Asıl kamuya zararlı olan AKP’dir

Halkevleri derneği Bolu şubesi adına açıklama yapan Ayhan Şentürk Halkevlerinin "kamu yararına dernek" statüsünün Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırıldığına dikkat çekerek; “Bakanlar Kurulu kararına karşı...

Asıl kamuya zararlı olan AKP’dir

Halkevleri derneği Bolu şubesi adına açıklama yapan Ayhan Şentürk Halkevlerinin "kamu yararına dernek" statüsünün Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırıldığına dikkat çekerek; Bakanlar Kurulu kararına karşı gerekli hukuki adımlar atılacaktır asıl kamuya zararlı olan AKP iktidarıdır."dedi.

İktidarın çalışma hayatı ve özelleştirme politikalarına karşı sokakta eylemler yaparak dikkatleri üzerine çeken Halkevleri'nin 50 yıldır taşıdığı 'kamu yararlı dernek' statüsü, bakanlar kurulu tarafından kaldırıldı. Bolu Halkevi adına açıklama yapan Ayhan Şentürk Demokrat Parti ve 12 Eylül dönemlerinde iki kez kapatılan Halkevlerinin tarihinin, gerici ve emek düşmanı iktidarlara karşı verilmiş olan direnişlerle dolu olduğunu söyleyerek; “İki kez kapatılıp, tüm mal varlıklarına el konulan; yöneticileri ve üyeleri türlü baskı ve şiddetle karşılaşan ama halkın içinden her seferinde yeniden doğan bir örgütün adıdır Halkevleri. Gericiliğin, faşizmin, karanlığın temsilcileri daha önce iki kez Halkevlerine saldırmışlardı. Bu süreçte ne devletten beslendik, ne gurbetçileri dolandırdık, ne acıları sömürdük, ne yoksulluğu istismar ettik, ne de bunlardan sermaye yaptık. Böyle de kalmaya devam edeceğiz ve biz böyle temiz durdukça kirliler karşı tarafta sırıtmaya devam edecek. Yüzde doksan dokuzu Müslüman(!) olan bir ülkede, yüzde doksan sekizi yandaş ve din kardeş olan taşeronların çalıştırdığı; çoğu çalışanını aynı secdeye baş koyduğu insanlardan bilinçli olarak seçtiği emekçileri, “girdi-çıktı” hilesi ile kandırıp haklarını gasp edip onlara din iman telkin edip kendileri için han hamam edinenlerin riyakarlığı tarafımızdan yüzlerine vurulmaya devam edecektir.”dedi.

 AKP’nin Halkevlerine saldırması sürpriz değildir

Deniz Feneri'nin "kamuya yararlı dernek" ilan edilip üzerine bir de TBMM üstün hizmet ödülü verildiğinin altını çizen Şentürk; “ AKP iktidarı, sürdürdüğü politikalarla “kamu yararı”nı temelinden dinamitlemektedir. AKP kadrolarının bal tutarken parmaklarını yaladıkları, birkaç yoksula sadaka dağıtırken bir kaç AKP’liyi zenginleştiren, çürümüşlüğünün sembolü Deniz Feneri”ni “kamu yararına dernek ilan edip üzerine bir de TBMM üstün hizmet ödülü verirken, Halkevlerine saldırması bizim için sürpriz değildir. Halkın toplumsal ortak hakları için mücadele eden; parasız eğitim, parasız sağlık; parasız ulaşım, barınma hakkı, su hakkı gibi mücadeleleri her alanda yükselten; aynı zamanda bu topraklarda görülmemiş bir tarihsel süreklilikte ve yaygınlıkta bir eğitim kültür ve sanat örgütü olarak çalışmalarını yürüten Halkevlerinin “kamu yararına dernek“ statüsünün kaldırılması AKP iktidarının zihniyetini de niyetini de açık etmektedir. “ şeklinde konuştu.

AKP iktidarının tekerine çomak soktuk

Halkevlerinin sahip olduğu gericilik karşıtı misyonun ortadan kaldırılmak istendiğine işaret eden Şentürk sözlerini şu şekilde tamamladı;” Bulunduğu her yere bilimi, sanatı, sorgulamayı, özgürlüğü taşıyan Halkevleri, gerici ideolojilerini ve uygulamalarını yaymaları önünde engeldir ve tehlikelidir. Halkevlerinin, sömürücü kapitalist düzen karşıtı hak eksenli mücadelesi AKP iktidarının tekerine çomak sokmuştur. AKP bu uygulamalar karşısındaki en direngen yapıyı yok etmeye çabalamaktadır.

AKP, yeni dönem çok daha azgınca saldırarak tüm demokratik, toplumsal muhalefeti yok etmeyi hedefleyen bir süreci başlatmıştır. En önde gördüğü Halkevleri’ne saldırarak diğer tüm demokrasi bileşenlerine “tehdit mesajı” vermektedir. Bu saldırı dalgası diğer tüm demokratik, toplumsal muhalefet bileşenlerine daha da azgınlaşarak yayılacaktır. Bakanlar Kurulu kararına karşı gerekli hukuki adımlar atılacak, ancak bu saldırı sokakta fiili meşru yollarla geriletilecektir. “Halkevleri kamuya yararlıdır! AKP kamuya zararlıdır!"

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER