banner120

Aşılamada yeni gruba geçiliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Haziran ayında 30 milyon doz Biontech aşısının ülkemize geleceğini bildirdi. Yeni gelecek parti ile birlikte aşılamanın daha da hızlanacağı bekleniyor.

Aşılamada yeni gruba geçiliyor

Haber: N. Halid Altundal

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile bir araya geldi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı sonrası Bakan Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamasında aşı tedariki ve aşı çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

AŞILAMADA YENİ GRUBA GEÇİLİYOR

Koca açıklamasında, “Normalleşme döneminde kısıtlamaların giderek azalacağı ancak bireysel tedbirlerin öne çıkacağı ve yaygın aşılama ile güçlendirilmiş bir uygulama hedefliyoruz. 1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. Salgının en can yakıcı olduğu günlerde ülkemiz tüm aşı adaylarını titizlikle inceleyerek Faz 3 çalışmalarının ülkemizde de yürütülmesi için gayret göstermiştir. Çalışması ülkemizde tamamlanan aşı adaylarından biri olan inaktif aşıyı ülkemize getirmek üzere 100 milyon doz aşı için anlaşmayı yapmıştık. Yaklaşık 30 milyon doz aşıyı da teslim alıp uyguladık” dedi.

HAZİRAN’DA 30 MİLYON DOZ GELECEK

Biontech aşısını ülkemizde yürütülen faz 3 klinik çalışmalarının takip ettiklerini belirten Koca, “Üretim kapasitesi ile ilgili gelişmeler ile birlikte daha önce 27 Aralık 2020’de 30 milyon doz olarak imzaladığımız anlaşmayı geçtiğimiz günlerde 120 milyon doza çıkardık. Haziran ayında 30 milyon doz teslim edilecek olan aşıların ilk bölümü bugün ülkemize ulaştı. Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon doza yakın aşı daha ülkemize ulaşacak.  Bunlara ek olarak etkinliğini ve başarısını ispat etmiş bir aşı olan Sputnik V aşısını da temin için geliştirildiği günden beri devredeyiz. 50 milyon doz Sputnik aşısının da anlaşmasını imzalamış bulunuyoruz. Bu anlaşmaya verdikleri destekler için de Rus makamlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Böylece nüfusumuzun 3 katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına almış olduk” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124