta partimiz olmak üzere mecliste gurubu bulunan tüm partilerin kamuoyunda yaşanan reaksiyonları dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yapacaklarına inanıyorum. Sonuçta bu meclisin vereceği bir karardır” dedi. Türkiye’de şu anda büyük bir gelir uçurumunun yaşandığını vurgulayan Sayın “Bizim partimize her gün en az 10-15 kişi iş umuduyla geliyor. Bu gençlerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu insanların aylık 700 lira’dan yani asgari ücretten iş bulmak için çaba sarf etmeleri dikkatimi çekiyor. Ben bir muhasebeci olarak 20-25 yaşındaki bir çocuğun asgari ücretle çalışması durumunda aldığı 700 lirayla nasıl geçineceğinin bütçesini doğruyu söylemek gerekirse yapamam. Bu çocuklarımız nasıl evlenecek? Çoluğuna çocuğuna nasıl bakacak? Yıllarını bu işe vermiş bir muhasebeci olarak ben 700 lirayla geçim bütçesi yapamıyorsam 20-25 yaşındaki bu gençlerimiz nasıl yapsın? “ şeklinde konuştu. Toplumda tüm çalışanlara aynı ücreti vermenin de doğru olmadığını savunan Ömer Sayın; “Kendini geliştiren, tecrübeli, kalifiye bir elemanla düz bir elemana da doğal olarak aynı rakamı veremezsiniz.” Dedi.

 

Tepkileri olağan karşılıyorum

Ak Parti olarak 2002 yılında göreve geldiklerinde kişi başı gelirin 2600 dolar olduğunu söyleyen Sayın” Bu rakamı aradan geçen 10 yılın sonunda 10.000 dolar seviyesine çıkarttık.2023 yılı hedeflerimiz arasındaki en büyük atılımlarımızdan biri asgari ücretle ilgili olacak. Ak Parti olarak son 10 yılda kişi başı geliri nasıl yükselttiysek Türkiye’de yaşanan gelir adaletsizliğini de en alt seviyelere indireceğiz. Bu bizim tarihsel görevimizdir.”dedi. İnsanların aylık 700 lira üzerinden aldığı asgari ücretle geçinmeye çalıştığı bir ülkede emekli milletvekillerine aylık 8 bin lira üzerinden maaş verilmesinin tepkiyle karşılanmasını normal bulduğunu vurgulayan Sayın;”Bu yüzden dengeli bir düzenlemenin altına imza atılması gerekmektedir. Sayın başbakanımız zam oranı hususunda Sayın Cumhurbaşkanının belirttiği hususlar yönünde bir düzenleme yapılacağının sinyalini yaptığı açıklamalarla vermektedir. Biz önümüzdeki 10 yılda Türkiye’deki asgari ücretin insanca yaşanabilir bir seviyeye yükseltilmesini savunuyoruz. Bence asgari ücret şu anda 2000 ya da 3000 TL olsa kimse emekli milletvekillerine verilecek olan 8000 liralık hatta 10.000 liralık maaşı tepkiyle karşılamaz” biçiminde konuştu.

 

Bu hemen olacak bir şey değildir

Ak parti olarak ellerinde sihirli değneğin olmadığına dikkat çeken Sayın “ Bu hemen olacak bir şey değildir. Yani akşamdan yatıp sabaha kalktığınızda hemen olacak bir iş değildir. Bu Ak Partinin yanı sıra toplumun diğer elementlerinin de katkısıyla olacak bir şeydir. Önümüzde 10 yıllık süreçte adaletsiz gelir dağılımına bir son vermeye mecburuz” dedi.

 

2 yıl vekillik yapan emekli olamaz

Toplumda “emekli milletvekili maaşları” konusunda bazı yanlış anlaşılmaların olduğuna da dikkat çeken Sayın; “Halkımız 2 yıl vekillik yapan birinin milletvekilline hemen hak kazanacağını zannediyor. Oysa burada bahsedilen olay farklıdır. Bir milletvekili diğer çalışanlar gibi ancak yaş, gün ve yıl’ını doldurduğu takdirde emekli milletvekili maaşını almaya hak kazanacaktır. Eski yıllarda 2 yıl vekillik yapan biri anında emekli olma şansını yakalıyordu. Bizim dönemimizde bu kaldırılmıştır. O yüzden 2 yıl vekillik yapan birinin emekli olma hakkı kazanması gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

 

Fotoğrafın bütününü iyi okumalıyız

Olaylara bir de emekli milletvekillerinin penceresinden bakılması gerektiğini söyleyen Sayın; “Bir milletvekilinin geniş ve sosyal bir çevresinin olduğu ortadadır. Özellikle yazın birçok düğüne gitmektedir. Bu düğünde birine para taksa “koskoca milletvekilinin taktığı paraya bak derler” o yüzden en azından bir çeyrek altın takmak zorundadır. Altın fiyatlarının da ne kadar yüksek olduğu ortadadır. Sonuçta bir milletvekilinin sosyal statüsünü sürdürmesi için belli bir emekli maaşına sahip olması gerekmektedir. Ama ülkemizde gelir dağılımındaki uçurum yüzünden bu durum doğal olarak tepkiyle karşılanmaktadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133