Aslanlar gibi direndiler!##hb_manset.gif

Ergenekon davasında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri'ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti.   Ergenekon sanıklarına destek için Silivri'ye gelen gruplara, jandarma tazyikli su ve biber gazı...

Aslanlar gibi direndiler!##hb_manset.gif

Ergenekon davasında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri'ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti.

 

Ergenekon sanıklarına destek için Silivri'ye gelen gruplara, jandarma tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Dışarıda atılan gaz mahkeme salonunu da etkiledi. Mahkeme heyeti duruşmayı 11 Nisan'a erteledi. Silivri’ye giden Bolu heyetinde CHP Bolu belediye başkan aday adaylarından Yüksel Ceylan, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, CHP Bolu il başkanı Fügen Kara, ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz ve CHP’li belediye meclis üyesi Erhan Beykoz gibi isimler yer aldı.

 

Özcan gazdan etkilendi

 

Mahkemeyi 41 kişilik CHP milletvekilinden oluşan heyetle takip eden CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan sıkılan biber gazlarının mahkeme salonunun içine bile girdiğini söyleyerek “Sıkılan biber gazından çok sayıda insan etkilendi. Bunda rüzgârında etkisi oldu. Eğer sanıkların savunma yapmasına izin verilirse mahkemenin mayıs sonuna kadar süreceğini düşünüyorum” dedi.    

 

Aslanlar gibi direndik

Bolu’dan Silivri’ye giden 100 kişilik heyette yer alan ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz ise rüzgâr sayesinde sıkılan biber gazlarının yok edici etkisinden kurtulduklarını vurgulayarak; “Önceki Silivri duruşmasına oranla en az 2 kat daha fazla insan buraya geldi. Gece 12’de yola çıktık. Perişan bir konuma düşmemize rağmen aslanlar gibi direndiğimizi söyleyebilirim” dedi.

 

Cezaevi önünde gerginlik uzun süre devam etti

 

Ergenekon davasında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri'ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti. Erken saatlerden itibaren duruşma salonun bulunduğu Silivri Cezaevi önüne akın eden kalabalık, 3 sıra halinde oluşturulan demir bariyerleri yıktı. Bunun üzerine jandarma ve polis, gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Silivri'de duruşma salonu dışında atılan gaz bombaları salonda bulunanları da etkiledi. İzleyiciler duruşma salonunda gazdan etkilendi. Duruşmaya ara verildi. Ancak salon, dışarıdan gelen yoğun gazdan dolayı boşaltılamadı. Cezaevi önünde gerginlik uzun süre devam etti. Ergenekon davasına verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi. CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi'ndeki Duruşma Salonu'nda devam edildi.

 

 

Yollar Bariyerlerle Kapatıldı

Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup, Silivri Cezaevi önündeki çadırda beklerken, diğer gruplar da gece saatlerinden itibaren Cezaevi önüne gelmeye başladı. Jandarma da dünden itibaren alarmdaydı ve bölgede yoğun güvenlik önlemleri almıştı. TEM ve D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevi'ne girişin bariyerlerle kapatıldığı görüldü. Araçlarını TEM Otoyolu'ndaki güvenlik şeridine çeken göstericiler ise yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaştı. Yağmura ve soğuğa rağmen toplananların sayısı binlere ulaştı. İşçi Partisi ve CHP başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun 8 Nisan’da Silivri'de buluşma çağrısı yapmıştı. "Ergenekon'dan çıkıyoruz, 8 Nisan'da Silivri'ye gidiyoruz" sloganı ile çağrı yapan İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle üyelerini Silivri'ye taşıdı. İP'lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de Ergenekon sanıklarına destek vermek üzere Silivri’ye geldi.

 

 

CHP'Lİ VEKİLLER DE GELDİ

Bu arada duruşmayı izlemek üzere aralarında Muharrem İnce, Tanju Özcan, Mahmut Tanal ve Umut Oran'ın bulunduğu çok sayıda CHP milletvekili de cezaevine geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, barikatı göstererek "Berlin duvarını görüyorsunuz. Burada adalet olmadığını, hukuk olmadığını 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Şu görüntüye bakın. Ama bu yargıçlar, savcıların çocukları bir gün sokağa çıkamayacak burada. Bunu herkes böyle bilsin" diye konuştu. Sayısı giderek artan kalabalık, duruşma salonuna yaklaşmak istedi ama jandarma kalabalığa izin vermedi. Daha sonra gruplar, 3 sıra halinde kurulan bariyerlerin 2 sırasını yıktı. Bir süre sonra da jandarma bu gruplara müdahale etti. Jandarmanın yetersiz kalması üzerine polis de devreye girdi. Polis ve jandarma, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gazdan etkilenen göstericiler zor anlar yaşadı. Cezaevi önünde toplanan kalabalıkla güvenlik güçleri arasındaki gerginlik uzun süre devam etti. Davaya verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER